1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Samsun Valiliği vatandaşları uyardı
Samsun Valiliği vatandaşları uyardı

Samsun Valiliği vatandaşları uyardı

Samsun Valiliği, düğün veya özel günlerde izinsiz havai fişek atan, konvoy yapan ve havaya silahla ateş açanlar hakkında idari para cezası uygulanacağını duyurdu

A+A-

Samsun Valiliği yaptığı yazılı açıklamada düğün veya özel günlerde izinsiz havai fişek atan, konvoy yapan ve havaya silahla ateş açanlar hakkında idari para cezası uygulanacağını duyurdu. 
Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

HAVAİ FİŞEK KULLANIMI

Herhangi bir şenlik, düğün veya özel günlerde havai fişek kullanılabilmesi için eğlenceyi düzenleyen kişi veyahut kurumun, eğlencenin yapılacağı yerin mülki amirliğinden dilekçe ile izin talebinde bulunması, akabinde havai fişek kullanımı ile ilgili yeterlilik belgesi bulunan yetkili kişilerce, havai fişek atılacak yerin çevresinde yanıcı, yakıcı ve patlayıcı madde bulunmayacak şekilde gerekli çevre emniyeti ve güvenliği alındıktan sonra kullanılması gerektiği mevzuatla düzenlenmiştir. İzinsiz yapıldığı tespit edilen havai fişek kullanımının “TCK Madde 170 Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Sokulması” suçundan adli işleme tabi olduğu yine 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu gereğince idari para cezası uygulanacak.

DÜĞÜNLERDE ARAÇ KONVOYLARI

Herhangi bir şenlik, düğün veya özel günlerde normal araç trafiğini aksatacak şekilde konvoy yapan, devamlı olarak sol şeridi kapatan, yine konvoy içerisinde dirift ve dirift benzeri trafiği tehlikeye düşürücü hareketlerde bulunan araç sürücülerine “TCK Madde 179/2 Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma (Tehlikeli Araç Kullanmak)’' maddesince adli olarak işlem yapılabileceğinin ve yine 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda devamlı sol şerit ihlali 46/2d maddesince 235 TL, ilgili kanunun makas atma 46/2c maddesince 1002 TL ve dirift yapma 67/1d maddesince 5010 TL idari para cezası uygulanacak.

DÜĞÜN, NİŞAN GİBİ EĞLENCELERDE HAVAYA ATEŞ AÇILMASI

Herhangi bir şenlik, düğün veya özel günlerde ruhsatlı veya ruhsatsız ateşli silah (tabanca, kurusıkı tabanca, tüfek, pompalı tüfek vb.) ile çevrede korku ve panik yaratacak şekilde havaya ateş eden kişilere “TCK 170 Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Sokulması- 6136 Sayılı Kanuna Muhalefet” suçlarından adli, ayrıca 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32. Maddesi “Emre Aykırı Davranış” başlıklı maddesi gereği işlem yapılarak bahse konu suç aletine el konulacağı ayrıca, kurusıkı silah bulunduranlara 5729 Sayılı Ses ve Gaz Fişeği Atabilen Silahlar Hakkında Kanunun 4. maddesince 1294 TL idari para cezası uygulanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.