1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan Pekcan Samsun’da açıkladı
Bakan Pekcan Samsun’da açıkladı

Bakan Pekcan Samsun’da açıkladı

Samsun’da katıldığı programda önemli açıklamalar yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, katma değeri yüksek ve markalı ürün ihracatını arttırmak için ihracatçılara, 3 milyar 104 milyon TL civarında destek vermeyi öngördüklerini söyledi

A+A-

19 Mayıs 1919’un 100. yılı kutlama programlarına katılmak için Samsun’a gelen ve TOBB ve TEPAV iş birliğiyle belirlenen Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin açıklandığı toplantıya katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, girişimcilere müjde verdi. Pekcan, "Katma değeri yüksek ve markalı ürün ihracatımızı artırmak için KOBİ düzeyinden başlayıp, kurumsallaşma ve küresel marka olma yolunda ilerleyen her seviyedeki ihracatçımıza, bu yıl 3 milyar 104 milyon TL civarında destek vermeyi öngörüyoruz" dedi.

İNOVASYON ÇOK ÖNEMLİ

Dünyanın en karlı 20 şirketi arasında bilişim, teknoloji ve yüksek teknoloji üreten, yeni girişimcilik fikirleri olan firmalar olduğuna dikkati çeken Pekcan, “Bu girişimciler, yeni arayışlar içene giren ve yeni teknolojiye yatırım yapan firmalar. Bugün girişimcilik ve inovasyon sonucunda ortaya çıkan yeni teknolojilerin, küresel ekonominin oyun kurucuları pozisyonuna geldi” diye konuştu.

HEDEF YÜKSEK GELİRLİ ÜLKELER LİGİNE YÜKSELMEK

Ekonomik hedeflere ilgili açıklama yapan Pekcan, "Türkiye'nin önümüzdeki 10 yılda temel hedefi, yüksek gelirli ülkeler ligine yükselmektir. Bu doğrultuda da sektörlerde özellikle teknoloji, inovasyon, tasarım ve markalaşmaya daha fazla yer vermeniz gerekmektedir. Bu kapsamda Bakanlık olarak 2018 yılında imalat sanayisinde yüzde 3,5 olan yüksek teknolojili ürün ihracatı oranını öncelikle OECD ortalaması olan yüzde 14'lere çekmek üzere çalışmalarımızı ve politikalarımızı oluşturuyoruz" şeklinde konuştu.

GİRİŞİMCİLERİN YANINDAYIZ

Türkiye ekonomisinin gelişmesi için Bakanlık olarak her zaman girişimcilerin yanında olduklarını vurgulayan Pekcan, "Kısa vadede gerek ihracat gerekse iç ticarette rekabet gücünü arttırmak üzere artık küresel bir dil haline gelen dijitalleşme alanında çok hızlı adımlar attık, atmaya da devam ediyoruz. Yine çağımızın bir gerçeği olan e-ticarete, KOBİ'lerimizin, kadın ve genç girişimcilerimizin daha fazla dahil olması için politikalar oluşturuyoruz. Yeni teknolojilerde üretimi desteklemek için ihtisas serbest bölgeleri projemizin mevzuatımızı hazırlamış bulunuyoruz"

İHRACATÇILARA DESTEK

İhracatçılara yönelik desteklere de değinen Pekcan, şunları kaydetti: "Katma değeri yüksek ve markalı ürün ihracatımızı artırmak için KOBİ düzeyinden başlayıp, kurumsallaşma ve küresel marka olma yolunda ilerleyen her seviyedeki ihracatçımıza bu yıl 3 milyar 104 milyon TL civarında destek vermeyi öngörüyoruz. Lütfen bu destekleri kullanın, kolaydestek.com.tr'den hepsini rahatça görebiliyorsunuz. Bakanlığımızın sağladığı bu desteklerden daha fazla istifade edilmesi, KOBİ'lere, genç ve kadın girişimcilere yaygınlaştırması için eğitimler vermeye devam ediyoruz"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.