van haber

samsun haber

a

Başkan Keleş “Ada Hayat” Projesini Sordu

CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, lansmanı yapılan Ada Hayat Projesi ile ilgili yetkililere dikkat çeken sorular yöneltti.
Adapazarı Belediyesinin “Ada Hayat” veya “Ada Meydan” olarak görücüye çıkarılan projesi ile ilgili bazı hususlar geçtiğimiz süreçte açıklanmış, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, “Çalışma alanımız 18 dönüm alanı kapsıyor. Burada belediye binamız var, Hilmi Kayın İş Merkezi ve 1.5 yıl önce yıkılan eski Vergi Dairesi Binası ve üçgen parsel olarak nitelendirdiğimiz alan. Bu alanı rezerv alanı olarak belirledikten sonra hak sahipleriyle görüşmeye başladık. Bu alanda ve yollarda genişleme olacak. Belediye ve Hilmi Kayın önündeki yolu 25-30 yıl öncesi haline alıyoruz. Bölge alanı park olarak kullanılacak. Meydan bir miktar genişliyor. Şehrin kalbi olarak nitelendirdiğimiz Orhan Cami’nin ibadet alanlarında da genişleme oluyor. Yaklaşık 1.5 aydır hak sahipleriyle görüşüyoruz. Yüzde 92 mutabakatı yakaladık” demişti.
“NE KADAR HARCANACAK NE ZAMAN TAMAMLANACAK, YÜKLENİCİ FİRMA KİM?”
CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş de lansmanı yapılan proje ile ilgili anlatılmayanlara dikkat çekti ve sorulmayanları sordu. Başkan Keleş şunları söyledi:
“Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’nun “Adapazarı için tarihi bir eşik” diyerek tanıtımını yaptığı proje ile ilgili halkın aydınlatılması gerekiyor. Zira belediyecilik şeffaflık, vergisini veren halka hesap vermek ve denetlenebilir olmaktır. O nedenle soruyoruz:
1.Bu proje için harcanacak para ne kadardır ve kredi kullanılacak mıdır?
2.Projenin ne kadar sürede tamamlanması öngörülmektedir?
3.Projenin ihalesi yapıldı mı, projenin yüklenici firması kimdir, yer sahipleri ile ne şekilde anlaşıldı?”
“CHP’Lİ BELEDİYELERİ ÖRNEK ALIN, ŞEFFAF OLUN”
“Bir tanıtım yapıldı, güzel. Ancak şeffaflık yok. Bakınız Ankara Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve diğer CHP’li belediyeler şeffafça ihaleleri, yaptığı harcamaları açıklıyor. Canlı yayınlıyor. Bazı AKP’li belediyeler de partimizin belediyelerini örnek alıyor. Adapazarı Belediyesi de bu anlamda partimizi örnek alabilir. Millete hesap vererek, şeffaf biçimde projenin detaylarını anlatıp, açıklayabilir.”
“SEÇİME AZ BİR SÜRE KALA ŞEFFAF OLMAYAN BİR PROJEYE BAŞLAMAK NE KADAR DOĞRU?”
“AKP iktidarında bugüne kadar gördük ki yapılan her proje birtakım müteahhitlere para akıtma projesi olarak yapıldı. Kaldı ki seçime az bir süre kala böyle bir projenin başlatılması ne kadar doğru o da bir başka soru. Hele ki detayları açıklanmayan, şeffaf olmayan bir projeye seçimlere az bir süre kala başlanması vatandaşın parasının hiç edilmesi demektir. Bu ne kadar doğrudur sormak isteriz? Projenin tanıtımından bugüne geçen süreyi özellikle bekledik, muhtemel toplumsal tepki ve beklentilerin oluşması adınadır. Daha anlaşılır kılmak ve proje üzerinde ki bilinmeyenleri kaldırmak, süreci daha şeffaf yürütmek kaçınılmazdır.”
“BETONA YATIRIM YAPARAK EKONOMİ DÖNMEZ”
“20 yılda betona boğulan ülkemiz ve kentimiz yeşili özler hale geldi. Doğa her anlamda talan edilirken, beton bloklar diğer beton blokları takip etti. Ancak ne yazık ki iktidar 20 yılda betona yatırım yaparak ekonominin dönmeyeceğini bir türlü anlayamadı. O yüzden bir iş yapılacaksa önce o yerde yaşayan vatandaşların bununla ilgili bilgilendirilmesi gerekir.”
“AMAÇ MEYDANSA BELEDİYE BİNASINI DA ORADAN KALDIRIN”
Gelelim teknik kısımlara. Eğer gerçekten düşünceniz şehre meydan kazandırmaksa o halde belediye hizmet binasının orada ne işi var? Bu binayı oradan çıkarın. Böylece şehir merkezindeki trafiği de rahatlatmış olursunuz. Aynı zamanda böyle bir proje düşünülüyorsa çevre faktörü de göz önünde bulundurulmalı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Başkan Büyükakın, iftarda Balkan Göçmenleriyle buluştu

HIZLI YORUM YAP