1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Samsun'da afet gündemi
Samsun'da afet gündemi

Samsun'da afet gündemi

Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun'da dere yataklarındaki riskli binaların tespitinin yapıldığını belirterek, "Dere yatağına yapılan binaların kesinlikle yıkılması lazım" dedi

A+A-

Afetlere dirençli bir Türkiye için toplumda önlem alma kültürünü önceleyen, zihinsel dönüşümü gerçekleştirmek amacıyla İçişleri Bakanlığınca başlatılan ve her ay bir temanın işleneceği ‘Afetlere Hazırlık Yılı’ tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. AFAD Samsun İl Müdürlüğünde yapılan “Riskleri Anlamak” temalı toplantının açılışında AFAD Samsun İl Müdürlüğünde görevli İnşaat Mühendisi Erkin Tekin, AFAD’ın doğal afetlere yönelik aldığı tedbirler hakkında bir sunum yaptı. Sunumda, 26 Kasım 1943 yılında Samsun'un Ladik ilçesinde 7,2 büyüklüğünde meydana gelen depremde 2 bin 800 kişinin hayatını kaybettiği ve Samsun'un da bir deprem bölgesi olduğu belirtildi. Sunumda ayrıca, Samsun'un birçok ilçesinde farklı tarihlerde sel felaketlerinin meydana geldiği ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bilgisi verildi. 

aw783589_04.jpg

VATANDAŞ BİLİNÇLİ OLMALI

Vatandaşları bilinçli olmaya çağıran Samsun Valisi Osman Kaymak,  “Ama biz binanın alçıpanına bakıyoruz. Dış ve iç görüntüsüne bakıyoruz. Binanın statiği, jeolojik yapısı, bulunduğu yer, heyelan durumu var mı yok mu? Bu konular çok önemli. Bu konuda bütün vatandaşlarımız bilinçli olursa bu bilinç müteahhitleri, belediyeyi, diğer kurumları zorlayacaktır. Deprem duyarlılık bilincini bütün vatandaşların deprem uzmanı kadar bilmesi gerekir. Buradaki bir ihmal insanların hayatına mal oluyor. Bu bilinci birlikte oluşturacağız” şeklinde konuştu. 

aw783589_05.jpg

RİSKLİ BÖLGELERİ TESPİT EDİYORUZ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı proje ile dere yataklarındaki binaların tespitinin yapıldığını aktaran Vali Kaymak, “Binaların yıkılıp kamulaştırma konusu ileriki aşama. Şu an hangi bina riskli bölgede bulunuyor bunların tespiti olacak. Aslında bu projenin uygulanması biraz da kaynağa bağlı. Ben başlatılan projeyi çok anlamlı buluyorum. İnsan hayatı her şeyden önemlidir. Pek çok konuda eksiğimiz olur ama giden canları geri getiremiyoruz. Afetler konusunda kesinlikle tasarruf tedbiri olmaması lazım. Bu bina dere yatağına yapılmışsa, kim yapmışsa onun hakkında soruşturma başlatalım ama soruşturma başlatmak ölüyü geri getirmiyor. Dere yatağına yapılan binaların kesinlikle yıkılması lazım. Hükümetimiz de böyle bir bilinci ortaya koydu. Böyle bir çalışma yapılıyor. Samsun’da da bunun tespitleri yapılıyor. Daha sonra bu çalışmanın hangi boyutlarda olacağını hükümetimiz açıklayacak. Samsun’un da bu projeye dahil edilmesinden dolayı müteşekkiriz. Biz de ekiplerimizi kurduk. Dere yataklarındaki riskli binaların tespiti yapılıyor” diye konuştu.

26 HİZMET GRUBU VAR

AFAD Samsun İl Müdürü Levent Uçarlı ise afet anında vatandaşların e-devlet üzerinden kendilerine en yakın toplanma alanlarını görebildiğini belirterek, “Bunların hepsi tabelalarla toplanma alanlarına koordineli olarak yerleştirilmiş durumda. Depreme hazırlık sürekli aktif olan bir organizma. Bu anlamda da afet müdahale planı Samsun’da uygulanıyor. Hazırlık anlamında çalışmalar iyi bir şekilde devam ediyor. Afet müdahale planı şuanda yürürlükte. Samsun afet müdahale planında 26 hizmet grubu var. Bu hizmet gruplarında sorumlu müdürlükler var. Her müdürlük ne yapacağını biliyor. İlgili hizmet grupları yönetim merkezinde toplanıyor. İkinci derecede birim amirleri diğer odada toplanıyor. Afet bu şekilde koordine ediliyor” açıklamasında bulundu. 

aw783589_06.jpg

ARAMA KURTARMA KÖPEKLERİ HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

Konuşmaların ardından Vali Kaymak, AFAD’ın acil müdahale araçları hakkında ilgililerden bilgi aldı. Daha sonra ise AFAD’ın arama kurtarma köpekleri hünerlerini sergiledi. Toplantıya ayrıca, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, AFAD Şube Müdürleri katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.