1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. “1919 Organ Bağışçısı” kampanyası hedefine ulaştı
“1919 Organ Bağışçısı” kampanyası hedefine ulaştı

“1919 Organ Bağışçısı” kampanyası hedefine ulaştı

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç: “Çalışmalarımız sonucunda 19 Mayıs 2019 tarihi itibariyle Samsun’da organ bağışçısı sayısı 18.326’dır” dedi.

A+A-

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100. yılı anısına düzenlenen "19 Mayıs 1919 anısına 100. yılda 1919 organ bağışçısı" kampanyasında hedefe ulaşıldı.

Kampanya kapsamında Atakum İlçe Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda hastaneler, kışlalar, polis okulu, alışveriş merkezleri ve şehir merkezinde vatandaşların rahat ulaşabileceği alanlarda açılan stantlarda 19 Mayıs tarihine kadar yapılan organ bağışları kayıt altına alındı. Kampanya sonucunda 1919 organ bağışçı hedefine ulaşıldı. 

Kampanya hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç; “İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Atakum İlçe Sağlık Müdürlüğümüz işbirliğiyle hem milli mücadelemizin 100. Yılında böyle anlamlı bir kampanya yapmak hem de organ bağışı konusunda farkındalık yaratmak için “19 Mayıs 1919’un Anısına 100. Yılda 1919 organ bağışçısı kampanyasını Mayıs ayı itibariyle başlatmıştık. Sevinerek söylemek istiyorum ki 19 Mayıs tarihi itibariyle halkımızın büyük desteği, müdürlüğümüz ve Atakum İlçe Sağlık Müdürlüğümüz çalışanlarının özverili çalışmalarıyla milli mücadelemizin 100. Yılında kampanyada hedeflenen 1919 organ bağışçısı hedefine ulaştık” ifadelerini kullandı. 

En büyük sıkıntı bağışçını azlığı

En önemli hedeflerinin arasında organ bağışını arttırmak olduğu söyleyen Oruç: “Ülkemizde organ naklindeki en büyük sıkıntı organ bağışının azlığıdır. Organ bağışını artırıp, bu konudaki toplum duyarlılığı korumak Sağlık İl Müdürlüğümüzün en önemli hedefleri arasındadır. Herhangi bir nedenle organ yetmezliğine giren hastaların tek geçerli ve sağlıklı tedavi yöntemi organ naklidir” şeklinde konuştu. 

2500'ü aşkın insan hayatını kaybediyor. 

2500'ü aşkın kişininihtiyaçları olan organ bulunamadığı için hayatlarını kaybettiğn belirten Oruç: "Türkiye’de yaklaşık 30 bin kişi herhangi bir organ ve dokuya ihtiyacı olarak beklemektedir ve bu hastalarımızın bir yıl içinde yaklaşık 2500’ü ihtiyaçları olan organ bulunamadığı için hayatlarını kaybetmektedir.

Biz de bu kampanyada olduğu gibi bu konuda, toplumsal farkındalık oluşturmak, organ bağışını artırmak için yıl boyu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda 2019 yılı ilk 5 aylık dönemde ilimizde 20 bin kişiye organ bağışı ve organ nakli konularında eğitim verildi. Bu çalışmalarımız sonucunda 19 Mayıs 2019 tarihi itibariyle Samsun’da organ bağışçısı sayısı 18.326’dır.

Bu anlamlı kampanya vesilesiyle organ bağışında bulunmak, bir hayat kurtarmak isteyen tüm Samsunluları İl Sağlık Müdürlüklerine, devlet hastanelerine, özel hastanelere, Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezimize, Toplum Sağlığı Merkezlerine, Aile Sağlığı Merkezlerine organ bağışında bulunmak üzere davet ediyorum” dedi.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.