Arama
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BOTAŞ yeşil enerji kapassitesini artıracak

BOTAŞ yeşil enerji kapasitesini 15 megavata çıkaracağını duyurdu. ANKARA (İGFA) – BOTAŞ’ın internet sitesinden alınan bilgiye göre halihazırda …

BOTAŞ yeşil enerji kapasitesini

BOTAŞ yeşil enerji kapasitesini 15 megavata çıkaracağını duyurdu.

ANKARA (İGFA) – BOTAŞ’ın internet sitesinden alınan bilgiye göre halihazırda Aksaray Sultanhanı’nda bulunan ve genişletme çalışmaları devam eden Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama projesinin yer aldığı Tuz Gölü İşletme Müdürlüğü’ne, 2019’da takip sistemli 1 megavat kapasiteli güneş enerjisi santrali (GES) kurulumu gerçekleştirildiği kaydedildi.

Depolama tesisinin doğal gaz operasyonlarında ihtiyaç duyduğu elektrik tüketiminin yüzde 60’ı bu santralden karşılanırken, geçen yıl aralıkta devreye alınan ve Batman-Dörtyol Ham Petrol Boru Hattı’nın kontrol edildiği Dörtyol Milli SCADA Merkezi binasının çatısına da 25 kilovat çatı tipi GES kurulumu yapıldığı bildirildi.

RÜZGAR SANTRALİ HAZİRANDA DEVREYE ALINACAK

Öte yandan BOTAŞ, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) programı kapsamında Tuz Gölü Yer Altı Depolama Tesisleri ve çeşitli pompa istasyonlarına yönelik olarak 8 megavat kapasiteli GES projesi için de ihaleye çıktı. İhale süreci devam eden söz konusu projelerin 2022 yılı sonunda devreye alınması planlanıyor. GES projelerine ek olarak, bölgesinde pek çok rüzgar enerji santrali (RES) bulunan Silivri İşletme Müdürlüğüne 4,2 megavat gücünde RES kurulumu için de gerekli çalışmalar yapıldı ve ihale süreci tamamlandı. Rüzgar enerjisi santrali bu yıl haziranda devreye alınacak.

Bununla birlikte, Doğubayazıt Kompresör İstasyonunun elektrik ihtiyacının yenilenebilir kaynaklardan karşılanması amacıyla GES kurulması planlanıyor. Böylelikle, BOTAŞ’ın yenilenebilir enerji kapasitesi 2022’de yaklaşık 15 megavat düzeyine ulaşacak.

van haber