Arama
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Erişilebilir Mekan Sertifikası Atölyesi” 21-23 Nisan Tarihleri Arasında Gerçekleştirildi

Sinemaya herkesin eşit koşullarda erişimini sağlamak için gerçekleştirilen “Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema” projesi kapsamında “Erişilebilir …

Sinemaya herkesin eşit koşullarda

Sinemaya herkesin eşit koşullarda erişimini sağlamak için gerçekleştirilen “Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema” projesi kapsamında “Erişilebilir Mekan Sertifikası” kriterlerinin görüşüldüğü atölye, 21-23 Nisan tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi.

“Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema” projesi kapsamında 21-23 Nisan tarihleri arasında Ankara’da, “Erişilebilir Mekan Sertifikası” kriterlerini belirlemek amacıyla bir atölye programı gerçekleştirildi. Atölye programına proje ortakları; Polonya’dan Socio–Cultural Society of Koszalin, İngiltere’den Carousel Project, Almanya’dan KLAPPE AUF! Kurzfilmfestival, Belçika’dan Extra & Ordinary People ASBL ve İspanya’dan Associació Inclús temsilcileri katılım gösterdi. Program kapsamında; ülkelerinde erişilebilir film festivalleri düzenleyen ve Engelsiz Filmler Festivali ile birlikte Be In! Erişilebilir Film Festivalleri Ağı’nı oluşturan bu kurumlarla, kişilerin sinemaya eşit koşullarda erişebilmesi için fikir alışverişi yapılarak, çözüm önerileri sunulurken bu kapsamda verilecek sertifikaya dair detaylar ortaya kondu.

Üç Gün Boyunca “Erişilebilir Mekan Sertifikası” İçin Kriterler Tartışıldı

“Erişilebilir Mekan Sertifikası”na dair temel ilkeleri belirlemek için için gerçekleştirilen atölyenin birinci gününde; proje kapsamında hazırlanan sertifika sürecine dair “Avrupa’daki İyi Uygulama Örnekleri Raporu”nun sunumu yapıldı. Be In! Erişilebilir Film Festivalleri Ağı temsilcilerinden oluşan ilk gün katılımcılarıyla rapor üzerine konuşulup, sertifikasyon kriterleri için taslak liste oluşturuldu.

Atölyenin ikinci gününde katılımcılar iki gruba ayrılırken; Erişilebilir Mekan Sertifikası’na dair kriterler ve derecelendirme prosedürleri üzerine tartışmalar yapıldı. İlk gün katılımcıları olan Be In! Erişilebilir Film Festivalleri Ağı ile birlikte T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Alternatif Yaşam Derneği (AYDER), Erişilebilir Her Şey, Sesli Betimleme Derneği (SEBEDER), SineBu ve PinGOin temsilcileri ikinci gün oturumlarına katılım gösterdi.

Erişilebilir Mekan Sertifikası Atölyesi, üçüncü gün oturumlarıyla sona ererken; Be In! ve Erişilebilir Her Şey temsilcilerinin katılımlarıyla beraber sertifikasyon sürecine dair son değerlendirmeler yapıldı. Be In! Erişilebilir Festivaller Ağı’nın gündemi üzerine tartışmalar yapılıp atölye sonuçlandırıldı.

“Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema” projesi, Avrupa Birliği (AB)’nin finansal desteğiyle, Sivil Toplum Destek Programı III. Dönem kapsamında, Puruli Kültür Sanat tarafından yürütülüyor. Nisan 2021-Temmuz 2022 arasında 15 ay devam edecek proje boyunca Türkiye’de ve Avrupa’da sinemaya erişim alanında çalışan STÖ’ler bir araya getirilip; çeşitli lobi faaliyetleri, atölye, raporlama gibi çalışmalar ve kamu spotu, anket gibi çıktılarla engellilerin sinema etkinliklerine katılımının önündeki sorunlar tanımlanacak. Bu konuda çözümler sunmaya, engelli bireylerin sinemada temsillerini güçlendirmeye ve Türkiye’de erişilebilir kültürel etkinlikler düzenleyen kurumlarla işbirliğine yönelik faaliyetler gerçekleştirilecek.

“Erişilebilir Mekan Sertifikası” aktiviteleri kapsamında erişilebilir bir sinema salonunun farklı engel gruplarından kişiler için hangi ihtiyaçlara cevap vermesi gerektiği ortaya konacak. Avrupa ülkelerinde bu konudaki iyi uygulamalar üzerine araştırma çıktılarından yararlanılacak. Bu rapor, Avrupa’daki sinema salonlarında benzer sertifikasyon programları ya da sertifikasyon için temel oluşturabilecek iyi uygulama örneklerinin olup olmadığını ortaya çıkarmayı ve bu örneklerin içeriklerini ortaya koymayı hedeflemektedir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

van haber