1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sahte mühendislerin önü açılacak
Sahte mühendislerin önü açılacak

Sahte mühendislerin önü açılacak

Yeni Yapı Ruhsat Form Standartları ile sahte mühendisliğin önünün açıldığını iddia eden İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, uygulamanın telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını söyledi

A+A-

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, Resmi Gazete'nin 02.05.2018 tarih ve 30409 (Mükerrer) sayısında yayımlanan tebliğ ile yürürlüğe giren TS 8737 Nolu Yeni Yapı Ruhsat Form Standartları uygulamasının, sahte mühendislerin ortaya çıkmasına yol açacağını belirtti. Bu uygulama ile Yapı Ruhsatlarında Proje Müellifleri ile Şantiye Şefi Mühendis - Mimarların ve Yapı Denetçilerinin imzalarının bulunduğu bölümlerin kaldırıldığını kaydeden Öncü, "Uygulama ileride telafisi mümkün olmayan son derece olumsuz sonuçlar doğuracağı için bu uygulamadan  vazgeçilmelidir" dedi. 

SUİSTİMALE AÇIK

Uygulama hakkında bilgi veren Öncü, "Daha önce de karşı çıktığımız bu ve benzeri uygulamalar ile sahte mühendisliğin  önü açılmaktadır.  İmar ve Yapı Denetim Mevzuatları'nda sıklıkla yapılan değişiklikler ile meslek alanımız alabildiğince suistimallere açık hale getirilmektedir. Bu durum da hem kamusal hem de meslek alanımızda ciddi sorunlar yaratacaktır. Dolayısıyla, uygulama ileride telafisi mümkün olmayan son derece olumsuz sonuçlar doğuracağı için vazgeçilmelidir. Meslektaşlarımızın ürettikleri proje ve hizmetler nedeniyle isimlerinin yazılı olduğu önemli bir belge olan  yapı ruhsatlarının  bilgileri dışında oluşturulma ihtimallerini kabul etmiyoruz. Son yapılan değişiklik ve benzeri uygulamalar ile Mühendislik-Mimarlık Proje ve Hizmetleri Ruhsat almanın formalite eki olarak görülmeye çalışılmaktadır. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Çeşitli bürokratik nedenlerle, ruhsat veren bazı kurumların yapısından kaynaklanan eksiklik ve yetersizlik nedeniyle ruhsat işlemlerinin uzaması, proje müellifi mühendis – mimarların onay ve imzalarının alınmasına bağlanamaz. Mühendis- mimarların mesleki yetki ve imzalarını kullanmaları bürokratik bir mekanizma olarak görülemez" diye konuştu.

Ayşe KUSCU KAYA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.