1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asıl istihdam özel sektörde
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asıl istihdam özel sektörde

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asıl istihdam özel sektörde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin geleceklerini özel sektörde aramaları gerektiğini belirterek, "Asıl istihdam, özel sektörde, sanayide, üretimde, yüksek teknolojide, ticarette ve tarımda olacaktır. Gençlerimizden kendilerine ve kabiliyetlerine güvenmeleri

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YKS öncesi video konferans yöntemiyle gençlerle buluştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlerin sorularını yanıtladı. Bir öğrencinin, ‘Üniversite mezunu olduğu halde işsiz kalan gençlerle ilgili ne düşünüyorsunuz ’sorusunu da yanıtlayan Erdoğan, gençlerin geleceklerini özel sektörde aramaları gerektiğini ve asıl istihdamın bu alanda olacağını söyledi.


İŞSİZLİK ÇOK BÜYÜK BİR SIKINTI

İşsizliğin çok büyük bir sıkıntı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her şeyden önce işsizlik ister genç olsun ister yaşlı olsun, kendini ve ailesini geçindirmek isteyen insanlar için büyük bir sıkıntıdır. Ülkemizde şehirleşme oranının artmasıyla birlikte tarım kesiminde izlenen gerçek işsizlik kendini belli etmeye başlamıştır. Son 18 yıldaki atılımlarımızla hem ilk ve orta öğretimde hem yüksek öğrenimde altyapıyı güçlendirerek, nüfusumuzun genel eğitim seviyesini fevkalade yükselttik. Üniversite öğrencisi sayımız 1 milyon 650 binlerden 8 milyon rakamına dayandı. Eğitim seviyesi yükseldikçe, gençlerimizin hayata atılma yaşı da ileriye doğru gidiyor. Eskiden liseyi bitirip askerliğini yapan kişiler en geç 20-21 yaşlarında hayata atılırken, şimdi lisans ve yüksek lisans derken bu çıta 30 yaşa yükseldi” diye konuştu.


SANAYİDE ÇALIŞACAK İNSAN AÇIĞIMIZ VAR

Sanayide insan açığının olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mesleki eğitimin, 28 Şubat döneminde sırf İmam Hatip Okulları'nın önünü kesmek için getirilen engeller sebebiyle cazibesini yitirmesi de hayata atılma yaşının yükselmesine neden olmuştur. Bir tarafta sanayide çok ciddi bir tekniker, teknisyen, usta ve tarım kesiminde çalışacak insan açığımız var. Diğer tarafta ciddi bir genç işsizlik var. Bu tabloyu değiştirmemiz gerekiyor. Hepsinden önce gençlerimizin yeteneklerine, kabiliyetlerine uygun iş alanlar oluşturmaktır. Bu da ülkenin genel ekonomik ve sosyal gelişmişliğiyle ilgilidir. Türkiye için 2023 hedeflerini belirlerken, gençlerimizi başta olmak üzere çalışmak isteyen her vatandaşımız için bu imkanı sağlama gayesiyle hareket etmiştik.”


HER ÜNİVERSİTE MEZUNUNU KAMUDA İSTİHDAM EDEMEYİZ

Atılan adımların meyvelerini aldıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin son 7 yılda yaşadığı onca badireye rağmen bu hedefimize sıkı sıkıya bağlıyız. Ekonomide hem dış saldırılara karşı aldığımız tedbirlerin hem de büyümeyi ve kalkınmayı hızlandırmak için attığımız adımların meyvelerini yavaş yavaş alıyoruz. Salgın dönemi tarım başta olmak üzere temel üretim alanlarında öncelikle kendi kendine yeterli olmanın, onun ötesinde dünyanın taleplerine cevap verebilmenin ne derece önemli olduğunu gösterdi. Bu bakımdan Türkiye'nin önünde çok büyük bir potansiyel var. Önümüzdeki bu fırsatı değerlendirerek kendilerini geliştiren, birikimi ve yeteneğiyle öne çıkan her gencimize gönül rahatlığıyla çalışabileceği iş alanı sağlama konusunda kararlıyız. Ancak her üniversite mezunu kamuda istihdam edileceği gibi bir düşünce de doğru değil. Kamunun görevi iş yapmak, üretmek isteyen herkese yol göstermektedir. Asıl istihdam, özel sektörde, sanayide, üretimde, yüksek teknolojide, ticarette ve tarımda olacaktır. Gençlerimizden kendilerine ve kabiliyetlerine güvenmelerini geleceklerini özel sektörde aramalarını istiyorum. Kaldı ki; dünyanın hiçbir yerinde her üniversite mezununa hemen iş hazırlığı diye bir şey de söz konusu değildir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.