1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Genel Müdür Alagöz: Arz ve talepler Samsun’da buluşuyor
Genel Müdür Alagöz: Arz ve talepler Samsun’da buluşuyor

Genel Müdür Alagöz: Arz ve talepler Samsun’da buluşuyor

TÜYAP Samsun 5. Tarım Fuarı görkemli bir törenle hizmete girdi. TÜYAP Genel Müdürü Cihat Alagöz,  “Artık Samsun, Türkiye’deki pek çok sektörün arz ve talebinin buluştuğu stratejik bir platform haline geldi” dedi

A+A-

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından düzenlenen Samsun 5.Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı kapılarını açtı. Fuara Samsun Valisi Osman Kaymak, CHP Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ilçe belediye başkanları, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Eren Günhan Ulusoy, Samsun İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Bayram Ay, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, STK temsilcileri ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. 

DEĞERLİ FİRMALAR SAMSUN’DA BULUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla ekim alanları artırılan ve Samsun'un da en önemli üretici il konumunda bulunduğu kenevir bitkisi ön plana çıkarıldığı fuarın açılış konuşmasını yapan TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, “Artık Samsun, Türkiye’deki pek çok sektörün arz ve talebinin buluştuğu stratejik bir platform haline geldi. Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin tek fuar merkezi olma hüviyetinin yanı sıra ülkemizin de önde organizasyonlarına ev sahipliği yapan bir şehir oldu. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerle, ülkemizin dört bir tarafından da birbirinden değerli firmalarının temsilcileriyle arz ve talebi Samsun’da buluşturuyoruz. Bu yıl Cezayir, Irak, Lübnan, Umman ve Sudan’dan misafirlerimiz var. Türkiye’nin pek çok şehirlerindeki fuarcılık etkinliklerini yakından takip ediyorum ama Samsun pek çok şehirden ön plana çıkmış durumda. Samsun’daki fuarların neredeyse tamamı ihtisas fuarı. Kendi değerlerimizi ön plana çıkartalım dedik ve bu seneki onur konuğumuz Vezirköprü” diye konuştu. 

whatsapp-image-2019-09-25-at-17.40.16.jpeg

VEZİRKÖPRÜ KENEVİRDE MERKEZ ÜSSÜ OLDU

5. Tarım Fuarı’nın onu konuğu olan Vezirköprü ilçesinin Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ile kenevirde öne çıkmaya başladıklarını belirterek, “Vezirköprü kenevirde merkez üssü oldu. Geçtiğimiz Cuma günü Sayın Valimiz ve protokol üyeleri tarafından Vezirköprü’de kenevir sökümü hasadını gerçekleştirdik. Yerinde üretim, yerinde istihdam, yerinde imalat diyoruz. Ekonomiye katkıyı da buradan yapacağız. Tescillenmiş köprü ve narlı tohumlarımızla birlikte tohum çoğaltma dönemine devam ediyoruz. 2020 ve 2021’de de tohum çoğaltma sürecimiz devam edecek. Sesimizi duyurmak istiyoruz. Ürettiğimiz ürünleri kısa sürede dünyaya pazarlamak istiyoruz. Vezirköprü artık gözleğimiz bize dar geliyor, büyütmek zorundayız. Alt yapı yol zaten yapıyoruz ama tarıma, hayvancılığa, turizme önem vermek zorundayız. 2020’de turizmde de çok şeyler göreceğiz” şeklinde konuştu.

whatsapp-image-2019-09-25-at-17.44.43.jpeg

TÜRKİYE’DE 2. LABORATUVAR OLACAĞIZ

Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Günhan Ulusoy ise “Borsamızın akredite gıda kontrol laboratuvarı 2019 yılında bin 327 tane analiz gerçekleştirdi ve bu topraklarda üretilen ürünlerin yurt dışına gidişinde sertifikasyonunu sağladı. Laboratuvarımızın kapsamının genişletilme çalışmaları sürüyor. Bunu gerçekleştirirsek Rusya’ya ve diğer ülkelere GDO ve tüm analizleri yapabilen Türkiye’de 2. laboratuvar olacağız” ifadelerini kullandı.

İŞBİRLİĞİ İLE FUARI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Samsun ekonomisine katkı sağlayan fuar alanının kurulmasına katkı sağlayanlara teşekkür eden Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Kalkınma Ajansına verdiğimiz proje, alınan destek ve odamızın katkılarıyla bu fuarı oluşturduk. Dönemin Bayındırlık ve İskân Bakanı olan şu an Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir’in verdiği katkıya teşekkür ediyorum. Tüm kurumların sayesinde gerçekleştirdik ve bugün 5. Tarım Fuarını gerçekleştiriyoruz” dedi.

İYİ BİR İVME YAKALADIK

Fuarın Samsun’da uluslararası bir boyut kazanmaya gittiğini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “5.sini gerçekleştirdiğimiz Tarım fuarımız, uluslararası bir boyut kazanmaya gidiyor. Bunu çok daha ileriye taşıyacağız. Samsun’da Çarşamba, Bafra, Terme ve Vezirköprü olmak üzere 4 tane büyük ovamız var. Türkiye’nin en kaliteli toprağı Vezirköprü Ovamızda. Sulama alanında çok ciddi mesafe kat edildi. Tarıma dayalı sanayide de çok ciddi bir gelişmenin arifesindeyiz. Bu kentin tarım alanı ön plana çıkan bir alan, yaratanın nasip ettiği bir özellik. Bunu değerlendirme noktasında çok iyi bir ivme yakaladık ve bu fuarında buna çok katkısı oldu. Gelecek yıllarda bu etki artarak devam edecek” dedi.

whatsapp-image-2019-09-25-at-17.40.05.jpeg

SAMSUN ÇİFTÇİSİ BU FUARI GÖRMELİ

Samsun Valisi Osman Kaymak ise, “Samsun, her alanda olduğu gibi tarım alanında da iddialı bir kent. Bu fuar bu anlamda şehrimize değer katıyor. Şehirde ortak aklı, ortak paydayı ortaya koyabilirsek çözemeyeceğimiz sorun yok. Tarım fuarı, hem bölgemize hem ülkemize önemli katkı yapacaktır. Geçen yıl 50 bine yakın insan fuarımızı ziyaret etti. İnşallah bu sene bunun daha fazla olmasını bekliyoruz. Bu fuarın en iyi şekilde tanıtılmasını, özellikle Samsun çiftçisinin bu fuarı görmesini istiyoruz. Bilim teknoloji her gün değişiyor. Alandaki yenilikleri burada göreceksiniz. Fuar bu yönüyle sektöre değer katacak. Yurt dışından yüze yakın müteşebbis alıcı insanlar buradalar. Onların da şehre gelmesi, fuarın, uluslararası bir fuara dönüşmesini sağlayacaktır."

Konuşmaların ardından TÜYAP Samsun 5. Tarım Fuarı’nın açılış kurdelesi kesildi.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.