Arama
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Memorial Sanatın İyileştirici Gücü ile Çocuk Festivalinde

“Sağlıklı çocuklar, mutlu nesiller” mottosu ile bugüne kadar resim yarışmaları, sanat atölyeleri ve özel çalışmalarla çocuk ve toplum sağlığını …

“Sağlıklı çocuklar, mutlu nesiller”

“Sağlıklı çocuklar, mutlu nesiller” mottosu ile bugüne kadar resim yarışmaları, sanat atölyeleri ve özel çalışmalarla çocuk ve toplum sağlığını destekleyen pek çok projeyi hayata geçiren Memorial Sağlık Grubu, sanatın iyileştirici gücü ile “Çocuk Sanat, Bilim, Eğlence Festivali”nde yerini aldı.

“Çocukların Festivali” sloganıyla Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde 22-24 Nisan tarihleri arasında düzenlenen organizasyonda resim, müzik, fotoğrafçılık, sihirbazlık, dijital kodlama, dijital sanat, dans gibi geniş bir aktivite yelpazesi sunuldu.

Memorial Sağlık Grubu da Modern Minyatür etkinliği ile festivaldeki yerini aldı. Ressam Mehmet Sinan Kuran yönetiminde büyük bir tuvale resim yapan çocuklar hem keyifli anlar yaşadı hem de kendine has boyama tekniği ve anlatım dili ile çok ince işlenmiş bir eseri ortaya koymanın mutluluğunu yaşadı.

Çocuklarda sanatsal etkinliklere yönelik ilgi uyandırmak, onların yetenekleri konusundaki farkındalıklarını artırmak için düzenlenen etkinlikte hayallerini renklerle anlatan çocuklar farklı bir deneyime imza attı.

Çocuklar ve ebeveynlerine öğretici, eğlenceli ve renkli bir dünya sunan bu festivalde çocuklar, Memorial Sağlık Grubu’nun “Modern Minyatür” etkinliğinde sanatın iyileştirici gücünü bizzat deneyimleme fırsatı buldu.

Sanat yaratıcılığı geliştirirken; fiziksel gelişimi de destekler

Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Pedagog Doktor Melda Alantar, çocukların müzik, resim gibi sanatsal etkinliklere erken bebeklik döneminden itibaren ilgi gösterdiklerini belirterek, “Sanat çocuğun kendisini ifade ettiği doğal bir araçtır. Yaratıcılığın gelişmesini sağlar. Duygusal durumun dışa vurumu gerçekleşir. İletişimin gelişmesine yardımcı olur. Fiziksel gelişimi destekler” dedi.

Sanatla daha iyi öğreniyorlar

Çocukların kendi başlarına ya da topluluk içinde gerçekleştirdikleri etkinliklerle psikolojik olarak kendilerini güçlü hissettiklerini ifade eden Alantar, “Çocuklar, bu sayede dünyada güven içinde olduklarını düşünürler. Bu sayede ilişki kurmayı öğrenirler. Bağışıklık sistemleri güçlenir. Sanatsal etkinlikler sırasında beyinde salgılanan kimyasal maddeler, yeni nöron bağlantılarının oluşmasına olanak sağlar. Duygusal, davranışsal sorunlarını çözebildikleri için daha iyi öğrenirler” şeklinde görüş verdi.

Sanatı seven küçükler, geleceğin sanatseverleri olacak

Memorial Sağlık Grubu CEO’su Uğur Genç de kurum olarak, çocukların sanatla çok küçük yaşlardan itibaren tanışmasını sağlayarak, gelecekte sanatla iç içe olacak bir yaşam için onlara yol gösterdiklerini söyledi. ‘Yedi sanattan’ en eski ve ilki olan resmin, Memorial sanat aktivitelerinde önemli bir yer tuttuğunun da altını çizen Genç, “17 yıldır geleneksel olarak devam eden çocuk resim yarışmamızla, çocuklarda sanatsal etkinliklere yönelik ilgi uyandırmaya çalışıyoruz. Memorial, insanın güzele olan sevgisi ve ruhsal anlamda da ondan zevk alma duygusundan yola çıkarak, sanatın iyileştirici gücüne inanıyor. Memorial, Sanat Atölyeleri ile de pek çok farklı hastalık nedeniyle tedavi gören ve süreçlerini başarıyla tamamlayan hastaları buluşturuyoruz. Hasta ve yakınları, sanat galerilerimiz sayesinde hastaneler içinde sanat eserlerini görme fırsatı yakalıyor. Sanata bakış açımızdan yola çıkarak çocukların hayallerini, yeteneklerini kullanarak resmetmelerine olanak sağlayan bu anlamlı etkinlikte, Çocuk Sanat, Bilim, Eğlence Festivali”ne destek olmaktan mutluyuz. Sanatı seven küçükler, geleceğin sanatseverleri olacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

van haber