van haber

samsun haber

a

Bakan Akar: Terörü kaynağında yok edeceğiz

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bursa Uludağ Üniversitesi’nde “Krizde Savunma ve Güvenlik” konulu konferans verdi. Bakan Akar, terörü kynağında yok etme stratejisi ile operasyonların gerçekleştirildiğini kaydetti.

BURSA (İGFA) – Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Uludağ Üniversitesinde “Krizde Savunma ve Güvenlik” konulu konferans verdi.

Terör konusunun Türk Silahlı Kuvvetlerinin gündeminde ilk sırasında yer aldığını, terörle mücadelede yeni bir anlayışla hareket ettiklerini ifade eden Bakan Akar, “Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği şekilde, terörü kaynağında yok etme stratejisi ile operasyonlarımızı gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Bu kapsamda Suriye ve Irak’ın kuzeyinde başarıyla gerçekleştirilen terörle mücadele operasyonlarına dikkati çeken Bakan Akar, “Terör örgütlerine karşı icra ettiğimiz başarılı operasyonlarla hudutlarımızın ve halkımızın güvenliğini sağlarken güney sınırlarımızda kurulmak istenen terör koridorunu engelledik ve buna asla müsaade etmeyeceğimizi çok açık bir şekilde ortaya koyduk. Şayet bu operasyonlar yapılmasaydı ülkemiz ve bölgemiz çok daha büyük tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya kalacaktı.” ifadelerini kullandı.

Pazar gecesi “Pençe-Kilit Operasyonu”nun başlatıldığını hatırlatan Bakan Akar, “Pençe-Kilit Operasyonu ile de terör yuvalarının kilitleri tek tek parçalanıyor. Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde, hangi mağaraya girerlerse girsinler hangi taşına altına saklanırlarsa saklansınlar, komandolarımız teröristleri buluyor ve etkisiz hâle getiriyor. Operasyonlarımız en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar artan bir şiddet ve tempoda, komşularımızın egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygılı olarak devam etmektedir. Başta Pençe-Kilit Operasyonu’na katılan kahraman personelimiz olmak üzere şu anda karada, denizde ve havada zorlu arazi ve iklim şartlarında kahramanlık ve fedakârlıkla görev yapan tüm silah arkadaşlarımın her birinin alınlarından öpüyor, kendilerine kazasız, belasız, hayırlı başarılı görevler diliyorum” diye konuştu.

TERÖRÜ BİTİRMEKTE KARARLIYIZ

Türk Silahlı Kuvvetlerinin sadece terör ve teröristle mücadele ettiğini vurgulayan Bakan Akar, “Terörist neredeyse hedefimiz orasıdır. İcra ettiğimiz operasyonlarda birçok riski de göze alarak başta sivil ve masum insanlar olmak üzere dinî, tarihî, kültürel yapıların ve çevrenin korunmasına yönelik gösterdiğimiz hassasiyet, dünyanın hiçbir ordusunda görülmemiştir. Bir kez daha vurgulamak isterim ki binlerce yıldır bu coğrafyayı, ekmeği, suyu birlikte paylaşan ve ortak değerler çatısı altında yaşayan 85 milyon kardeştir. Bunun en açık göstergesi vatan için, şanlı bayrağımız için canlarını feda eden ve şehitliklerimizde bir arada, yan yana yatan kahramanlarımızdır. 40 yıldır ülkemizin enerjisini tüketen terörü bitirmekte, halkımızı bu terör belasından kurtarmakta kararlıyız. Birbirinden hiçbir farkı olmayan PKK/PYD-YPG terör örgütüne karşı sürdürdüğümüz kararlı mücadele neticesinde terör örgütünde çöküş hızlanmış ve elebaşları tarafından da terör örgütünün yaşadığı dağılma, çöküş açıkça ifade edilmeye başlanmıştır. Pençe-Kilit Operasyonu sırasında da teröristlerin yaşadığı bu çaresizliğin, telsiz konuşmalarına yansıdığı görülmektedir.” dedi.

Terörle mücadele harekâtlarında elde edilen başarılara Mehmetçiğin emsalsiz kahramanlık ve fedakârlıkları sayesinde ulaşıldığını belirten Bakan Akar, Kahraman Mehmetçik’in eksi 32 derecede, kar kalınlığı yer yer 8,5 metreyi bulan zorlu arazi ve iklim şartlarında gece gündüz demeden vatan, millet ve bayrak uğruna gerçekten çok büyük bir mücadele ortaya koyduğunu sözlerine ekledi.

Konferans sonrasında Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz tarafından kendisine teşekkür edildi.

Ardından Bakan Akar, şehit aileleri, gaziler ve gençlerle birlikte iftar yaptı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Artvin Şavşat’ta 6 ev yandı; 1 ölü, 1 kayıp

HIZLI YORUM YAP