van haber

samsun haber

a

Ege Kuru Meyve İhracatçıları yeni döneme ‘Işık’ yaktı

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Genel Kurulu’nda Mehmet Ali Işık, Türkiye’de ihracatçı birliklerinin 83 yıllık tarihinde organik sektöründen Yönetim Kurulu Başkanı seçilen ilk isim olarak tarihe geçti.

İZMİR (İGFA) – Ege İhracatçı Birlikleri’nde yapılan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Genel Kurulu’nda Mehmet Ali Işık, tek aday olarak girdiği seçimde kullanılan 59 oyun tamamını alarak Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.

Mehmet Ali Işık, Türkiye’de ihracatçı birliklerinin 83 yıllık tarihinde organik sektöründen Yönetim Kurulu Başkanı seçilen ilk isim olarak tarihe geçti.

Ziya Aksüt’ün divan başkanlığındaki genel kurulda 2014-22 döneminde Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Birol Celep, Mehmet Ali Işık’ın listesinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer aldı.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, “2018 yılında görevi aldığımızda kendimize iki tema belirledik. Sağlıklı ürünler ve katma değerli ürünler yetiştirmek için size taahhütte bulunmuştuk. Bütün yapımızı bunun üzerine kurduk. Sağlıklı ürünlerde arazi bazında çok ciddi çalışmalar yaptık. Üzüm, incir ve kayısıyı kendi içinde kategorize ederek bunun altında komitelerimizi, teknik kurullarımızı oluşturduk. Ortak akılla ortak kararlarla 95 bin çiftçiye ulaştık.” dedi.

Avrupa’da üzüm ve kayısıda kontrol sıklığının kaldırıldığına dikkati çeken Işık, “İncirde alfatoksinden ve hava şartlarından dolayı devam ediyor. Komitelerimize ve teknik kurulumuza destek verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. İkinci hedefimiz ürünlerimizin katma değerinin artırılmasıydı. Biz 4 yıl önce bin 500 bin 600 dolar olan üzümün ortalama ihraç fiyatını 2 bin dolara çıkardık. İstikrar getirmek için satın alma politikası uyguladık. Üzümde şu anda 40-50 bin tonluk stok yarattık. Bu bizim rahat bir sezon geçirmemizi sağladı. İncirde de gayet güzel bir fiyat politikamız var. Kayısıda da bu istikrarı sağlayacağımızı ümit ediyoruz” dedi.

Seçimlerde Mehmet Ali Işık başkanlığındaki yönetim kuruluna Ahmet Bilge Göksan, Yurtcan Biryol, Osman Öz, Gürcan Şen, Birol Celep, Eliya Alharal, Nejat Almış, Yusuf Gabay, Şemsettin Özgür ve Naci Çetin seçildi. Erkan Geyik, Rafael Çikurel ve Mustafa Bircan ise yeni dönemde denetleme kurulu üyesi oldular.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bakan Nebati’den ‘uzmanlaşma’ paylaşımı

HIZLI YORUM YAP