1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sağanak yağış, Çarşamba’yı vurdu 
Sağanak yağış, Çarşamba’yı vurdu 

Sağanak yağış, Çarşamba’yı vurdu 

Samsun’un Çarşamba ilçesine bağlı Çaltı Mahallesi’nde sağanak yağıştan dolayı su baskınları yaşandı. Yaşanan su baskınları sonucunda birçok üreticinin mahsulü sular altında kalırken, üreticiyi büyük zarara uğrattı. 

A+A-

Çarşamba ilçesine bağlı Çaltı Mahallesi’nde yaşanan sağanak yağış sonrası mahalleli, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılan ilgili drenaj kanallarının plansız ve yetersiz olduğu iddia edilirken, geçtiğimiz yıllarda da benzer durumla karşılaştıklarını hatırlatarak, DSİ'nin yapmış olduğu drenaj kanallarındaki suların tek bir kanalda toplanması, tek bir kanalda toplanan suyun denize deşarj noktasının da açık olmaması, deşarj için gerekli olan aktarma pompalarının yapılmadan kanalların açılmış olmasının sonucunda büyük kayıplar yaşadıklarını söylediler. 

aw734520_04.jpg

Çaltı Mahallesi’nde ikamet eden ve çiftçilikle geçimini sağlayan mahalleliler, yaşadıkları durum nedeniyle büyük zararlara uğradıklarını belirterek, bu sorunla önceki yıllarda da karşılaştıklarını, defalarca çözüm yolu aramalarına rağmen hiçbir yetkilinin soruna el atmadıklarını iddia ettiler. 

aw734520_06.jpg

"Dayanacak gücümüz kalmadı" 

Mahsulünün tamamına yakın bir bölümünün DSİ’nin plansız çalışmaları nedeniyle sular altında kaldığını belirten Musa Çakmak (40), “2016 ve 2017 yıllarında da bu durumla karşılaştık. Bu işin içinden çıkamaz hale geldik. Sıkıntımız büyük. Bu kanallar geldikten sonra devamlı su baskınları yaşadık. Kanal yokken bu sorun yoktu. Tarlamda ki su kanallarda ki su çekilene kadar gitmiyor. Sorunlu kanal ile ilgili herhangi bir çalışma da görmüyoruz. Zararımız büyük. Ben tarlama diktiğim ürünlerin fidelerini Mersin’den, Antalya’dan getiriyorum. Bunlar hep maliyet. Yıllarımızı buralarda verdik. Nasıl bırakıp gidelim. Her sene mahsulümü azalttım. Her sene yağmur yağacak korkusu ile yaşıyorum. Benim zararım ne olacak. Zararımın devlet tarafından karşılanmasını istiyorum. Bakmakta olduğum 20’den fazla büyükbaş hayvanım vardı. Hepsini bu zarar nedeniyle ziraatçiye, gübreciye, yer kirası parasına veriyorum. Ben ve benim durumumda olanların dayanacak gücü kalmadı.” Diyerek tepkisini dile getirdi. 

“Sebze-meyvemiz tamamen zarar gördü; mağduruz” 

Mahalle sakinlerinden 48 yaşındaki Mustafa Uygun ise, “Yağış dolayısıyla sebze-meyvemiz tamamen zarar gördü. Burada mağdur durumdayız. 3. kez bu seli yaşıyoruz. Devletimiz burada bir önlem almadı. Burada devlet büyüklerimize sesleniyoruz. Bize neden sahip çıkmıyorsunuz? Denizin ayağına bir dalgakıran yapıldı. Onu da ödenek yok denilerek yarım bıraktılar. Su kanallarda şişti ve denize çıkmıyor. Kimin hatası var ise araştırılmasını istiyoruz. Yaşadığımız sorunu mahkemeye taşıdık. Davayı avukata verdik. Davadan da sonuç alamadık. Halimiz ne olacak. Esnafa, herkese borçlandık. Borcumuzu ödeyemiyoruz. Bundan dolayı yetkililerden bir an önce görülmekte olan davanın da sonuçlanmasını istiyoruz" diyerek yaşadıkları mağduriyetin yerinde incelenmesini istedi. 

aw734520_01.jpg

“Çarşamba Ovası sele teslim olmuştur” 

Çaltı Mahallesi Azası Şükrü Şeker (43), “Gördüğünüz gibi 2016-2017 yıllarında olduğu gibi bu yılda Çarşamba Ovamız sele teslim olmuştur. Mendireklerimizin ödemesi olmadığı gerekçesiyle 15 gün önce çalışmalar durdurulmuştu. Bizim için can damarımız diyebileceğimiz bir yerdi orası. Bu sabah denize yapılan bağlantıları ellerimizle küreklerle açtık. Daha önce bu sorunların çözülmesi gerekirdi. Bütün borçlarımız, banka kredilerimiz yalnızca ötelenmekte, ertelenmekte. Devletimizin, Valiliğimizin bize derhal sahip çıkması lazım. Köyümüz önceden göç alan durumdayken, şimdi göç vermektedir.” diyerek yetkililerin konuya acilen çözüm bulmasını talep ettiler. 

Mahalleliler, yaşadıkları durum karşısında kendi imkanlarıyla tarlalarındaki suyu tahliye etmeye çalıştıklarını belirterek, Devlet Su İşleri yetkililerinin taleplere cevap vermesini, sorunun çözüme kavuşturulmasını istediler.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.