1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. GBB Gayrimenkul sahibi Ümit Ayla sektörü değerlendirdi
GBB Gayrimenkul sahibi Ümit Ayla sektörü değerlendirdi

GBB Gayrimenkul sahibi Ümit Ayla sektörü değerlendirdi

GBB Gayrimenkul sahibi Ümit Ayla, gayrimenkul satış hizmetinin çok önemli bir konu olduğunu belirterek, müteahhitlerin doğru bir sistemle gayrimenkul danışmanlarıyla çalışmaları gerektiğini söyledi. Ayla, “Biz maalesef bu hizmeti almak noktasında eksiklik

A+A-

20 yıldır gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren GBB Gayrimenkul Anonim Şirketi sahibi Ümit Bener Ayla, sektör ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gayrimenkul sektörünün ekonomik manada ülkeye hizmet veren en önemli sektörlerden biri olduğunu kaydeden Ayla, satış ayağını gayrimenkul danışmanlarına bırakılması gerektiğini söyledi.

whatsapp-image-2019-09-25-at-14.48.25.jpeg

İnşaat sektörünün lokomotif bir sektör olduğunu belirten Ayla, “Sektörün ekonomik hacmi çok büyük, hitap ettiği kesim çok geniş. Fakat orada şöyle bir ayrım, doğru anlamamız gereken bir durum var. Bir gayrimenkulü imar etmek, projelendirmek ve inşa etmek ile satmak farklı konular. Satış, tamamen bu işin profesyonellerinin yani gayrimenkul danışmanlığı yapan kişilerin işi olmalı. Bizim görevimizi, satıcı ve alıcı arasında yaşanan psikolojik savaşı ve direnci kontrol etmek. Ve doğru bir zeminde buluşmalarını sağlamak. Biz aracı kurumuz. Bu satışta satıcının da alıcının da bize ihtiyacı var” diye konuştu.

BU SÜRECİ BİZ YÜRÜTÜYORUZ

Gayrimenkul satışının akla geldiğinde konuşulacak bir süreç olmadığını ifade eden Ayla, “Gayrimenkul sektöründe hizmet eden tüm müteahhitlerin doğru bir sistemle, gayrimenkul danışmanlarıyla çalışması lazım. Müteahhitlerin, bu sistemi sadece kontrol eden tarafta olması lazım. Bu ayrımı doğru çizemezsek bu hizmetten de doğru bir şekilde faydalanamayız. Gayrimenkul satışı aklınıza geldiğinizde konuşacağınız bir süreç değil. Siz tüm gün boyunca imal ettiğiniz gayrimenkulün hangi materyallerle imal edileceğini, o materyallerin hangi fiyatlarla pazardan alınacağını, hangi kontrol sistemi ile uygulanacağını mühendislik kısmında hangi tetkiklerin yapılıp, hangilerinin sürdürülmesi gerektiğini incelerken, aynı zamanda da pazarlama faaliyetlerini yürütemezsiniz. Bu süreci biz yürütürüz. Çünkü biz güne başladığımızdan itibaren bir gayrimenkulün nasıl doğru pazarlanacağını, nasıl doğru hedef kitlelere ulaşacağını, nasıl o kitlerle doğru noktada bir araya geleceğimizi düşünürüz. Başka bir şeye çalışmayız. Biz tüm günümüzü, tüm mesaimizi gayrimenkul pazarlamaya ayırırız. Bizim işimiz bu Ancak, ülkemizde bu ayrımı göremiyoruz. Biz, maalesef bu hizmeti almak noktasında eksiklik yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

KIYMETLİ BİR İŞ YAPIYORUZ

Yaptıkları işin kıymetli bir iş olduğunu kaydeden Ayla, “Gayrimenkul hizmeti almak noktası saygı duyulması ve çok önemsenmesi gereken bir konu. Bir insanın yıllarca emek harcayıp, her şeyinden fedakarlık edip biriktirdiği, birikimini değerlendirdiğini bir sektöre hizmet ediyoruz. Bu çok kıymetli bir şey. O insanın umutlarını, hayallerini, geleceğini her şeyini yönetiyoruz. Bu o kadar saygı duyulması gereken bir konu. Buna bu gözle baktığınız zaman işinizde eksik veya yanlış yapmanız mümkün değil. Hizmet bu bakışla verildiğinde hizmet alıcının da bundan bir fayda görmemesi mümkün değil. Bu faydayı sağladığınız anda siz bu sektörde işini doğru yapan ve mutlu olan meslek sahibi oluyorsunuz. Tüm meslektaşlarımızın da bunu böyle görebilmesi gerekiyor. Maalesef her sektörde olduğu gibi bizler de sorunlar yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. 

DOĞRU PROJELER ÜRETMEMİZ LAZIM

Sektörde inşaat imalatçılarının ve müteahhit firmalarının ekonomik olarak zorluklar yaşadığını söyleyen Ayla, “Biz gayrimenkul danışmanlık hizmetini veren taraf olarak, sattığımız gayrimenkul ile ilgili bir maliyetimiz yok. Sektörde, şu anda durumundan zarar görenler inşaat imalatçıları ve müteahhit firmalar. Bizler neticede satış yaptığımız rakam üzerinden hizmet bedeli alan taraftayız. Ancak, faiz rakamlarının yüksekliğinden dolayı insanlar yatırımlarını bankalara yatıyor. Sektörün kilitlenmesinin ana temeli de bu. Dolayısıyla da şu anda sektörümüzün gelişim noktasında bir tıkanıklığı var ve bu süreç doğru planlamalarla yürümeli. Doğru projeler üretmemiz lazım. Şehrimizin isteklerine doğru cevap vermemiz lazım. Gayrimenkul sektörünün geleceği ile ilgili eğer doğru planlamalar, doğru hedefler, yerel yönetimler tarafından oluşturulursa bu sektörün gelişimiyle ilgili hiçbir engel olmadığını düşünüyorum” dedi. 

TÜM TÜRKİYE’YE HİZMET

GBB Gayrimenkul olarak tüm Türkiye’ye hizmet verdiklerini belirten Ayla açıklamalarını şöyle sürdürdü: “2000 yılından beri anonim şirketi olarak hizmet veriyoruz. Türkiye genelinde tüm gayrimenkul sektöründe hizmet veren firmalarla koordineli şekilde çalışıyoruz. Tüm Türkiye’ye hizmet verebiliyoruz. Diğer firmalarla olan çalışma ve iş paylaşımlarla ilgili birlikteliklerimiz de var.”

Ayşe KUŞCU KAYA
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.