1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Korona virüs kısıtlamaları bir süre daha devam edecek - samsun haber
Korona virüs kısıtlamaları bir süre daha devam edecek - samsun haber

Korona virüs kısıtlamaları bir süre daha devam edecek - samsun haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgında zirve döneminin geride kaldığını ancak  kısıtlamaların  bir süre daha devam edeceğini açıkladı. Erdoğan, "Dünyada salgın yüzünde ölüm rekorları kırılırken, biz bu dönemi sakin geçiriyoruz" dedi

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısının ardından önemli açıklamalar yaptı. Toplantıda en çok Korona virüs salgını üzerinde konuşulduğunu kaydeden Erdoğan, "Dünyanın önemli bir bölümünde salgının hasta ve ölü sayısında rekorlar kırdığı  bir dönemi biz gayet kontrollü ve sakin bir şekilde geçiriyoruz. Salgının zirve dönemini geride bıraktık. biraz daha çaba ile sayıları sıfıra yaklaştırmalıyız. Kısıtlamalara bir süre daha devam etmeliyiz" diye konuştu.

TEMİZLİK, MASKE VE MESAFE

Temizlik, maske ve mesafenin ötesinde Korona virüs salgına karşı alınabilecek bir tedbirin bulunmadığını belirten Erdoğan, "Türkiye Korona virüsle mücadelede dünyaya örnek olan başarılı bir mücadele ortaya koymuştur. Milletimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir sistemle süreci yönettik. Ne hastanelerde, ne ilaçlarda ne de güvenlik de zaafiyete ve mağduriyete meydan verdik. Hamdolsun salgının zirvesini geride bıraktık. Milletimizden ricamız bu güzel tablonun sürmesi, dikkati, kuralları riayeti elden bırakmamasıdır. Baş harflerinden ilhamla TAMAM diye ifade ettiğimiz temizlik, maske ve mesafenin ötesinde alınabilecek tedbir yoktur. Vaka ve ölüm sayılarının yeniden aşağı yöne girmiş olması sevindiricidir. Biraz daha gayret ve fedakarlıkla bu sayıları sıfıra yaklaştırmalıyız. Süren kimi kısıtlamaları bir süre daha ödememiz gereken bedeller olarak görmeliyiz. Kısıtlamalar bir süre daha devam edecek."


EKONOMİDE HER TÜRLÜ ADIMLARI ATIYORUZ

Hastalığın Türkiye'yi esir almasına izin vermediklerini kaydeden Erdoğan, "Türkiye küresel başarının karşılığını siyasi ve ekonomik sınıf atlamakla alabilecek konumundadır. Bu fırsatı değerlendirip değerlendirememe kararını 83 milyon hep birlikte vereceğiz. Ekonomide her türlü adımı atıyoruz. Destek paketleri, teşvik ve nakdi yardımlarla önümüzdeki döneme herkesi hazırlamanın gayreti içerisindeyiz. Kimi sektörlerde ülkemize karşı uygulanan çifte standart, önümüzde aydınlık bir gelecek olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Türkiye'nin yükselişinin  önünde kimse duramayacak. Kazanımlarımıza sahip çıkalım. Hedeflerimize ve kararlılıkla ilerlemeye devam edelim. İnşallah gerisi kendiliğinden gelecektir. Halen süren  kısıtlamaları bu çerçevede bir müddet daha ödememiz gereken bedeller olarak görmeliyiz.  Salgının seyriyle bunları da en kısa sürede yeniden değerlendireceğiz. Hastalığın bizi yenmesine, köşeye sıkıştırmasına, esir almasına izin vermedik. Sağlıkla ilgili mecburi sınırlamalar dışında hayatın akışını, ekonominin işleyişini, yatırımları, iç ve dış güvenlik operasyonları planlı bir şekilde sürdürdük. Yaptığımız açılışlar, düzenlediğimiz programlar icra ettiğimiz faaliyetler bunun en somut ifadesidir. Birkaç gün önce ülkemizin en yüksek köprüsü olan Botan çayı üzerine inşa edilen en dik köprüsünü ve güzergahındaki yolları hizmete açtık. Terör örgütünün inşa ettirmemek için on yıllardır uğraştığı bu eseri milletimize kazandırmış olmaktan memnuniyet duyuyoruz."

ÖZEL SEKTÖRE TEBRİK

Özel sektörün çalışmalarını takdir ettiğini kaydeden Erdoğan, "Önümüzde uzunca bir açılış listesi var. Bu açılışları bir kısmını bizzat yerinde bir kısmını telekonferansla gerçekleştireceğiz. Meclis kısa bir ara dışında çalışmalarına devam etti. Meclisimizin yeni yönetimini bu vesile ile tekrar tebrik ediyorum. Geçtiğimiz hafta kabul edilen baro yönetimleriyle ilgili kanun değişiklikleriyle ülkemize ve yargı camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Özel sektörün çarkları döndürme gayretini takdirle izliyoruz. Tarımda, sanayide, ihracatta yaşanan olumlu gelişmelerden memnuniyet duyuyoruz. Turizm sektörümüzün de en kısa sürede beklediği çıtayı yakalayacağına inanıyorum. Suriye, Kuzey Irak ve Libya'da ortaya koyduğumuz iradenin salgın döneminde kesintisiz sürmesini sağladık. Bu faaliyetlerimizi hedeflerimize ulaşana kadar sürdüreceğiz."


DÜNYAYI HERKES İÇİN HUZURLU BİR HALE GETİRENE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

Türkiye ile ilgili husumet besleyenlerin kaybetmeyi sürdürdüğünü sözlerine ekleyen Erdoğan, "Bölgemizde etkinlik gösteren ülkelerin hepsiyle de diyalog kanallarını açık tutma, yapıcı diplomasiyi işletme gayreti içerisindeyiz. Türkiye'nin dostluğunu kazanmanın değerini bilenler bu mekanizmayı etkin şekilde kullanıyorlar. Israrla husumet besleyenler ise kaybetmeyi sürdürüyor. Türkiye'nin hak, hukuk, adalet, meşruiyet temelinde uzattığı barış ve işbirliği şeklinde uzattığı ele destek vermeye herkesi davet ediyorum. Yaşadığımız dünyayı sadece belirli bir kesim değil herkes için daha huzurlu, güvenli, müreffeh bir yer haline getirene kadar mücadeleye devam edeceğiz. Adil bir yeni dünya düzeni çağrımızı tekrarlamayı sürdüreceğiz. Türkiye'ye yakışan tavır ne ise bedelini göze alarak sergilemeyi, tarihin milletimize yüklediği bir sorumluluk olduğuna özellikle inanıyoruz."


AYASOFYA KİLİSEDEN DEĞİL, MÜZEDEN CAMİYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Ayasofya ile ilgili de açıklama yapan Erdoğan, "Son günlerde Ayasofya'nın statüsü konusunda önemli bir gelişme yaşandı. Ayasofya'nın cami olarak hizmet vermeye başlaması hepimizi sevindirdi. Ayasofya kiliseden değil, müzeden camiye dönüştürdü. Bunun altını çizmek istiyorum. Tam anlamıyla bize ait bir eser haline dönüştürülmüştür.Ramazan ayı boyunca ve bayramlarda Ayasofya şehir hayatının merkezine yerleşiyor. Daha yakın tarihlerinde yaşanan sokak olaylarında 'Zulüm 1453'te başladı' diye yazıldığını unutmadık. Bunları kimlerin yazdığını herhalde milletçe biliyoruz. Hiç kimse merak etmesin Ayasofya'nın kültürel miras vasfını koruyacağız."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.