1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Pakdemirli: Yerel gücünün farkına varacak
Pakdemirli: Yerel gücünün farkına varacak

Pakdemirli: Yerel gücünün farkına varacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 320 bin ila 400 bin avro arasında destek sağlayacakları Kırsalda Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanmasını (LEADER) Samsun'da başlatacaklarını belirterek, "İstiyoruz ki yerel de gücünün farkında olsun" dedi

A+A-

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Samsun dahil 12 ilde Kırsalda Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanmasını (LEADER) başlatacaklarını söyledi. Toplam, 13 milyon Avro, yani 83 milyon TL’lik başvuru çağrısına çıktıklarını kaydeden Pakdemirli, LEADER kapsamında, kırsalda, IPARD kriterlerine uygun olarak kurulan, yöreye uygun kalkınma stratejilerini hazırlayan Yerel Eylem Gruplarına destek sağlayacaklarını belirtti. 

FAYDALI PROJELERİ DESTEKLEYECEĞİZ

Uygulama hakkında bilgi veren Pakdemirli, "Yerel Eylem Grupları, özel sektör, STK ve kamu kurumlarının bir araya geldiği, dernek statüsünde yapılardır. Kurulan bu derneklerin; Genel giderlerini, bölge üreticilerine yönelik; eğitim, seminer, tanıtım faaliyetlerini ve yöre halkının ortak faydasına yönelik projelerini destekleyeceğiz. Yerel Eylem Grupları, nüfus büyüklüğü ve kapsadığı alana göre, program süresince, 320 bin ila 400 bin avro arasında destek alabilecektir”diye konuştu. 

İLK KEZ TÜRKİYE'DE BAŞLIYOR

LEADER uygulamasının ilk olarak pilot illerde uygulanacağını ifade eden Bakan Pakdemirli, "Uygulama  ilk etapta, Ankara, Amasya, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Kastamonu, Manisa, Ordu, Samsun ve Şanlıurfa’nın olduğu 12 ilde uygulanacak. 2020 yılından itibaren, diğer IPARD illerinde de yaygınlaştırılmasını planlıyoruz. Yerel Eylem Grubu Derneklerine stratejilerini ve projelerini sunmaları için 3 ay süre veriyoruz. Başvurular 12 Kasım ve 12 Aralık tarihleri arasında TKDK il koordinatörlüklerine yapılacaktır. LEADER, AB’ye aday ülkeler içinde ilk kez Türkiye’de başlıyor. Bu bizim için önemli bir başarıdır. Ayrıca, ülkemizin potansiyelini, uygulamaya geçme becerisini ve AB’ye adaylık sürecinde ulaştığı üst seviyeyi de net olarak göstermektedir" ifadelerini kullandı. 

PAYDAŞLARIYLA İŞBİRLİĞİ YAPACAKLAR

Pakdemirli açıklamalarını şöyle sürdürdü: "İstiyoruz ki yerel de gücünün farkında olsun. Bizim milletimiz devletini sever, devletine güvenir. İnsanımız ister ki; devlet yoluna ışık tutsun, bir adım atsın, yol açsın. Biz de bu LEADER yaklaşımı ile insanımızın paydaşlarıyla işbirliği yapmasına imkan sağlayacağız" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.