1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Samsun TSO’da 'Konutlarda Sürdürülebilirlik Konferansı'
Samsun TSO’da 'Konutlarda Sürdürülebilirlik Konferansı'

Samsun TSO’da 'Konutlarda Sürdürülebilirlik Konferansı'

İnşaat sektörünün büyümenin merkezinde yer aldığını kaydeden Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Hızır, inşaat üretiminin, yapının üretiminden çok daha fazla anlam ifade ettiğini söyledi.

A+A-

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, “Türkiye Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı (TuREEFF)” çerçevesinde, “Konutlarda Sürdürülebilirlik” konferansı düzenlendi. Konferansın açılışında konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Hızır, gelişen teknolojinin inşaat sekötürünü de etkilediğini söyledi. 

dsc_3712.jpg

İNŞAAT ÜRETİMİ ÖNE ÇIKTI

İnşaat sektörünün çok önemli bir sektör olduğunu kaydeden Hızır, “İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, yeni yapılan bir evde 150 farklı meslek kolunu ilgilendiren 23 bin parça bulunduğu sonucu elde edilmiştir. Dolayısıyla inşaat sektörünün ülke ekonomisi içinde sahip olduğu önemi, üretim sürecinde bulunduğu sektörlerle olan bağlantıların düzeyi, bu sektörlerin toplam üretim içindeki payı ile değerlendirilmelidir. Lokomotif etkisi bağlamında, inşaat sektörünün büyümenin merkezinde yer aldığını söyleyebiliriz. Ancak, bu sektöre artık sadece yapı üretmek ve akabinde bakım onarım işleri bağlamında bakmamak gerektiği kanaatindeyim. Zira gelişen teknoloji, değişen insan ihtiyaçları ve beklentileri neticesinde inşaat üretimi, artık yapının üretiminden çok daha fazla anlam ifade eder hale gelmiştir” dedi.

ÇOK YÖNLÜ BİR SEKTÖR

İnşaat sektörünün çok yönlü bir alan olduğunu söyleyen  Hızır, “Bu bakış açısıyla inovasyona açık, ekonomik kalkınmaya büyük katkı sağlayacak bir sektörden bahsediyoruz. Biz bugün değerli konuklarımızın da anlatımıyla konutlarda sürdürülebilirlik konusunu konuşacağız. Aslında bu bilgi bizim topraklarımızda en somut örnekleriyle hemen yanı başımızda bulunmaktadır. Yerel ve doğal malzemeler kullanılarak geleneksel yapım teknikleri ile inşa edilmiş yerel mimari uygulamaları yüzyıllardır çevreye duyarlı ve sürdürülebilir çözümler sunmuşlardır. Türkiye’nin farklı coğrafyalarında yer alan geleneksel konutlar bulunduğu çevre ve iklim şartlarına en uygun tasarım örnekleriyle kendine özgü bir mimari ortaya koymuştur. Bu kıymetli bilgilerin günümüz teknolojisiyle birlikte değerlendirip tasarımla güçlendirilmesi şüphesiz özellikle doğal kaynakların optimum kullanılması ve ekonomik değer oluşturulması bağlamında önem arz etmektedir. Çünkü giderek artan bir popülasyon ve konut ihtiyacına karşılık, sınırlı kaynaklar arasında denge sağlanması stratejik bir gündem konusu olarak önemini korumaya devam etmektedir” diye konuştu.

UZMANLAR SUNUM YAPTI

Daha sonra ise, TuREEFF Proje Müdürü Güliz Örnek, TuREEFF Kıdemli Mühendisleri Özgür Özdemir, Ayten Çakar, Tuğçe Çingay Ataş, TuREEFF İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Sinan Sürmeli ve Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği Genel Sekreteri Hakan Erkan, “Konutlarda Sürdürebilirliğin Önemi”, “Sürdürülebilir Binalar ve Sertifikasyon/Bütünleşik Tasarım Yaklaşımı”, “Binalarda Enerji Performans Uygulamaları”, “Binalarda Yenilebilir/Alternatif Teknolojileri ve Uygulamalar”, “Yasal Düzenlemeler Sonrası Yenilenebilir Enerji Kullanımındaki Fırsatlar” ve “Bina İnşaatında Etkin İş Sağlığı ve Güvenliği” konularında sunum yaptı.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.