1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Atakum Belediyesi'nden Atılan İşçilerin Vebali Kimin?
Atakum Belediyesi'nden Atılan İşçilerin Vebali Kimin?

Atakum Belediyesi'nden Atılan İşçilerin Vebali Kimin?

Her yerel seçim sonrası klasikleşen işten çıkarmaların son adresi Atakum Belediyesi oldu. Seçim öncesi işe başlatıldığı iddia edilen çok sayıda işçi yeni yönetim tarafından işten çıkarıldı. Mağdur yine çalışan oldu

A+A-

ÇOK SAYIDA İŞÇİNİN SONU OLDU!

Samsun kamuoyunda, Atakum Belediyesi'nde yaşanan işten çıkarmalar konuşuluyor. İddiaya göre; belediyede çalışan çok sayıda işçinin iş akitleri feshedildi. Belediyeden telefonla aranarak Pazartesi günü işe gelmelerine gerek olmadığı haberini alan işçiler konuyu sosyal medya hesaplarından paylaşarak mağduriyetlerini dile getirdiler.

İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİ SAYISI NET DEĞİL!

Dün akşam saatlerinde yaşanan işten çıkarmalarla ilgili olarak basına ve kamuoyuna yansıyan rakamlar birbirinden farklı. Bazı kaynaklara göre 50; kişi bazılarına göre ise 100'e yakın ya da 100'ü aşkın kişi işten çıkarıldı. Ancak sayısı netleşmemekle birlikte çok sayıda belediye çalışanının mağdur olduğu ortada.

CEMİL DEVECİ OLAYI DOĞRULADI!

Atakum Belediyesi'ne yakın kaynaklardan gelen ilk bilgiler, seçim sürecinde işe alınan kişilerin işten çıkarıldığı şeklindeydi. Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci de sosyal medyadan olayı doğrulayarak bir açıklama yaptı. Deveci'nin açıklaması şu şekilde:

"Son dört aydır işçilerinin maaşlarını ödeyemeyen Atakum Belediyesi, tüm ikazlarımıza rağmen , seçim takvimi ve adaylar açıklandıktan sonra, son iki ay içinde ,oy kazanma saikiyle çok sayıda işçi aldı.
Bu davranış, hem işe alan yönünden ve hem de işe giren yönünden etik değildir.
Belediyeler yandaş besleme yeri değildir. Atakum Belediyesi İmar İnşaat Şirketi son dört aydır çalışanlarının maaşlarını ödeyemiyor, yaklaşık 30 milyon kamu, 15 milyondan fazla piyasa borcu var; elektrik su parasını dahi ödeyememiş.

Bu durumu ilçe başkanı olduğum ve Belediye Başkanı adayı olduğum dönemde anlattım; o günlerde bu sorunları görmeyen bazı basın organları bu gün doğrulatmaya bile ihtiyaç duymadan haber yapabilmektedirler.
İki taraf yönünden de etik olmayan, liyakat ilkesine uymayan ve Halk iradesini değiştirmeye yönelik bir haksız işlem düzeltilmiştir. Basında belirtilen sayı çok abartılıdır. Biz, Atakum İmar İnşaat Ltd. Şti.ni yeniden ihya etmeye çalışıyoruz; kamu yararı ve şirketin durumu dikkate alınarak, ilkesel bir karar aldık ve uyguladık; liyakat, eşitlik, mağduriyette öncelik ilkelerine göre ileride değerlendirme yapılacaktır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur"

SEÇİM ÖNCESİ NEDEN İŞÇİ ALINIYOR?

Öte yandan; söz konusu işten çıkarmalar seçim öncesi bu kadar işçinin neden belediye bünyesine alındığı sorusunu da akla getirdi. Eski yönetimin bu uygulamayla neyi hedeflediği anlaşılamadı. Samsun kamuoyu, her seçim sonrası özellikle el değiştiren belediyelerde yaşanan bu tür sıkıntılarda işe son veren kadar işe alan tarafın da sorumluluğu bulunduğunu düşünüyor.

FİLLER TEPİŞTİ, KARINCALAR EZİLDİ!

Yaşanan sıkıntının en mazlum ve mağdur tarafı ise elbette işten çıkarılan işçiler olacak. Çok yakın bir tarihte de olsa binbir hayal kurarak belediyede çalışmaya başlayan işçilerin kendileri de aileleri de yakın çevreleri de bu olumsuz gelişmeden etkilenecek. Kamuoyuna soruyoruz? Bu işçilerin vebali kimde?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum