1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 100. yıl kutlamalarına heyecan katacak
100. yıl kutlamalarına heyecan katacak

100. yıl kutlamalarına heyecan katacak

‘19 Mayıs’ın 100. Yılında Yürüyoruz’ yolunda konseptiyle OMÜ’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Koç Spor Fest’in basın lansmanı gerçekleştirildi

A+A-

“19 Mayıs’ın 100. yılında Yürüyoruz Yolunda” konseptiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, 0-17 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Koç Spor Fest’in basın lansmanı gerçekleştirildi. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki toplantıya; Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, OMÜ Genel Sekreteri Doç Dr. Menderes Kabadayı, Koç Holding Kurumsal Marka Koordinatörü Okyar Tuncel, üniversite yetkilileri, Koç Holding yetkilileri ve OMÜ’lü sporcular katıldı.

HEYECAN İÇİNDEYİZ

“Toplantıda ilk olarak söz alan Koç Holding Kurumsal Marka Koordinatörü Okyar Tuncel “2006 yılında ‘Koç Fest’ adı altında üniversite kampüslerinde gerçekleşen bir müzik ve eğlence festivali olarak yola çıkan, 2009 senesinden itibaren ise Türkiye Üniversite Sporları Federasyonunun ana sponsoru olarak bugün ülkemizdeki en geniş katılımlı gençlik ve spor organizasyonuna dönüşen Koç Spor Fest, gençlik ve spor alanındaki en değerli projelerimizden biri. Proje dâhilinde şimdiye kadar 121 bin 400 km yol kat edilerek, 38 şehirde 40 üniversiteye gidildi. 220 binden fazla sporcu Koç Spor Fest’e katıldı. Bugün hem Samsun’da bulunuyor olmaktan hem de ülkemizin en büyük gençlik ve spor organizasyonu olmasından gurur duyduğumuz Koç Spor Fest projemizin 19 Mayıs 1919 ruhu ile buluşmasından ötürü büyük heyecan içindeyiz” diye konuştu.

OMÜ OLARAK GURURLUYUZ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi olarak bu organizasyonun içerisinde olmaktan mutlu olduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, “19 Mayıs 1919, Türk milletinin bütün dünyaya esareti kabul etmeyeceğini haykırdığı, bağımsız bir milleti her türlü çaresizliğe ve imkânsızlığa rağmen kurabileceğini ispat ettiği günün adıdır. Biz o günün adını taşıyan üniversite olarak, 19 Mayıs 1919’un 100. yılını kutladığımız bu yıl içerisinde, o günleri anlamak ve anlatmak adına birçok etkinliğin içerisinde yer alıyoruz. Bunlardan biri de bugün tanıtımını yaptığımız Koç Spor Fest organizasyonudur. Biz Ondokuz Mayıs Üniversitesi olarak bu organizasyonun içerisinde seve seve ve her türlü imkânımızı da dahil ederek yer alacağımızı ifade etmiştik. 100. yıl etkinlikleri de Koç Spor Fest ile birlikte önemli bir heyecan irtifası kazanacak. İnşallah 19 Mayıs 2019’da da Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla bu heyecan doruk noktasına ulaşacaktır” dedi.

EN BÜYÜK ORGANİZASYONLARDAN BİRİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, “Böylesine önemli bir etkinliğin Samsun’da düzenlenmesinden dolayı mutluluğumu ifade ediyor, Koç Grubu’na teşekkür ediyorum. Bildiğimiz gibi 19 Mayıs 1919 aslında bir medeniyet için bütün ümitlerin bittiği, bir devletin âdeta yok olduğu dönemde bir adımın atılmasının tarihidir. O günlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının göstermiş olduğu çabaların ne kadar büyük bir ehemmiyet arz ettiğini gösteren belki de en büyük organizasyonlardan biri bu olacaktır. Bu organizasyona ve 100. yıl kapsamında Samsun’da yapılacak etkinliklere, yeni seçilen belediye başkanı olarak ev sahipliği yapmak da bana nasip oldu. Bu benim için mutluluk ve gurur kaynağıdır. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

TÜM DÜNYA GÖRECEK

Samsun Valisi Osman Kaymak,  “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a geldiğinde 'Ben Samsun'u ve Samsunluları gördüğümde bütün düşüncelerimi gerçekleştireceğime dair kuvvetli bir inanca sahip oldum.' demiştir. Atatürk, Samsun'dan aldığı ruh ve inançla kurtuluş savaşını başlattı. Samsunlular 'ilk adım' şehri olmaktan büyük mutluluk duyuyor. Öncelikle bu millî mücadele ruhunun gençliğe aktarılması temel hedeftir. Bizlere bu günleri armağan eden atalarımızı unutmamamız gerekiyor. Onların verdikleri varlık ve yokluk mücadeleleri sonucu hür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti olarak dünya devletleri içerisinde yer alıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti olarak 100 yılda nereden nereye geldiğimizi tüm dünyaya göstermek istiyoruz. 100. yıl kutlamaları sadece Samsun’a bağlı kalmasın, tüm Türkiye’ye yayılsın diye Sayın Cumhurbaşkanımız bir genelge yayınlamıştı. Bunun sonucunda da kutlamalar, Samsun’dan başlatılarak tüm Türkiye’ye yayılacaktır. Ülkemizin çeşitli illerinde yapılan etkinliklerin bu sene Samsun’da yapılması konusundaki gayretlerinden dolayı Rektör Hocama ve Koç Grubu’na çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.