1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Samsun 500'ün üzerinde plastik cerrahı ağırladı 
Samsun 500'ün üzerinde plastik cerrahı ağırladı 

Samsun 500'ün üzerinde plastik cerrahı ağırladı 

Samsun'da gerçekleştirilen Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kurultayı'na yurt dışı ve yurt içinden 500'ün üzerinde  plastik cerrah katıldı

A+A-

Samsun'da düzenlenen Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) 41. Ulusal Kurultayı sona erdi. Milli Mücadele'nin 100. yılı dolayısıyla Samsun'da düzenlenen, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı'nın ev sahipliği yaptığı kurultaya, 500'ün üzerinde plastik cerrah katıldı.

TPRECD Başkanı Prof. Dr. Sühan Ayhan,  26 Ekim'de başlayan TPRECD 41. Ulusal Kurultayı'nın son derece verimli geçtiğini söyledi.

Ayhan, "Kurultay boyunca 12 panel, 50 konferans, 120 serbest bildiri, 28 deneyim aktarım sınıfı ve hemşire oturumlarını içeren çok kapsamlı bir bilimsel toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantıda Türkiye'nin her yerinden konuşmacılar, alanında uzman isimler faklı konularda bilgi alışverişinde bulundular. Bilimsel toplantıda, estetik cerrahi, şişmanlık ameliyatında verilen kilolar sonrası sarkan derilerin toparlanmasını içeren cerrahi operasyonlar, el cerrahisi, mikro cerrahi meme kanseri sonrası alınan memenin yerine meme yapılması, yara ve yanık bakımı gibi konuların ele alındı. Bu konular üzerine çok kapsamlı bilgi alışverişleri gerçekleşti" dedi.

TPRECD olarak kurultayda, akademik yarışmalara da yer verdiklerini belirten Prof. Dr. Ayhan, şunları kaydetti: "Asistanların deneysel ve klinik dalda yarıştığı 'Asistan Bildiri Yarışması'nda deneysel dalda birinciliği Konya Selçuk Üniversitesi alırken ikinciliği Ankara Gazi Üniversitesi aldı. Klinik dalda ise birinciliği Konya'dan Selçuk Üniversitesi ve ikinciliği Meram Üniversitesi kazandı. Plastik cerrahi uzmanlarının yarıştığı 'Uzman Araştırma Yarışması'nda ise birinciliği Konya Meram Üniversitesi ve Ankara Gazi Üniversitesi kazandı."

Kurultaya, İtalya, Fransa, Avustralya, Hollanda, Portekiz, Almanya, Yunanistan, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güney Kore'den dünya çapında önemli cerrahların katıldığını aktaran Ayhan, toplantıların özellikle asistanların kendilerini geliştirmeleri açısından önem taşıdığını ifade etti.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.