1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Eber Biyokütle Enerji Santrali Afyon'da kuruluyor
Eber Biyokütle Enerji Santrali Afyon'da kuruluyor

Eber Biyokütle Enerji Santrali Afyon'da kuruluyor

Oltan -Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Tic. A.Ş tarafından Afyonkarahisar'ın Çay ilçesinde  kurulacak olan ve bitkisel atıklardan üretim yapacak olan ikinci enerji santralin inşasına başlandı

A+A-

Vakıf Mahallesinde yaklaşık 480 dönümlük bir alan üzerine kurulacak Eber Biyokütle Enerji Santrali  25 MW kurulu güce sahip olacak. 

Oltan-Köleoğlu Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Doğan,  proje ile her yıl Eber gölündeki saz kamışları ve hasat sonrasında tarım arazisi üzerinde kalan tarımsal atıklar ile orman ürünleri toplanarak, mümkün olan en düşük emisyonlar ile yasal limitlerinin altında yakılıp, elektrik üretileceğini söyledi. 

Tesis kapsamında, yılda yaklaşık 7 bin  saat çalışılarak, yaklaşık 150 bin ton/yıl hammaddenin yakılması ile, yaklaşık 175.000.000 kWh net elektrik üretilmesi planlandığını belirten Ertuğrul Doğan; "Üretilmesi planlanan brüt elektriğin yaklaşık %15’inin santralin yardımcı tesislerinin elektrik tüketimine harcanacak olup, geriye kalan yaklaşık %85’inin ise satılması planlanmaktadır. Projenin ekonomik ömrü 30 yıl olarak öngörülmektedir. Faaliyetin işletme aşamasında yaklaşık 100 kişi çalıştırılması düşünülmektedir. Teknik ekip dışındaki personel, öncelikle bölgeden temin edilecektir" dedi.

Doğan, şunları söyledi:
"Sazlık alan yakma sorununun bu bölgelerde çözülmüş olacağı ayrıca; toprak canlılığı, toprak yüzeyinde yaşayan canlı hayvanlara ve çevreye olan zararının ciddi şekilde azalacağı öngörülmektedir. 
Enerjide dışa bağımlı olan ülkemize yerli kaynaklardan elektrik üreterek katkı sağlanmış olacağı haliyle Milli Enerji Stratejimize destek sağlanacağı açık olarak görülmektedir. 
Saz kamışının yakıt olarak henüz kullanan bir tesis olmadığı için gelecekte kurulacak benzer tesislere referans olacağı ve bu tip santrallerin kurulmasında lokomotif vazifesi üstleneceği düşünülmektedir. 
Kırsal kesimdeki işsizliğe bir nebze olsun çözüm olacak, ekonomik gücü artıracak ve kırsaldan şehre göçün önüne geçilecektir." 

Ertuğrul Doğan'ın verdiği bilgiye göre, inşaatına başlanan enerji santrali gelecek yıl tamamlanacak ve 2020 yılının başında üretime geçecek. 

Oltan-Köleoğlu Enerji tarafından ilk santral Çorum'un Mecitözü ilçesinde tamamlanarak bu yılın başında üretime geçirilmişti. 5 MW üretim kapasiteli olan ve yaklaşık 15 milyon dolara mal olan santral de 40 kişi çalışıyor.

Biyokütle enerji nedir?

Biyokütle ile elektrik üretimi farklı organik atıkların yakılması sonucu ortaya çıkan ısı ile elde edilir.

Enerjinin çevresel kirliliğe yol açmadan sürdürülebilir olarak sağlanabilmesi için kullanılacak kaynakların başında ise biyokütle enerjisi gelmektedir.

Biyokütle, enerjisi yüksek ve yenilenebilir bir kaynak olması, her yerde elde edilebilmesi, özellikle kırsal alanlar için sosyo-ekonomik gelişmelere yardımcı olması nedeniyle uygun ve önemli bir enerji kaynağı olarak görülmektedir. 
Biyokütle, organik atıkların yanı sıra bitkisel yağ atıkları, tarımsal hasat artıkları dâhil olmak üzere, tarım ve orman ürünlerinden ve bu ürünlerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan yan ürünler ve atıklarından elde edilen kaynaklardır.

6-eber-golu.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.