1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Samsun İl Milli Eğitim'den Kızılay'a büyük destek
Samsun İl Milli Eğitim'den Kızılay'a büyük destek

Samsun İl Milli Eğitim'den Kızılay'a büyük destek

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türk Kızılay'nın başlattığı kapmanya kapsamında 13 bin 847 kişi kan bağışında bulunurken, 287 kişi kök hücre bağışçı adayı oldu

A+A-

Türk Kızılayı'nın kan bankacılığı konusunda ulusal organizasyon haline gelerek, güvenli kan ürünlerini ülkenin her yerinde ve zamanında hizmete sunmayı amaçladığı 'Güvenli Kan Temini Programı' kapsamında Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapmış olduğu işbirliği çerçevesinde 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Samsun'da yürütülen çalışmalarda büyük başarı elde edildi. 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Samsun İI Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile Samsun’da 1045 okula mektup gönderildi. Mektup içeriğinde Türk Kızılay'ının kan hizmetleri çalışmalarından ve gönüllü, düzenli kan bağışının öneminden bahsedilerek kan bağışı hususunda destek istendi.

KAN BAĞIŞI SAYISI YÜZDE 145 ARTTI

Konu hakkında Türk Kızılay'ından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı'nda Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 117 okulda 129 kan bağışı kampanyası düzenlendi ve düzenlenen bu kampanyalarda; 13 bin 847 kişi kan bağışında bulunurken, TÜRKÖK projesi kapsamında ise toplamda 287 kişi başvuru yaparak Kök Hücre Bağışçı Adayı oldu. Samsun’ da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleri ile yapılan kan bağışı kabul çalışmalarının ekip ortalaması 107.3 ünite kan bağışı olurken, aynı dönemde ülke genelinde yapılan ekiplerin ortalaması 55 ünite kan bağışlandı. Kan bağışında bulunan 13 bin 847 kişinin 9 bin 569’u (yüzde 70.6 si) erkek bağışçılar, 3 bin 985’ i  kadın bağışçılardan oluştu.
Ayrıca Samsun’ da kan bağışında bulunan 6 bin 867 kişi (kan bağışlayanların yüzde 50'si) hayatında ilk kez kan bağışında bulunan kişilerden oluştu. Ülke genelinde ise aynı dönemde kan bağışı yapanların yüzde 35'i ilk kez kan bağışında bulunan kişilerden oluştu. Rakamlar bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında toplanan kan bağışı sayısının (76 ekip, 3 bin 241 ünite kan bağışı) yüzde 145 oranında arttığı görüldü.

KIZILAY'DAN MİLLİ EĞİTİM'E TEŞEKKÜR

Türk Kızılay'ı Samsun Şubesi, kan hizmetleri alanındaki çalışmalarına sağlamış olduğu destek ve katkılar için Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ve tüm eğitim camiasına teşekkür etti. İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen’ i makamında ziyaret eden Türk Kızılayı Samsun Şubesi 2. Başkanı Ahmet Ali Bulut, İlkadım Şube Başkanı Murat Kurt, Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Muhsin Yıldırım ile Samsun Kan Bağışı Merkezi Müdürü Serdar Bayram, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen’ e desteklerinden dolayı teşekkür belgesi verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.