1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Başkan Tütüncü: Tarımsal atıklar ekonomik değere sahip olacak
Başkan Tütüncü: Tarımsal atıklar ekonomik değere sahip olacak

Başkan Tütüncü: Tarımsal atıklar ekonomik değere sahip olacak

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, Samsun’un Çarşamba İlçesi’ne kurulması planlanan biyokütle enerji santralinin, bölgeye katkı sağlayacak bir yatırım olduğunu belirterek, “Tarımsal atıklar ekonomik değere sahip olacak” dedi

A+A-

Samsun Ziraat Odası Başkanı ve Samsun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Hasan Tütüncü, Samsun’un Çarşamba İlçesi’ne yapılması planlanan biyokütle enerji santrali hakkında bilgi kirliliğine yol açan haberlere açıklık getirmek adına bir basın açıklaması yayımladı. 

SAMSUN HALKININ YANINDAYIZ

Samsun Ziraat Odası’nın her zaman Samsun halkının yanında olduğunu kaydeden Tütüncü, “Samsun Ziraat Odası her zaman Samsun halkının yanında yer alarak, kulaktan dolma bilgilerle değil araştırarak, yerinde inceleyerek, gündemi meşgul eden konular hakkında bilgilendirme yapmaktadır. Ziraat odamız bugüne kadar Samsun halkının sağlığına zarar verecek hiçbir şeye imza atmamış, halkın sağlığına zarar verecek tüm projelere karşı çıkmıştır. Bunanla beraber Samsun halkının yararına olan her projenin de arkasında olmuştur ve olacaktır” diye konuştu.

ÖRNEKLERİNİ İNCELEDİK 

Fosil yakıtları doğaya zarar verdiğini belirten Tütüncü, “Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, hidrolik enerji ve biyokütle enerjisi doğal ve yenilenebilir enerji kaynakları olarak gösterilmekte ve karbondioksit emisyonlarını arttırmamaları çevre korumasına katkı sağlamaları ve yerli kaynak kullanmaları dolayısıyla tercih edilmektedir. Bu sebeple Çarşamba’ya kurulması düşünülen biyokütle enerji santralinin gerçekten temiz enerji olup olmadığına dair başta Adana Yüreğir ve Çorum Mecitözü İlçeleri’nde halen faaliyette olan biyokütle enerji santralleri incelemiş bulunmaktayız. Bu bölgedeki gerek Ziraat Odaları Başkanları ve çiftçilerle görüşmemiz neticesinde; Hava kirliliğine yol açmaması aksine, doğada yanarak çevre kirliliğine yol açan tarımsal atıkları elektrik enerjisine dönüştürmesi ve doğrudan çiftçiye gelir sağlaması sebebi ile yatırımın yapıldığı bölgelerde çiftçiler tarafından benimsendiği görülmüştür” şeklinde konuştu.

EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK

Biyokütle enerji santraline karşı olmadıklarını ifade eden Tütüncü açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Samsun il genelinde yaklaşık 160 bin dekar alanda çeltik üretimi yapıldığını, 1 milyon 145 bin dekar alanda ortalama 76 bin ton fındık üretildiğini, Vezirköprü ve Havza İlçeleri’nden ise yoğun Ayçiçek tarımı yapıldığını ve ciddi miktarda tarımsal atık oluştuğunu düşünürsek, Çarşamba İlçesi’ne kurulması planlanan biyokütle enerji santralinin bölgeye katkı sağlayacağına inanmaktayız. Bu biyokütle enerji santrali ile hasattan sonra arazi üzerine kalan saplar, fındık zürufları elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. İşçilik, mazot ve makine kiralama masraflarından kurtulmanın beraberinde anız yakımınım da önüne geçilecektir. Anız yakımı esnasında binlerce küçük canlının da ölmesini önüne geçileceği gibi değerlendirilemeyen tarımsal atıklar ekonomik değere sahip olacaktır. Sosyal medyada ve basında çıkan haberlerde yer alan sanki Çarşamba’ya bir termik santral kurulacağı ya da yabancı devletlerin çöplerinin kullanılacağı haberlerinin de gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır. Bu sebeple bizzat şahsımın da Çarşamba’da kurulacak olan biyokütle enerji santraline karşı görüş içinde olduğum kesinlikle doğru değildir. Kurulması düşününle biyokütle enerji santralinin Samsun halkına katkı sağlayacağı bir yatırım olduğunu düşünmekteyim.”
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.