1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalar - samsun haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalar - samsun haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalar - samsun haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin bir yükselişte olduğunu belirterek, "Ekonomik yükseliş 2020 yılının ilk aylarında da devam etti. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.5 gibi yüksek bir performans sergiledi" dedi

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin her saldırıdan yara lamadan çıktığını ve ekonomide yükseldiğini söyledi. 

KİMSENİN HAKKINDA GÖZÜMÜZ YOK

Akdeniz ülkelerine çağrı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gelin Akdeniz'deki tüm ülkeler olarak bir araya gelelim, herkesin hakkını koruyan bir formül bulalım. Türkiye'nin hiç kimsenin hakkında hukukunda denizinde çıkarları yoktur. Herkesin hakkını koruyan bir formül bulalım. Türkiye'nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Dünyada hiçbir ülke böyle saçma talebe boğun eğmez. Yunan tarafı iyi niyetle hareket etmediğini gösterdi. Bizi sahillere hapsetme girişimine rıza göstermeyeceğiz. Sahada, diplomasi alanında planımızı uygulayacağız."

ÜLKEMİZİN BAĞIMSIZLIĞI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

Ekonomi ile ilgili önemli açıklamalar yapan Erdoğan, "Ekonomide olduğu gibi enerjide de ülkemizin bağımsızlığı için mücadele etmeye devam edeceğiz. Beyaz eşya satışındaki artış vatandaşın alım gücünün nereden nereye yükseldiğini göstermesi açısından önemli. Salgın sebebiyle turizmde yaşanan sıkıntıları çözmek için tüm imkanlarımızla gayret gösteriyoruz. Kişi başına gelirde dünya ortalamasında üst gelir ortalamasına yükselttik. 2019 yılında insani gelişmişlik sırasına göre Türkiye 6 basamak yükseldi. Bu sayede dünya bankası tarafından hazırlanan iş yapma kolaylığı endeksinde geçtiğimiz yıl 10 basamak birden yükselerek 33. sıraya yükseldik. Bütün bunlar ülkemizdeki refah düzeyini ifade etmesi bakımında söylüyorum. Bunlar aynı zamanda benim vatandaşımın alım gücünün nereden nereye yükseldiğini göstermesi bakımından arz ediliyor. İş açma geçen sene 30 bin 842 iken bu sene 85 bin 263'ü buldu. Almanya Rusya bugün itibariyle kapılarını açmış durumdalar. Yine yükselmeye başladığımızı hep birlikte göreceğiz. Salgın sebebiyle turizmde yaşadığımız tüm sorunları gidermeye çalışıyoruz."

IMF BİZDEN BORÇ İSTEDİ

IMF'nin Türkiye'den borç istediğini sözlerine ekleyen Erdoğan, "Merkez Bankası döviz rezervimiz 28 milyar dolardan 90 milyar doların üzerine çıktı. IMF olan borcumuz biz göreve geldiğimiz de 23.5 milyar dolardı ve biz bunu 2013 mayısında sıfırladık. Türkiye'nin şu an IMF borcu yok. IMF bizden 5 milyar dolar borç istedi. O zamanki bakan 'bu borcu verelim mi' dedi. 'Verelim' dedim. Bugün borcu alan yarın talimat alır. Şimdi parti kurmuş bize ekonomi dersi veriyor. Önce bunu bir defa herkesin görmesi gerekiyor."


HER SALDIRIYA KARŞI KENDİMİZİ KORUDUK

Türkiye'nin her mücadeleden başarılı çıktığını kaydeden Erdoğan, "Ülkemizin 2013 yılından beri ardı ardına yaşadığı her saldırı ile birlikte korunma yöntemlerimizi geliştirdik. Girdiğimiz her mücadeleden başarılı çıktık. Türkiye'nin yükselen yıldızından rahatsız olanlar üzerimize geldiler. Başka ülkelerden talep edilmeyen şartlar bizden istendi. Ülkemiz son yıllarda uyguladığı politikalarla pazar ve ürün çeşitliliğini arttırdı. Küresel belirsizliklere rağmen ihracatta 80 milyar doların üzerine çıkarak bir rekora imza attık. Maruz kaldığımız çok yönlü saldırılara rağmen ekonomimiz attığımız kararlı adımlarla 2019'un son çeyreğinde yeniden güçlü politikasına döndü. Bu bizim için güçlü bir patikaydı ama İnşallah bunu caddeye dönüştüreceğiz. Kur saldırıların etkisiyle yüzde 24'e çıkan Merkez Bankası politika faizi yüzde 8.25 seviyesine indi. Hamdolsun daha da düşecek İnşallah. Çünkü bütün arzumuz isteğimiz bu ülkede yatırımcı çok daha güçlü bir şekilde yatırımlarını yapabilsin."


G7 ÜLKELERİ ARASINDA EN YÜKSEK BÜYÜME PERFORMANSINI GÖSTERDİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Ekonomik yükseliş 2020 yılının ilk aylarında da devam etti. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.5 gibi yüksek bir performans sergiledi. G7 ülkeleri arasında en yüksek büyüme performansı kaydeden ülke olduk. Eğer kur atakları ile tüm araçlarımızla mücadele etmeseydik, enflasyonu bugünkü seviyesine getirebilir miydik? Türkiye ne zaman bölgesel hakları üzerinde adım atsa ekonomi üzerinden bir hesaplaşmanın devreye sokulduğunu görüyoruz. Türkiye ekonomide bu suni rüzgarlarla eğilip bükülebilecek bir ülke değil."


VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ

Her zaman vatandaşların yanında olduklarını kaydeden Erdoğan, "Salgın döneminde vatandaşımızdan esnafımıza, işverenimizden işçimize kadar her kesimin sıkıntısını aşmada yanında olduk. Aldığımız zamanlı ve yerinde kararlarla ülkemiz salgın sürecini dünyada başarıyla yürüten ülkelerden biri olarak öne çıktı. Salgının olumsuz etkilerinin azaltılması için vatandaşlarımızı, esnafımızı, firmalarımızı desteklemek üzere hızlı bir şekilde Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketini hayata geçirdik ve kademeli olarak kapsamını genişlettik. aldığımzı tedbirler ile salgının kontrol altına alınmasıyla dğnya ile paralel şekilde normalleşme adımları atık. Mayıs ayı ile birlikte ekonomk göstergelerde ve beklentilerde beklediğimiz iyileşme başladı. Haziran ve temmuz aylarında bunun güçlendiğini görüyoruz."
 

EKONOMİMİZİ HIZLA TOPARLADIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye ekonomisi de kısa da olsa salgından olumsuz etkilendi. Ancak aldığımız tedbirler, güçlü sağlık altyapımız ve ekonomimizin dayanıklılığını arttırmaya yönelik adımlar sayesinde ekonomimizi hızla toparladık. Haziran ve temmuz aylarına ait öncüler ekonomide toparlanma sinyalleri veriyor. Ekonomi güven endeksi Nisan ayındaki 51.3 seviyesinden Temmuz ayında 82.2 seviyesine yükselmiştir"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.