1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gümrük Müşaviri Abdulkadir Köstek firmalar için ihracat ipuçlarını verdi
Gümrük Müşaviri Abdulkadir Köstek firmalar için ihracat ipuçlarını verdi

Gümrük Müşaviri Abdulkadir Köstek firmalar için ihracat ipuçlarını verdi

İhracat yapmanın sanıldığı kadar zor olmadığını kaydeden Gümrük Müşaviri Abdulkadir Köstek, "Küçük ve orta ölçekli firmalarımızın ihracat yapma konusunda çekingen olmamaları gerekiyor” dedi.

A+A-

Samsun'da hizmet veren Gümrük Müşaviri Abdulkadir Köstek, Samsun ve Türkiye'de ihracatın nasıl yapılacağı ve nasıl geliştirileceği hakkında önemli bilgiler verdi. Firmaların ihracat yapmalarının sanıldığı kadar zor olmadığını kaydeden Abdulkadir Köstek, firmaları cesur olmaya davet etti.

KİMLER İHRACAT YAPABİLİR?

İhracat kapasitesinin arttırılması gerektiğini kaydeden Gümrük Müşaviri Köstek, "Ülkemizin ticari kapasitesini geliştirmesi için atacağımız en önemli adımlardan birisi ihracat kapasitemizi artırmak olacaktır. Küçük ve orta ölçekli firmalarımızın ihracat yapma konusunda çekingen olmamaları gerekiyor. İhracat yapabilmek için sağlanması gereken şartlar, sanıldığının aksine rahatlıkla yerine getirilebilir. Gümrük mevzuatı açısından vergi mükellefi olan herkesin (Limited Şirket, A.Ş, ya da şahıs işletmesi) ihracat yapabilmesi mümkündür. Zorunlu olmamakla birlikte maliye mevzuatı açısından muhasebecileri ile istişare ederek işletmeler,  faaliyet alanına dış ticaret, İthalat, ihracat konularını ekletebilirler” diye konuştu.

İHRACATÇILAR BİRLİĞİ'NE ÜYE OLUNMALI

Firmaların İhracatçılar Birliği'ne üye olmaları gerektiğini ifade eden Gümrük Müşaviri Köstek, "Burada üyelik için çok cüzi bir ücret alınıyor. Bu ücret tüm iş insanlarımızın rahatlıkla karşılayabileceği bir tutardır. İşletmelerin, İhracatçılar Birliği’ne üye olduktan sonra firmalarına gümrük müşaviri atamaları gerekiyor. Gümrük müşavirlerini yargı sürecinin takibi için bir nevi avukat tutmak gibi değerlendirebilirsiniz. Gümrük müşavirleri, üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olduktan sonra, Gümrük Kanunu, Gümrük Yönetmeliği, Kaçakçılık Kanunu, İthalat – İhracat Rejimleri gibi konularda geniş dış ticaret mevzuat bilgisine hakim, dış ticaret konusunda uzmanlaşmış, uzun uğraşlar sonucu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın açtığı sınavları kazanarak A Karnesi yetkiye sahip kişilerden oluşmaktadır ki, vekalet aldıkları firmaların gümrük işlemlerini dolaylı temsilci sıfatıyla rahatlıkla yürütürler” şeklinde konuştu.

PROFESYONEL GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ FİRMALARI RAHATLATIR

İşadamlarını, profesyonel anlamda destek almaları konusunda uyaran Gümrük Müşaviri Köstek, "Firmaların atamış olduğu gümrük müşavirinin yapacağı ilk iş ise vekalet ettiği firmanın gümrük idaresinde, kayıt işlemlerini gerçekleştirmek olacaktır. Gümrük işlemlerine ilişkin sürecin tamamını gümrük müşaviri kolaylıkla yöneterek, sonuçlandırabilmektedir. Yalnız iş insanlarının bu noktada dikkat etmesi gereken bir husus var. O da, profesyonel destek almayı tercih ederek, gümrük müşavirinden hizmet almaları ve çalışacakları gümrük müşavirini iyi seçmeleri. Gerçekten işini iyi yapan, etik kurallarına riayet eden gümrük müşavirleri, firmalara uzmanlık alanlarında yardımcı olarak onları rahatlatacaktır” dedi. 

TİCARETİ GELİŞTİRMEYİ DÜŞÜNMEK ÇOK ÖNEMLİ

Gümrük Müşaviri Abdulkadir Köstek açıklamalarını şöyle sürdürdü: "İhracat için prosedürleri yerine getiren ve ihracat yapma hedefi taşıyan firmalarımızın yapması gereken en önemli şey ticaretini nasıl geliştirecekleri üzerine yoğunlaşmaktır."

SAMSUN'DA FİRMALARIN EKSİKLERİ VAR

Samsun'un ihracatını da değerlendiren Gümrük Müşaviri Köstek, "Samsun ölçeğinde değerlendirildiğimiz de ise küçük ve orta ölçekli firmaların dış ticaretin geliştirilebilmesi için departmanlarındaki eksiklikleri gidermeleri gerekiyor.  İhracat yaparak dünyaya açılmak isteyen firmalarımız yabancı dil bilen, dış ticaret konusunda uzmanlaşmış liyakatli çalışanları bünyelerinde barındırmalıdır" ifadelerini kulandı.

HEDEF YENİ PAZARLAR 

Firmaların mutlaka  pazar araştırması yapmaları gerektiğini sözlerine ekleyen Gümrük Müşaviri Köstek, "Bunun en etkili yollarından birisi de sektörel fuarlara katılmaktır. Fuarlar her zaman firmaların ürünlerini tanıtacağı ve yeni iş bağlantıları geliştirecekleri alanlardır. Bunun yanı sıra ticari ataşeliklerde ihracat pazarlarının araştırılarak geliştirilmesi için faydalanabileceğimiz etkili durakların başında gelir. Kaldı ki devletimiz ihracat yapmayı düşünen firmalarımız için özel destekler ve teşvikler düzenlemektedir” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.