1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Başkan Sevinç: Rekolteyi gerçeğe en yakın şekilde tahmin ediyoruz
Başkan Sevinç: Rekolteyi gerçeğe en yakın şekilde tahmin ediyoruz

Başkan Sevinç: Rekolteyi gerçeğe en yakın şekilde tahmin ediyoruz

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, "Birliğimizin tek amacı, her zaman olduğu gibi rekoltenin gerçeğe en yakın şekilde tahmin edilmesidir" dedi

A+A-

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, yaptığı açıklamada fındık rekoltesi tahminleri ile ilgili siyasi polemikte yer almadıklarını kaydetti.

15 YILDIR BİLİMSEL YÖNTEMLERLE HAREKET EDİYORUZ

Sevinç yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Bilindiği üzere 2020 yılı Türkiye fındık rekoltesi tahminleri, bu yıl kamuoyunda her zamankinden daha farklı bir şekilde gündeme gelmiştir. Yapılan bazı polemiklerde Birliğimiz rekolte tahminlerine de atıfta bulunulduğu için bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür. Öncelikle belirtmek isteriz ki Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından yapılmakta olan rekolte tahminleri 15 yıldan bu yana bilimsel yöntemlerle ve aynı Ziraat Mühendislerinden oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilmektedir. Birliğimizin tek amacı, her zaman olduğu gibi rekoltenin gerçeğe en yakın şekilde tahmin edilmesi olup, bu çerçevede açıkladığımız rekolte tahmininin daha önce başka kişi veya kuruluşlarca açıklanan tahminlerle uyumlu olup olmadığı hiçbir şekilde ilgilendiğimiz bir konu değildir. Esasen geçmiş yıllardaki rekolte tahminlerimizin herkesten farklı olması da bu hassasiyetimizin bir göstergesidir."

BİRLİĞİMİZ TARTIŞMALARIN İÇİNDE OLMAMIŞTIR

Sevinç açıklamasını şöyle sürdürdü: "Hele ki rekolte tahminimizin siyasi saiklerle siyasilerin kendi polemiklerinde kullanılması hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceği gibi Birliğimiz bu tartışmaların hiçbir zaman içinde olmamıştır ve olmayacaktır. Daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, en sağlıklı rekolte tahmin çalışmaları Temmuz ayında yapılan çalışmalar olup, Mayıs ayında yapılan çalışmalar karanfilden çotanağa geçişin erken evresinde yapılan çalışmalar olduğu için temmuz ayı tahminleri ile kıyaslanması doğru değildir. Hal böyle olmakla birlikte yapılan tartışmalarda maalesef sadece mayıs ayında açıkladığımız rekolte tahmininin öne çıkarılması Birliğimiz tarafından da üzüntüyle karşılanmaktadır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.