van haber

samsun haber

a

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

 

Her sene binlerce insan, aile ziyareti, çalışmak, evlilik, kültürel ve ticari geziler, eğitim gibi nedenlerle Almanya vizesi almak için başvuru gerçekleştirir. Bundan dolayı vize başvuru şartları, konsolosluğun istediği evraklar ve vize başvuru harcı gibi her bir detay bilinmelidir.

Almanya Vizesi Nedir?

Almanya’ya herhangi bir amaçla seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahiplerinin alması gereken vizeye Almanya vizesi (https://www.vizemerkezi.com/almanya) ismi verilir. Almanya vizesinin, seyahatin amacına bağlı olarak farklı türleri vardır. Aile birleşim vizesi, çalışma vizesi, öğrenci vizesi, turist vizesi ve şoför vizesi gibi pek çok farklı vize türü arasından kendinize en uygun olanı seçip Almanya vize başvurusu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Almanya Vizesi İçin Gereken Belgeler Neler?

Almanya konsolosluğu, vize başvurusu yapacak bireylerden bazı evrakları talep eder. Bunlar:

l Evli bireyler için evlilik cüzdanı

l Varsa sponsor dilekçesi

l Vize bitince Türkiye’ye dönüş olacağını gösteren evraklar

l İki tane biyometrik fotoğraf

l Vize talep formu

l Vize başvuru formu

l Nüfus kayıt örneği

l Nüfus cüzdan fotokopisi

l Var ise araç ruhsatı, kredi kartı fotokopisi

l Uçak ve konaklama rezervasyon bilgileri

l Seyahat sağlık sigortası

l Pasaport

Almanya Vizesi Biyometri İşlemleri Nelerdir?

Almanya vize başvurusu evrakları haricinde Almanya vizesi için biyometrik fotoğraf ve parmak izi gibi verilerin de alınması lazımdır. Kimlik sahteciliğinin önüne geçmek amacıyla 2014 senesinden itibaren bu uygulamaya geçilmiş durumdadır. Almanya vizesi almak isteyen herkes ilk etapta biyometri işlemlerini gerçekleştirmek zorundadır.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Uzun zamanlı Almanya vizesi almayı düşünüyor iseniz Alman konsolosluğu ya da büyükelçiliğine müracaat etmeniz istenir. Fakat kısa zamanlı vizeler için konsolosluğun yetki verdiği firmalar ile iletişim kurarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Almanya vizesini problemsiz bir şekilde alabilmek adına seyahat tarihinden en azından üç ay öncesinde başvuru yapmanız önerilmektedir. Almanya vize başvurusu hakkında şunları söyleyebiliriz:

l Almanya ziyareti için vize almanın ilk şartı, büyükelçilik ya da konsolosluktan randevu oluşturmak. Almanya vize başvuruları için önerilen randevu tarihi ise seyahat öncesinden en az on beş gündür. Fakat vize için en az üç ay öncesinden randevu kaydı oluşturabilirsiniz.

l Vize başvuru tarihinde konsoloslukta hazır olmalısınız. Randevu saatinin kaçırılması halinde yeniden randevu almak gerekir. Dolayısıyla da bu da vize başvuru süresini uzatır.

l Vize başvurularınızı yaşadığınız kente göre gerçekleştirebilirsiniz. İzmir, Ankara ve İstanbul gibi kentlerde konumlanan büyükelçilik veya konsolosluklar vasıtası ile müracaat yapabilirsiniz.

l Konsolosluğun yoğun dönemlerinde başvuruların sonuçlanması uzayabileceği için bu detayı göz önünde bulundurmanızda fayda var.

l Kuruma gitmeden evvel, seyahatinizin amacına göre sizden talep edilen evrakları eksiksiz bir şekilde hazır etmeniz önemlidir. Evrak eksikliği gibi durumlarda da vize başvurunuz kabul edilmez ya da Almanya vize reddi gibi bir durum ile karşılaşabilirsiniz.

l Pasaportunuz on seneden eski ise vize almanız mümkün olmamaktadır.

l İlk defa vize başvurusu yapacaksanız, parmak izi vermeniz gerekir. Parmak iziniz ise beş sene boyunca geçerli olmaktadır.

l Almanya vize başvuru sonuçları yaklaşık olarak on beş gün içinde sonuçlanabilmektedir.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurusu yapacakların en çok merak ettiği noktalardan biri de vizenin kaç günde çıkacağı. Almanya vizesi, çoğunlukla randevu gününden sonra ortalama olarak yedi ila on beş iş günü içinde çıkmaktadır. Ancak konsolosluğun yoğunluğu veya resmî tatil günlerinin varlığı sebebi ile bu sürenin uzadığı da bilinmektedir. Seyahatten bir-üç ay öncesinde vize için müracaat ederek, problemsiz bir vize başvuru süreci elde edebilirsiniz.

Almanya Vize Başvurusu Nereye Yapılabilir?

Almanya’ya gidecek olan bireyler, Almanya vize başvuru merkezi neresidir gibi sorular yöneltmekteler. Almanya kısa zamanlı vizeler için konsolosluğun yetki verdiği firmalar aracılığı ile başvuru yapmak söz konusu olabilmektedir. Fakat, uzun zamanlı Almanya vizesi almayı planlıyor iseniz konsolosluk veyahut büyükelçilik üzerinden vize başvurunuzu gerçekleştirmeniz istenir.

Almanya Vize Ücretleri Nelerdir?

Almanya vize harç ücretleri ve vize bedelleri, konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Ayrıca seyahatinizin amacına ve süresine göre de farklı ücretler ile karşılaşabilirsiniz. Kısa süreli vizelerle uzun zamanlı vizelerin başvuru ücretleri de değişiklik göstermektedir. Örneğin, Almanya turist vizesi harç ücretinin seksen Euro olduğunu söyleyebiliriz. Hizmet bedeli ise ortalama olarak kırk Euro civarındadır. Başvuru merkezine ödemeniz gereken yaklaşık tutar ise kırk Euro şeklinde belirlenir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

King Çelik Kapı: Güvenlik ve Estetiği Birleştiren Lider Marka

HIZLI YORUM YAP