1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Atakum'daki kaçak yapı ne zaman yıkılacak?
Atakum'daki kaçak yapı ne zaman yıkılacak?

Atakum'daki kaçak yapı ne zaman yıkılacak?

Atakum'da bir AVM'nin hemen yanına yapılan kaçak yapının yıktırılmaması akıllara soru işaretleri getirdi.

A+A-

Atakum'da yapımı süren ve geçtiğimiz aylarda kaçak yapı polemiği ile gündeme gelen AVM'de kaçak yapı konusunda yıkım kararı çıktı. Yıkım kararının 1 buçuk ay önce çıkmasına rağmen Atakum Belediyesi tarafından henüz bir işlem yapılmadı.

Atakum'da Türk-İş Kavşağı olarak bilinen Alparslan Bulvarı ve Atatürk Bulvarı köşesinde yapımı devam eden bir AVM'nin yan tarafına müteahhit tarafından yapılan kaçak yapı yapılmıştı. Söz konusu kaçak yapı inşaatı şubat ayında belediye tarafından mühürlenerek yıkılmıştı. İmar Barışı'na söz konu olamayan yapı, Ramazan Bayramı tatilinde yeniden kaçak olarak inşa edildi. Bunun üzerine Atakum Belediyesi ekipleri 15 Haziran'da inşaatı tekrar mühürledi.

whatsapp-image-2019-09-12-at-2.34.58-pm-(1).jpeg

BELEDİYEDEN KAÇAK YAPI AÇIKLAMASI

Atakum Belediyesi söz konusu kaçak yapı ile ilgili olarak o dönemde yazılı bir açıklama yaptı. 
Açıklamada şu ifadelere yer verilmişti,

''Atakum ilçemiz Mimar Sinan Mahallesi 155. Sokak no:26 adresine isabet eden F36B16A3B pafta, 8425 ada, 9 parselin 155. Sokak cephesine 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32. maddesine aykırı olarak 155. sokağa tecavüzlü olacak şekilde, çelik konstrüksiyon malzemeden AVM müteahhitti tarafından ruhsat alınmadan kaçak yapı yapıldığı belediyemizce tespit edilmiş ve 05.02.2019 tarihinde yapı tatil zaptı tutularak mühürlenerek sahibine yıktırılmıştır. İmar barışına konu olamayan söz konusu kaçak ve yıktırılmış yapı, Ramazan Bayramı tatilinde imar planlarında yol ve otopark olarak belirlenmiş kamu alanına çelik konstrüksiyon malzemeden iki katlı olarak ilgili belediyeden izin alınmadan tekrar yapılmıştır. Bunun üzerine yine belediyemiz ekiplerince 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32. maddesinde yer alan, "Bu kanun hükümlerine göre ruhsat alınmadan yapılabilecek yapılar hariç, ruhsat alınmadan yapıya başlanıldığı belediye veya valiliklerce o andaki inşaat durumu tespit edilir. Yapı mühürlenerek inşaat derhal durdurulur" hükmü gereği 14.06.2019 tarihinde belediyemiz ekiplerince mühürlenerek inşaat faaliyetleri durdurulmuştur. Konuyla ilgili yasal süreç devam etmektedir. Belediyemizin sorumluluk alanında yaşanacak her türlü kaçak yapıya karşı mücadelemiz sürecektir. Bilgilerinize sunarız." 

MÜTEAHHİT DE AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Kaçak yapıyı mühürleme olayının ardından o dönemde Hedef Halk Gazetesi'ne özel açıklamalarda bulunan AVM müteahhidi Vahap Çelik, söz konusu kaçak yapı ile ilgili de İmar Barışı kapsamında başvuruda bulunduklarını açıklayarak, ''Yaptığımız Alışveriş Merkezi'nin yanında, işçilerimizin koğuş olarak kullandığı bir yer vardı. Orayı şahsıma ofis olarak planlamak için bir çalışma yaptık. İmar Affı Yasası kapsamında başvurumuzu yaptık. İmar Affı yasası, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış binaları kapsıyordu. Bizim yapımız yasaya uygun. 01.01.2017 tarihinde söz konusu yapıyla ilgili Emlak Vergisi Bildirimi yapılmıştı. Yapı Kayıt Belgemizi aldık. Burayı satın almak istiyoruz. Buna Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü karar verecek. Değerlendirme süreci devam ediyor. Kaçak bir yapı yapabilir miyiz? Bizim burada yaptığımız bütün işlemler yasaldır. İmar Affı'da herkese olduğu gibi bana tanınmış bir haktır. Bende bundan yararlanıyorum" demişti.

BAŞKAN DEVECİ'NİN AVM'DE HİSSESİ YOK DEMİŞTİ

CHP'li Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'nin söz konusu Alışveriş Merkezi arazisinde hissesi olup olmadığı konusunda sorulan soruyu cevaplayan İşadamı Çelik, "Sayın Başkanın burada bir arazisi yok. Alışveriş Merkezi'nde hissesi de yok. Sadece arazi sahiplerinin ve bizim avukatımızdı. Şimdi eşine devretti. Bizim ortağımız değil'' dedi.

BAŞKAN DEVECİ: "BENİM ARAZİM AVM ALTINDA"

Yine o dönemde AVM konusunda Hedef Halk Gazetesi'ne konuşan Başkan Deveci, AVM'nin yapıldığı alanda 200 metrekare bir arsası olduğunu ifade ederek, ''AVM'nin tam orasında yer alan bölgede 200 metrekare arazim var'' demişti

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN KAÇAK KARARI

Bütün bu açıklama ve gelişmelerin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kaçak yapı hakkında yapılan başvuruları değerlendirdi. Müdürlük ilgili kurumlara söz konusu kaçak binanın yapı kayıt belgesinin imar kanunu kapsamı dışında kaldığından iptal edildiği ve 3194 sayılı İmar Kanunu'na göre işlem yapılması gerektiği şeklinde tarihli yazı gönderdi. 

ENCÜMENDEN DE YIKIM KARARI

Öte yandan Atakum Belediyesi Encümeni de söz konusu kaçak yapıya tanınan süre zarfında ruhsat alınmadığı ve yıkılmadığı gerekçesiyle 3194 sayılı İmar Kanunu gereğince yıkılması konusunda oy birliği ile 23.07.2019 tarihinde karar aldı. Kararla ilgili gereğinin yapılması için de Çevre, Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'ne konu hakkında yazı gönderdi.

NEDEN YIKILMIYOR?

Kaçak olduğu tespit edilen yapının encümen kararına rağmen 1 buçuk aydır yıkılmaması akıllara Başkan Deveci'nin ''Benim başkanlığımda, Atakum’da hukuksuzluğa, yolsuzluğa izin verilmeyeceği gibi kaçak yapılaşmaya ve İmar mevzuatı ihlaline asla izin verilmeyecektir'' sözlerini akıllara getirdi.

whatsapp-image-2019-09-12-at-2.32.39-pm.jpegwhatsapp-image-2019-09-12-at-2.32.07-pm.jpegwhatsapp-image-2019-09-12-at-2.32.19-pm.jpeg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.