van haber

a

Kurumsal Kimlik Nedir?

Bir markanın veya firmanın imajını yansıtabilmesi ve duruşunu gösterebilmesi için kimlik çalışmalarına gereksinim vardır.

Günümüzde her sektörde ciddi bir rekabet ortamı olduğundan dolayı markaların kurulma sürecinde kendi imajını oluşturabilmesi için kurumsal kimlik çalışmalarına ihtiyacı vardır. Bir şirketin veya markanın rakiplerinden sıyrılarak öne geçebilmesi için fiziksel görünümünü tamamlaması gerekmektedir. Bir kurumun bunu yapabilmesi için kimlik çalışmaları büyük önem taşımaktadır.

İş dünyasında kalıcı olabilmek ve beklentileri karşılayabilmek kurumsal kimlik fiyatları ile ilgili detaylıca çalışılmalı ve dışarıdan görünüşe uygun kurumsal bir kimlik faaliyeti yapılarak markanın prestiji ve itibarı artırılmalıdır.

Kurumsal Kimlik Nasıl Olmalı?

Kurumsal bir kimlik oluşturabilmek için öncelikle marka veya işletmenin akılda kalıcı olması gerekmektedir. Bunun için öncelikle kurumsal kimlik süreçlerinde markanın rengi ve logosu oluşturulmalı ve markanın dışarıda kullanacağı diğer basılı malzemelerinde markaya uyumlu olacak şekilde hazırlanması büyük önem taşımaktadır. Özgün bir kimlik tasarımı oluşturmak markanın başarısı ve prestiji açısından son derece önemlidir. Dolayısıyla kimlik çalışmalarının benzersiz ve özgün bir şekilde hazırlanarak markayı temsil etmesi gereklidir.

Kurumsal Kimlik Tasarım Aşamaları Nelerdir?

Kurumsal bir kimlik tasarımı oluşturabilmek için beş temel aşamaya gereksinim duyulmaktadır. Bu aşamalar ile ilgili şunlardan bahsedilebilir.

 • Tüm kimlik tasarımı süreçlerinin belirlenmesi ve onaylanması aşaması: firma istediklerine karar vermelidir.
 • Zamanlama aşaması: kurumsal kimlik tasarımı meydana getirirken belirli bir zaman dilimine sadık kalınmalıdır.
 • Sunum aşaması: hazırlanan sunum kullanılmadan önce marka yetkilisinin onayı alınmalıdır.
 • Düzeltme ve onaylanma aşaması: yetkililer onaylarsa tasarımlar ile ilgili farklılıklar yapılabilir ve kimlik tasarımı arzu edilen hale getirilir.
 • Basım ve yayım aşaması: onaylanan tasarım tüm alanlarda basılır ve yayılır.

Kurumsal Kimlik Nelerden Oluşur?

Bir markanın kurumsal çalışmaları belirli unsurlardan oluşmaktadır. Kurumsal kimlik tasarımı ile ilgili şu unsurlardan söz edilebilir;

 • Marka logosu ve sloganı
 • Markanın kurumsal rengin ve fontu
 • Kurumsal kimlik rehberi
 • Kurumsal kartvizit
 • Antetli kâğıt, dosya, zarf ve CD’ler
 • Araç tasarımları
 • Muhasebe belgeleri ( Fatura, makbuz)
 • Promosyon malzemeleri
 • E mail tasarımı
 • Takvim

Neden Kurumsal Kimliğe İhtiyacınız Var?

Bir markanın veya firmanın imajını yansıtabilmesi ve duruşunu gösterebilmesi için kimlik çalışmalarına gereksinim vardır. Kurumsal bir kimlik oluşturarak geniş hedef kitlesine ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda hedef kitle ve marka itibarının oluşturulması kurumsal kimlik fiyatları açısından da önemli bir konudur. Uzun ömürlü bir kuruma sahip olmak için şirketin çizdiği profil, yaptığı çalışmalar ve maliyetler süreçte devreye girmektedir.

Marka Kişiliği

Markanın değerini ve imajını görsel olarak temsil eden içerik marka kişiliğidir. Markanın kimliği kurumun genel mesajını hedef kitleye iletmekte ve markanın sunduğu hizmetleri tanıtmak amacıyla hazırlanmaktadır.

Farklı Tasarım

Kurumsal bir marka prestiji geliştirmek için marka için oluşturulan tüm mesajlarda tutarlı bir mesaj oluşturulmalıdır. Hazırlanan öğelerde farklı stil ve tasarım içeriği meydana getirilmeli ve kimlik tasarımı özgün bir şekilde yaratılmalıdır.

Tutarlı Mesaj

Tutarlı mesaj oluşturmak markanın kimliği açısından önemli bir unsurdur. Her temel öğede aynı mesaj içeriği oluşturularak uyumlu bir kimlik tasarımı meydana getirilmelidir.

Farkındalık Yaratmak

Kimlik tasarımı oluşturmak kurulan markanın tanınırlığını artırmaktadır. Dolayısıyla bu durum pazarlama süreçlerinde marka materyallerinizin ön planda olmasını olanaklı kılmaktadır. Marka gerçekleştireceği bütün etkinliklerde hedef kitlesiyle daha fazla temasa geçebilmekte ve böylece kitlenin aklında daha fazla kalmaktadır.

Marka Sadakati

Etkili bir kimlik tasarımı oluşturulduğu vakit marka ve hedef kitleyle arada bir bağ kurulmaktadır. Bu bağ zamanla müşteri sadakatini oluşturmakta ve müşterilerin markaya güven duymasını sağlamaktadır. Böylece gelecekte hedef kitle büyümektedir.

Kurumsal kimlik çalışması nasıl yapılır başlıklı yazı ilginizi çekebilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dayanıklılık ve Estetiği Birleştiren Mükemmel Seçenek

HIZLI YORUM YAP