1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Geleceğin bilim adamları Canik'te yetişiyor - samsun haber
Geleceğin bilim adamları Canik'te yetişiyor - samsun haber

Geleceğin bilim adamları Canik'te yetişiyor - samsun haber

Samsun’un Canik İlçesi’nde TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Samsun ilini temsil eden tek bilim şenliği olan “Canik Bilim Şenliği” başladı

A+A-

TÜBİTAK 4007 kodlu Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında Canik Kuzey Yıldızı Ortaokulu’nda gerçekleşen Bilim Şenliği 16 Haziran Çarşamba günü öğretmen atölyeleriyle başladı. Robotik kodlama, 3D yazıcı ile tasarım ve artırılmış gerçeklik uygulamaları gibi teknolojik birçok çalışmanın yer aldığı şenliğe çok sayıda çocuk ve genç katıldı. Atölye etkinlikleri içinde sağlıklı beslenme tabağı hazırlama, sağlıklı dişler mutlu gülüşler, bitki dikimi, alternatif tarım teknikleri, temel kampçılık malzemeleri kullanma, 112 acil yardım, deprem çantası hazırlama ve iş güvenliği gibi etkinlikler eklenerek günlük hayattan kesitler sunuldu.

canik-bld-haber---(7).jpg

ENGEL YOK ATÖLYESİ

Engel Yok Atölyesi ile engelli bireylere yönelik etkinliklerin düzenlendiği şenlikte, gençlerin engelli bireyleri daha iyi anlamalarının hedeflendiği Empati Atölyesi de yer aldı. Sanat, müzik, spor atölyelerinin yanında sergi alanına gelen planetaryum ile uzayı araştırmayı ve tanımayı hedefleyen astronomi etkinlikleri düzenlendi. Etkinliklerde görevli proje ekibinde 55 atölye lideri, 55 rehber, 3 konuşmacı, 1 proje yürütücüsü olmak üzere 124 kişi yer aldı.

canik-bld-haber---(5).jpg

UZUNLAR'DAN SANDIKÇI'YA TEŞEKKÜR

Canik Kaymakamı Mahmut Halal olmak üzere, projenin en büyük ortağı olarak nitelendirdiği Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı'ya sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür ettiğini belirten Canik Milli Eğitim Müdürü Uzunlar, projeye katkı sağlayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Üniversitesi, Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına da teşekkür ettiğini ifade etti.

gelecegin-bilim-adamlari-canikte-yetisiyor1.jpg


ŞENLİK DOLU DOLU GEÇİYOR


Başkan Sandıkçı, şenliğin; zekâ oyunları, gökyüzü gözlemleri, robotik kodlamalar, atölye çalışmaları, bilim şovları, söyleşiler ve sergilerle dolu dolu geçtiğini belirtti. "Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın gözlerindeki parıltının bizleri ne kadar mutlu ettiğini anlatmak zor. Canik ilçemizin bilimle, sanatla, sporla anılıyor olmasına katkı sunmaktan mutluluk duyuyorum. Çünkü bizim, gelecek nesilleri ihya etmek gibi ulvi bir derdimiz var" şeklinde konuştu. Bilim ve teknoloji alanında da pek çok projeye destek verdiklerini ifade eden Başkan Sandıkçı, "Canik ilçemizi bilimde, sanatta, kültürde, sporda marka ilçe haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Projeye destek sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. 


3 GÜN SÜRECEK

3 gün boyunca devam etmesi planlanan Bilim Şenliği; 48 atölye çalışması, 2 sergi, 1 yarışma, 5 gezi ve 3 söyleşi olmak üzere 111 farklı etkinlikten oluşmaktadır. 22 Haziran'da öğrenci gezileriyle devam edecek şenliğin 23 Haziran'da öğretmen gezileriyle son bulacağı bildirildi.

canik-bld-haber---(10).jpg

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.