1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti MYK ardından Ömer Çelik'ten kritik açıklamalar
AK Parti MYK ardından Ömer Çelik'ten kritik açıklamalar

AK Parti MYK ardından Ömer Çelik'ten kritik açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan MYK toplantısı sonrasında açıklama yapan Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İstanbul seçimlerine ilişkin, “İstanbul halkına hayırlı olsun. Milli irade berrak bir şekilde tecelli etmiştir. Milli irade bütün siyasilerin sa

A+A-

Çelik, seçim sonuçlarına ilişkin parti kurullarında değerlendirmelerin yapılacağını söyledi. Çelik, Devlet Bahçeli ve MHP teşkilatlarına da seçim çalışmalarından ötürü teşekkür etti. Çelik ayrıca, YSK'nın seçim sürecini başarıyla yönettiğinin altını çizdi. “AK Parti olarak bundan sonraki yol haritamız bellidir” diyen Çelik, vatandaşların hayat kalitesini artıracak hizmetler için çalışmaların sürdürüleceğini belirtti.

“Bu kara propaganda odakları bir kere daha cevaplarını almışlardır”

Seçimlerin yenilenmesi kararı sonrasında yurt dışında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı kara propaganda başlatıldığını belirten Çelik, “Maalesef birileri bunların sözlerini alıp iç politikaya tercüme etti. Ama görüldü ki 25 yıllık bir yerel yönetim iktidarı devredilirken, seçim sürecinde çok sert tartışmalar yaşanırken bile demokratik olgunluk gösterilmiştir, bu demokratik kültüre liderlik eden de Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu tavır olmuştur. Bu kara propaganda odakları bir kere daha cevaplarını almışlardır” şeklinde konuştu.

Her seçim döneminde bir kutuplaşmadan bahsedildiğini belirten Çelik, “Aziz milletimiz bu provokasyonlara kulak asmasın. 31 Mart seçim sonuçları açıklandığında Cumhur İttifakı olarak açık bir galibiyetle çıktığımızda da aynı olgunluğu gösterdik, yenilenen seçim sonuçları açıklandığında da aynı olgunluğu gösterdik. Türkiye'nin demokrasisi yolundan sapmayacak bir demokrasidir. Sandık her daim Türk demokrasisinin pusulası olmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“Rusya'ya bu konudaki açık tutumumuzu iletiyoruz”

Suriye'de rejimin ateşkes ihlallerine dikkat çeken Ömer Çelik, ”Rejimin bir takım saldırıları oluyor, istikrarsızlaştırıcı faaliyetleri oluyor. Rusya'ya bu konudaki açık tutumumuzu iletiyoruz. Suriye'deki bu insani felaketin altını çiziyoruz. Bunun karşısında herkesi rejimin ihlallerine karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“Milletimizin tercihidir, başımızın üstünde yeri vardır”

İstanbul'da yenilen seçimlerde 13 bin oy farkının 800 bine çıkmasının sebebinin sorulması üzerine Çelik, “Bu fark ortaya çıkmıştır. Her seçimin kendi dinamiği ve sonuçları var. Bir siyasi parti olarak bütün bunları ayrıntılı bir şekilde değerlendireceğiz. Bu sonuç ortaya nasıl çıkmıştır, vatandaşlarımızın politikalarımızdan beklentileri nedir değerlendirilecektir. Milletimizin tercihidir, başımızın üstünde yeri vardır. Biz bu tercihin tekrar bize dönmesi için neler yapmamız gerektiği konusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

“Biz bütünleşmiş, kendi iç bütünlüğünü koruyan bir kadroyuz”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'ın gösterdiği gayretin İstanbul Teşkilatı tarafından da gösterilip gösterilmediğinin sorulması üzerine Çelik, “Çeşitli yorumlar ve dedikodular yapılıyor. İstanbul'da belediye başkan adayımız mükemmel bir çalışma örneği ortaya koşmuştur. Teşkilatlarımız çalışmaları ortaya koymuştur. Bu tartışmaları biliyorum, sanki ihtilaflar varmış gibi, böyle bir şey söz konusu değil. Biz bütünleşmiş, kendi iç bütünlüğünü koruyan bir kadroyuz. Sonuç arzu etmediğimiz gibi çıkmadığında ne adayımız açısından ne teşkilatımız açısından bahsettiğiniz bir çelişki ya da bir takamı meselelerin altını çizmiyoruz. Adayımız ve teşkilatımız son derece güçlü bir çalışma ortaya koymuştur. Kabine revizyonu Genel Başkanımızın taktirindedir” ifadelerini kullandı.

“Sanki seçime dönük olarak biz bunu organize ettik”

Seçimden önce bir akademisyenin İmralı'da teröristbaşı ile görüşmesinin sorulmasına ilişkin Çelik, “Bahsettiğiniz kişi başvurmuş, başvurusu kabul görmüş ve bu başvuru gerçekleşmiş. Burada bu başvuru normal kanuni mekanizmalar içinde gerçekleşmiş ve olumlu karşılanmış ve görüşme gerçekleşmiş. Teröristbaşı tarafından mesaj bu şahsa verilmiş ve bir şekilde ortaya çıkmış. Sanki seçime dönük olarak biz bunu organize ettik, buradan bir medet umduk gibisinden bir şeyler yapılıyor. Halbuki, bu tartışmanın ortaya çıktığı günlerde bile terörle ilgili tutumumuzu en yüksek şekilde söylüyorduk.

Burada herhangi bir istismar söz konusu olacak olsa bu tartışma daha tazeyken Cumhurbaşkanımız, ‘teröristbaşı ile diğerleri arasındaki kirli ilişkileri, iktidar çatışmasını gösteren bir tablo bu' dedi. Buradan herhangi bir beklenti içine girsek o zaman bu dili kullanmayış. Biz teröre karşı tutumu net olan partiyiz. Bahsettiğiniz bu görüşmeden sanki biz bir siyasi rant elde etmek gibi sunanlar ne hikmetse bu olayın öncesinde terör örgütü liderlerinden pek çoğu kendi siyasi süreçlerine dönük destek verirken sessiz kalıyorlardı“ açıklamasında bulundu.

“Bu ve benzeri beyanatlar geçmişte de çeşitli yayın organlarında görüldü”

Ömer Çelik, Osman Öcalan'ın TRT Kürdi'deki röportajına ilişkin ise, “Bu gelişmeler ortaya çıkınca örgüt içindeki kirli ilişkiler ve benzeri konularla ilgili olarak TRT Kürdi'nin muhabirine bahsettiğiniz şahıs beyanat vermek istiyor. Bu ve benzeri beyanatlar geçmişte de çeşitli yayın organlarında görüldü. TRT Kürdi Türkiye'nin dışında bölgede geniş bir yayın ağına sahip stratejik bir kanal. Bu bölgelerde PKK'nın gerek diğer etnik grupları gerekse Kürt grupları istismar etme faaliyetleri sürüyor.

Batılı bir takım STK'lara karşı demokrasi söylemi üzerinden bir faaliyet yürütüyorlar. Televizyon kanallarını gençlere karşı kullanıyorlar. TRT Kürdi bu röportaj vasıtasıyla bu kirli ilişkilerin ortaya çıkmasına imkan veren bir tutum ortaya koymuştur” dedi.

Çelik, konuşmasının sonunda S-400'lerin nereye konulacağına ilişkin TSK bir çalışma yaptığını belirterek bunu açıklamasının doğru olmayacağını söyledi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.