1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'tan İstanbul Sözleşmesi açıklaması
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'tan İstanbul Sözleşmesi açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'tan İstanbul Sözleşmesi açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "İstanbul sözleşmesi olmazsa Türkiye'de kadına karşı şiddet artar tezi bir şehir efsanesidir. Nasıl usulü yerine getirerek bu sözleşme imzalanmışsa aynı şekilde usulü yerine getirilerek bu sözleşmeden çıkılır"

A+A-

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye'deki bütün siyasi partilerin tabanlarında İstanbul sözleşmesi'nden  çıkılması ya da bunun bir düzenleme ile revize edilmesi ile ilgili çok ciddi bir beklenti olduğunu belirterek, sözleşmenin iptali ile ilgili sinyaller verdi. Kurtulmuş, "İstanbul sözleşmesi olmazsa Türkiye'de kadına karşı şiddet artar tezi bir şehir efsanesidir. Nasıl usulü yerine getirerek bu sözleşme imzalanmışsa aynı şekilde usulü yerine getirilerek bu sözleşmeden çıkılır" ifadelerini kullandı. 

İMZALANMASI YANLIŞTI

Kurtulmuş İstanbul Sözleşmesi'nde iki unsura dikkat çekilmesi gerektiğini belirterek, "İstanbul Sözleşmesi okumuş, İngilizcesi de okumuş üzerinde çalışmış birisi olarak söylüyorum, İstanbul Sözleşmesi'nin imzalanması gerçekten yanlıştı.  Bu metnin içerisinde 2 tane önemli husus var dikkat çekmemiz gereken ve bizimle asla uyuşmayan. Bunlardan bir tanesi toplumsal cinsiyet meselesi. Bir de cinsel yönelim tercihi. Bu 2 meselenin tam da bu LGBT  gibi marjinal unsurların ekmeğine yağ sürecek kavramlar olduğunu ya da onların arkasına sığınılınarak  faaliyet yapılabilecekleri alanlar olduğu görülüyor" ifadelerini kullandı. 

KADINLARIMIZA ÖNÜNÜ AÇIYORUZ

Kadın erkek fırsat eşitliğinin başka bir konu olduğunu belirterek, "İstanbul Sözleşmesi olmazsa kadına şiddet artar tezi de yanlış bir tezdir. Lu anda Türk hukuk sistemi içerisinde kadın erkek fırsat eşitliği başka bir konudur. Kadın erkek fırsat eşitliği, bizim hem geleneklerimizin hem örfümüzün en temel meselelerinden birisidir. AK Parti hükümetleri de bütün uygulamaları içerisinde, özellikle kadının çalışma hayatında içeride var olabilmesi bakımdan olağanüstü ön açıcı faaliyetlerde bulundu. Bugün yanılmıyorsam eğitim sistemimizde 50'in üzerinde bir kadın istihdamı söz konusudur. Hakimlerimizin, savcılaımizin  yaklaşık yüzde 30'na yakını aynı şekilde kadınlarımızdır. Sağlık çalışanlarımızın önemli bir kısmında kadınlarımızdır.  Kadınların, her yerde,  özellikle siyasetin içinde en çok önünü açan AK Parti'dir.  Bunda hiçbir tereddüt yok.  Kadın erkek fırsat eşitliğinin önündeki her türlü engellerin kaldırılması başka bir konudur. "


KADINA ŞİDDETİN ARTACAĞI ŞEHİR EFSANESİDİR

Kadına karşı şiddeti namussuzluk olarak tanımlayan kurtulmuş, "Kadına karşı şiddet, toplumun kanayan bir yarasıdır. Namussuzluktur, insanlık dışı bir davranıştır. Herhangi bir adamın bırakın öldürmeyi, yaralamayı, bir kadın eli kalkıyorsa o eli kırmak lazım. Bunda hiç tereddüt yok. Bunlarla ilgili yasal düzenlemelerin aşağı yukarı önemli bir kısmı tamam. Yani İstanbul sSzleşmesi olmazsa Türkiye'de kadına karşı şiddet artar tezi de bir şehir efsanesidir. Yanlış bir propagandadır. Bunları sakin bir şekilde değerlendirmek zorundayız. Türkiye'de bütün siyasi partilerin tabanlarında İstanbul sözleşmesi'nden  çıkılması ya da bunun bir düzenleme ile revize edilmesi ile ilgili çok ciddi bir beklenti var. Nasıl usulü yerine getirerek bu sözleşme imzalanmışsa aynı şekilde usulü yerine getirilerek bu sözleşmeden çıkılır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.