van haber

samsun haber

a

Makedonca Çeviri

 

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin resmi dili olarak kullanılan Makedonca Hint Avrupa dil ailesinde Güney Slav dilleri kolunda yer alır. Sırbistan, Romanya, Arnavutluk gibi ülkelerde azınlık dili olarak kabul edilen Makedonca 1991 yılında ülkenin bağımsızlığını ilan etmesiyle dil gelişimine başlamıştır. 31 harften oluşan Makedon alfabesi ile olsa da günümüzde iletişimde Latin alfabesi kullanılır. Sokak tabelaları, sembol haline gelmiş önemli yerler gibi noktalarda her iki alfabeye birden yer verilir. Makedonca çeviri yapılırken bu durumu dikkate almak gerekir.

 

İlgili dil bilimlerinden mezun olmuş kişiler tarafından yapılan Makedonca tercümelerde metnin özüne sadık kalmak esastır. Tercümanlık için gerekli eğitim ve sertifikalara sahip olan tercümanlar sayesinde metinler istenilen dile aktarılır. Tercüme bürosu bünyesinde farklı alanlarda uzman çevirmenlerin bulunması kullanıcılar açısından avantaj sağlar. Özellikle geziler, iş toplantıları, seminerler ve konferanslar için hem sözlü hem de yazılı çeviriye ihtiyaç duyulur. Bu çevirilerin zamanında gerçekleşebilmesi için daima ekip çalışması yürütülür. Pek çok dil çiftine sözlü tercümede ardıl ve eş zamanlı çeviri desteği verilir.

 

Türkçe Makedonca Çeviri

Uzman çevirmenler tarafından yapılan Türkçe Makedonca çeviri çalışmalarında konu ve hizmet bölgesi için herhangi bir sınırlama yoktur. En çok çeviri talep edilen konular arasında pasaport çeviri, mezuniyet belgesi, kimlik belgesi, evlenme ve ölüm belgesi, lise diploması, ölüm belgesi, evlilik cüzdanı, evliliğe mani olmadığına dair belge, katma değer vergisi muafiyet belgesi, üniversite diploması, gıda üretim izin belgesi, bilanço ve gelir tablosu, oda sicil kayıt sureti gibi belgeler yer alır. Belgeler alan genişliği fazla olduğundan çeşitlilik gösterir. Her bir metinin amacına ulaşabilmesi için o alanda bilgisi ve deneyimi olan tercümanlar tüm yazılı ve sözlü çeviriler için görevlendirilir.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Başka Bir Siyaset Okulu, Efes Selçuk’ta Başladı

HIZLI YORUM YAP