van haber

samsun haber

a

Memleket Partili Balkır: “Ne üretici mutlu ne de tüketici”

Memleket Partisi İl Başkanlıkları Türkiye genelinde eş zamanlı yaptığı basın açıklamasında, “Bitkisel ve hayvansal üretimde yaşanan sorunların çözümüne yönelik stratejimiz, yol haritamız hazır” dedi. Muharrem İnce’nin Genel Başkanlığını yaptığı Memleket Partisi Türkiye genelinde eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

Murat Karakaya (NİĞDE İGFA)- Memleket Partisi Niğde İl Başkanı Aynur Balkır, yaptığı basın açıklamasında; “Dünyanın en güzel coğrafyasında, en verimli, bereketli topraklarında yaşamamıza, binlerce yıllık tarımsal üretim tecrübe ve zengin bitki çeşitliliğine rağmen bugün hem bitkisel hem de hayvansal üretimde ciddi sorunlar
yaşandığını, ne üreticinin ne de tüketicinin mutlu olduğunu” söyledi.

Memleket Partisi Niğde İl Başkanı Aynur Balkır açıklamalarının devamında; “Bizler dünyanın en güzel coğrafyasında, en verimli, bereketli topraklarında yaşıyoruz. Binlerce yıllık tarımsal üretim tecrübemiz, zengin bitki çeşitliliğimiz var. Dünyanın en stratejik tarım ürünlerinin ana vatanıyız. Buna rağmen bugün hem bitkisel hem de hayvansal üretimde ciddi sorunlar yaşıyoruz. Ne üreticimiz mutlu, ne de tüketicimiz mutlu. 21 yüzyıl Türkiye’sinde ekmek büfeleri önünde oluşan kuyrukları hak etmiyoruz. Marketlerde un, şeker, yağ için oluşan kuyrukları hak etmiyoruz. Bereketli toprakların su ve güneşle buluştuğu, verimli meraların olduğu bu güzel coğrafyada bu yaşananları hak etmiyoruz. Bitkisel ve hayvansal üretimde yaşanılan sorunların çözümü yok olanı ithal etmek değildir. Çözüm üretimde. Üretmek, daha fazla üretmek zorundayız. Günümüzde gıda güvenliği ve gıdaya ulaşabilme tüm ülkeler için bir milli güvenlik ve beka sorunu haline gelmiştir. Pandemi süreci ve hemen kuzeyimizde yaşanan Rusya Ukrayna savaşının oluşturduğu kriz ortamı tarımın, hayvancılığın, üretimin ve gıda güvenliğinin önemini bir kez daha yaşayarak görmemizi sağladı.” ifadelerine yer verdi.

BALKIR: “ÜRETTİĞİMİZ ÜRÜNLERDE İTHALATÇI OLDUK”

Üretebileceğimiz tarım ürünlerin ithalatçısı olmayı da eleştiren Balkır, üretilebilecek tarım ürünlerin ithalatçıcı olmayı, dışa bağımlılık olarak değerlendirdi. Balkır; “Yakın zamanda Ukrayna Rusya savaşında ülkeler kendi ihtiyaçlarını önceleyerek bazı ürünlere ihracat yasakları koydular. Karadeniz’den gelecek gemilerin yollarını gözledik, endişeyle. Biz Memleket Partisi olarak ülkemizin en öncelikli sorunlarından birisinin bitkisel ve hayvansal üretimde yaşanan sorunlar olduğuna inanıyoruz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Bağımlığa karşı seferberlik anlayışla mücadele ediliyor”

HIZLI YORUM YAP