1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Akademisyenler Samsun’da buluştu
Akademisyenler Samsun’da buluştu

Akademisyenler Samsun’da buluştu

4. Uluslararası Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisleri Konferansı OMÜ’de başladı

A+A-

OMÜ, Uluslararası Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisleri Konferansıyla Türkiye ve farklı ülke üniversitelerinden gelen akademisyenleri ağırladı

Uluslararası Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisleri Konferansı, Türkiye ve farklı ülke üniversitelerinden gelen akademisyenlerin katılımıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Uzaktan Eğitim Merkezi’nde (UZEM) başladı. Milli Mücadele’nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansın açılışına; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, OMÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Elevli, OMÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdal Kılıç, Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Eşref Adalı, Atakum Belediye Başkan Yardımcısı Şeref Aydın, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

BİLİM İNSANLARIN TEMEL SORUMLULUĞU

Konferansın açılış konuşmasını yapan OMÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdal Kılıç,  “Son yıllarda gerek dünyada, gerekse ülkemizde teknoloji, inovasyon ve sayısallaşma konuları özel bir önemle ele alınıyor. Sayısal dönüşümün ekonomik açıdan yaratacağı katma değerin 2016 ile 2026 yılları arasındaki 10 yıllık dönemde 100 trilyon doları aşması ön görülüyor. Eğer sanayiciler, politikacılar, sivil toplum örgütleri ve üniversiteler iş birliği yapmazsa, ülke olarak sayısal dönüşümün potansiyelinden yararlanmamız mümkün olmayacak. Ayrıca sayısal dönüşümün getireceği zenginlikten faydalanmak için genç nesillerin eğitimi önem taşıyor. Onlara analitik ve eleştirel düşünme yeteneği kazandırmak, problem çözme becerilerini geliştirmek, girişimcilik ruhu kazandırmak biz bilim insanlarının temel sorumluluğu olup ülkemizi bambaşka bir noktaya taşıyabilir” dedi.

 OMÜ TÜRKİYE’NİN BÜYÜK VE İDDİALI ÜNİVERSİTESİ

OMÜ ile ilgili bilgiler paylaşan Rektör Yardımcısı Mehmet Ali Cengiz “Üniversitemiz bilginin ve Türkiye’nin büyük ve iddialı bir üniversitesi. Özellikle son 3 yılda büyük gelişmeler gösterdik. Dünya sıralamasındaki yeri, kalite süreci, öğrencilerin eğitim ve öğretimdeki başarılarıyla ivme kazandık. Bu konferans da üniversitemizin çabalarına anlam katıyor. Bu bakımdan bu tür konferansları çok önemsiyoruz. Misafirlerimize katılımları için çok teşekkür ediyorum. Şehrimizde ve Üniversitemizde güzel zamanlar geçirmenizi diliyorum” ifadelerimi kullandı.

15 EYLÜL’E KADAR DEVAM EDECEK

Açılış konuşmalarının ardından Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Eşref Adalı Rektör Yardımcısı Mehmet Ali Cengiz’e plaket takdim ederken, Mehmet Ali Cengiz de Türkiye’nin farklı üniversitelerinden konferansa katılan bilgisayar mühendisleri bölüm başkanlarına fidan sertifikası verdi. 15 Eylül’e kadar devam edecek konferansın ilk oturumu, Tataristan Bilimler Akademisi öğretim üyesi Prof. Dr. Dzhavdet Suleymanov’un sunumuyla başladı.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.