Arama
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Baykoca Rega Ve Kaçak Yapı Tespit Projesi Bilişim Vadisine Kabul Edildi

İnegöl Belediyesi Baykoca Proje Takımlarının hazırladığı “Baykoca REGA (Rehber Elektrikli Gezi Aracı) ve Baykoca Fezakadı Drone İle Kaçak Yapı …

İnegöl Belediyesi Baykoca Proje

İnegöl Belediyesi Baykoca Proje Takımlarının hazırladığı “Baykoca REGA (Rehber Elektrikli Gezi Aracı) ve Baykoca Fezakadı Drone İle Kaçak Yapı Tespiti projeleri, Bilişim Vadisi Ön Değerlendirme Komitesine karşı gerçekleştirilen mülakat ve sunumdan geçer puan alarak Bilişim Vadisine kabul edildi.

İnegöl Belediyesi Baykoca Proje Takımları, başarılarına başarı katmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Teknofest’te 1’incilik ödülü alan Baykoca Proje Takımları 2022 yılına da hızlı başladı. İnegöl Belediyesi Baykoca Proje Takımları, Bilişim Vadisini Mart ayı sonunda ziyaret etmişti. Burada Bilişim Vadisi Proje ve Ar-Ge Biriminin brifinginin ardından, İnegöl Belediyesi Baykoca Proje Takımlarının geliştirdiği 3 projeye ilişkin sunumlar yapıldı. Baykoca Rehber Elektrikli Gezi Aracı, Baykoca Fezakadı Drone İle Kaçak Yapı Tespiti Projesi ve Baykoca ZİHA, yapılan sunumlar sonrası büyük beğeni toplamıştı. Baykoca Rehber Elektrikli Gezi Aracı ve Baykoca Fezakadı Drone İle Kaçak Yapı Tespiti Projesi Bilişim Vadisinde yer almaya hak kazandı.

BAYKOCA REGA DAHA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE SESİNİ VE ADINI DUYURACAK

Konuya ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, Bilişim Vadisine kabul edilen iki proje hakkında bilgiler verdi. İnegöl Belediyesi bünyesinde 2020 yılında Baykoca Rehber Elektrikli Gezi Aracı projesinin başlatıldığını kaydeden Taban, “Projemiz ile tarihi ve kültürel mirasımızı yüzde 100 yerli elektrikli aracımıza entegre ettiğimiz yüzde 100 yerli Turizm 5.0 ‘Rehber’ modülü sayesinde interaktif bir şekilde tanıtmayı amaçlıyoruz. Bu amaç doğrultusunda Baykoca Elektrikli Gezi Aracı projemizin ilk prototipinin üretimini tamamladık. Akabinde 8. Uluslararası Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre Fuarına davet alarak projemizi uluslararası arenada sergiledik. Şu an projemizin ikinci prototip tasarım revizesini gerçekleştiriyoruz. İkinci prototip üretimini gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin en büyük teknoparkı olan Bilişim Vadisine yönelik gerçekleştirdiğimiz Kuluçka Merkezi başvurumuz neticesinde de ÖDR heyeti sunumundan başarı ile geçerek kabul aldık. Artık TOGG Mobilite Ekosistemi dahil olmak üzere Bilişim Vadisinin kurumsallığı ile projemiz daha güçlü bir şekilde sesini ve adını duyuracak” dedi.

KAÇAK YAPIYI BİTİRECEK PROJE

Bir diğer projenin de ülkemizin önemli sorunlarından biri olan kaçak yapı üzerine geliştirildiğini hatırlatan Alper Taban, “Ülkemizde kaçak yapı; nitelikli şehir planlaması sürecinde ve uygulama aşamalarında büyük sorun teşkil etmektedir. Ayrıca doğal afet ve riski ile mücadele sürecinde de bu zafiyet ciddi kayıplara yol açmaktadır. Bu sorunun çözümü için takımımızla kaçak yapıları aktif ve hızlı bir şekilde tespit edebilecek otonom ve akıllı bir sistem tasarımı oluşturduk. Projemiz otonom bir İHA vasıtasıyla görüntü alarak, görüntüleri özgün bir yapay zekâ modeli ile işlemektedir. Ardından sistem bir arayüz uygulamasıyla yapıların konumlarını hesaplayarak belediyelerin yapı kayıt sisteminden yapıların kayıt durumlarının incelenmesi üzerine çalışmaktadır. Bu projemizin de prototip üretimi gerçekleştirdik ve yine 8. Uluslararası Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre Fuarında sergilendi. Aynı şekilde şu an projemizin ikinci prototip tasarım revizesini gerçekleştiriyoruz. Bu proje de Türkiye’nin en büyük teknoparkı olan Bilişim Vadisinde başvurumuz neticesinde ÖDR heyeti sunumundan başarı ile geçerek kabul edildi. Bu proje de artık TOGG Mobilite Ekosistemi dahil olmak üzere Bilişim Vadisinin kurumsallığı ile projemiz daha güçlü bir şekilde sesini ve adını duyuracak” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

van haber