1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Konuşan at Cengaver’le uygulama yapıyorlar
Konuşan at Cengaver’le uygulama yapıyorlar

Konuşan at Cengaver’le uygulama yapıyorlar

Samsun’da, hayvan sağlığı teknisyeni adayları canlı hayvan bulma sorunu yaşayınca veteriner hocalar, çareyi konuşan maket at yapmakta buldu. Öğrenciler, konuşan maket at Cengaver ile uygulamalı eğitim görüyor

A+A-

Samsun'un Tekkeköy İlçesi'nde eğitim veren Gelemen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenciler konuşan maket at Cengaver ile uygulamalı eğitim görüyor. Öğrenciler, Veteriner Hekim Zeynullah Hekimoğlu ve imalatçı Hasan Kalaycı tarafından eğitimde kullanmak için yapılan konuşan at üzerinde hayvana nasıl yaklaşılır, ilaç nasıl içirilir, iç organlar, enjeksiyon, tırnak bakımı gibi birçok konuda uygulama yapıyor.

DERSLER NEŞELİ GEÇİYOR

Maket at, derslerin sıkıcı geçmemesi ve dikkat çekici olması nedeniyle sensörlerle donatıldı. Bir gözüne dokunulduğunda kendini tanıtan at, diğer gözüne dokunulduğunda ise kişniyor. Ayrıca maket atın kalbine dokununca kalp atışı sesi çıkartıyor. Maket at ve inekle işlenen uygulamalı dersler, hem öğretmenler hem de öğrenciler açısından oldukça neşeli geçiyor.


UYGULAMA SIKINTISINI MAKETLE AŞTIK

Gerçek ata birebir benzeyen bir maket at yaptıklarını ifade eden Okul Müdürü İsmail Rahman Köse, “Okulumuzda hayvan sağlığı teknisyeni öğrencilerimiz yetişiyor. Okulumuzda hayvan sağlığı ile ilgili uygulamalı mesleki dersler işleniyor. Okulda daha öncelerde uygulamalı derslerde sorunlar yaşıyorduk. Uygulama yapacak canlı hayvan bulma sıkıntısında sorunlarımız vardı. Okulumuzdaki veteriner hocalarımız da hayvan bulma sorununu dile getirince, bu sorunu aşmak için biz de okula maket at ve maket inek kazandırdık. Bunlar sayesinde öğrencilerimiz meslek derslerini uygulamalı olarak yapabiliyorlar. Maket atı, sanayide 1 yıllık bir çalışma sonucunda yaptılar. Maket at, üzerinde çok çalışılarak gerçek bir ata benzetildi. Öğrencilerimiz bu maket atta tırnak bakımı, enjeksiyon uygulaması, uzuvlarının ve iç organlarının nerede olduğu konusu hakkındaki her şeyi bu at üzerinde görüyorlar. Bu uygulamaların ardından öğrencililerimizi gerçek hayvanların yanına getirerek, gerçek hayvanlar üzerinde de çalışmalar yapıyoruz" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.