van haber

a

Amalgam Dolgu Nedir?

 

Dişlerin zarar görmesi halinde bazı tıbbi uygulamalar kullanılır. Bunlardan biri de diş dolgusudur. Amalgam dolgu, eskiden beri çürük nedeni ile oluşan boşlukları doldurmak için kullanılan en yaygın malzemelerden biridir. Gümüş dolgular olarak da bilinen bu dolgu çeşidi gümüş görünümlüdür, ancak içeriğinde gümüş bulundurmaz.

Amalgam Dolgu Dayanıklı Mı?

Günümüzde çürük bıraktığı boşlukları doldurmak ve dişleri onarmak için diş renginde malzemeler kullanılmaya başlandığından, amalgam dolgu geçmişe kıyasla daha az yaygındır. Bununla birlikte, bu dolgu yeni malzemelere oranla çok yönlüdür. Çünkü dişler ile ilgili diğer durumlarda da kullanılabilir olması ve zamanla özellikle dolguların zarar görüp, aşınmaya ve yıpranmaya uğramasında daha iyi dayanıklılık gösterirler.

Amalgam Dolgu Özellikleri

En önemlisi ise amalgamdan oluşturulan dolgular diğer diş dolgu malzemelerine oranla maliyetli daha düşük olduğundan bütçeye daha uygundur. Amalgam dolgu 150 yıldır Bursa Diş Doktoru Dr Dt Cenker Selçuk diş hekimliğinde kullanılan, etkili ve en çok başvurulan dolgu malzemesi haline getiren bazı metallerin karışımından yapılır. Bu karışımın içinde gümüş, cıva, kalay ve bakır vardır. Bunun yanında amalgamın içeriğinde az miktarda çinko, indiyum veya paladyum da bulunabilir. Dolgu da çiğneme ve ısırma kuvvetine dayanaklı olması gibi birçok avantajı olan civanın kullanılması geçmişte bazı endişeleri de beraberinde getirmiştir. Fakat yapılan araştırmalar ve sunulan raporlara göre endişelenmenize gerek yoktur. Uzmanlar FDA’nın yakın zamandaki raporuna istinaden yetişkinler ve altı yaş ve üstü çocuklar için amalgam dolguların güvenli olduğunu belirtmiştir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Depremzedeler için Berat Kandili simidi

HIZLI YORUM YAP