1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Samsun’da genç girişimciler harekete geçecek
Samsun’da genç girişimciler harekete geçecek

Samsun’da genç girişimciler harekete geçecek

Samsun TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ümit Ayla, Samsun’da girişimciliği doğru bir zemine oturtmak için çalıştıklarını belirterek, “Girişimcileri harekete geçirmek ve ekonomiye kazandırılmalarını sağlamak istiyoruz” dedi

A+A-

TOBB Genç Girişimciler Batı Karadeniz Bölge Temsilcisi ve Samsun TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ümit Bener Ayla, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Samsun’da girişimcilik noktasında bir alt yapının olmadığını kaydeden Ayla, bu alt yapıyı oluşturabilmek için faaliyet gösterdiklerini söyledi. Ayla, Samsun’da girişimciliği doğru bir zemine oturtarak, girişimcileri harekete geçirmek istediklerinin altını çizdi.

whatsapp-image-2019-09-27-at-13.30.28-(1)-001.jpeg

KURUL İLÇELERİ DE TEMSİL EDİYOR

Genç Girişimciler Kurulu hakkında bilgi veren Ayla, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genç Girişimciler Kurulu Genel Başkanı Ali Sabancı’dır. Genç Girişimciler Kurulu, bulundukları illerin odası koordinatörlüğünde yürütülen bir kurumdur.  Üst yönetim,  ülke genelinde TOBB’un ürettiği girişimcilik faaliyetlerini bizim gibi il koordinasyonları üzerinden nasıl tabana yayarız noktasında politika geliştirirler. Bir çalışma olduğunda, girişimcilik noktasında genç girişimcileri ilgilendiren etkinlik, organizasyon, eğitim, planlama gibi bütün çalışmaları bizim kurumlarımız vasıtasıyla, bölgelerine daha kılcal şekilde ulaşmasını sağlarlar. Samsun Genç Girişimciler Kurulu ilçelerdeki oda ve borsaları da temsil ediyor. Kurulumuzda, Terme, Çarşamba, Havza, Vezirköprü ve Bafra’daki oda ve borsalardan üyelerimiz de bulunuyor” diye konuştu. 

whatsapp-image-2019-09-27-at-13.30.28-001.jpeg

GİRİŞİMCİ DATASI OLUŞTURACAĞIZ

Samsun’da girişimcilik noktasında bir alt yapı olmadığını ifade eden Ayla, “Şehrimizde girişimcilik noktasında bir alt yapı yok. Biz bu temeli oluşturmaya uğraşıyoruz.  Şehrimizde girişimcilik noktasında bir faaliyet ve bir proje olduğunda veya yeni bir yatırım desteği sunulduğunda,  yeni bir program açıldığında aynı anda haberdar olabilen kitle oluşması, yani bir girişimci datası oluşturmak istiyoruz. Şehrimizde  fikri olan insanları, kayıt altına almaya çalışıyoruz. Amacımız, olabilecek tüm yeni etkinlik ve yeni çalışmalarda girişimcileri davet ederek bunun içerinse entegre edebilmek. Girişimcilerin doğru yollarla, iş fikirlerini nasıl istihdama dönüştüreceğini ve bir ticari üniteye dönüştürecek adımların nasıl izleneceğini aktarmak ve taşımak bizim görevimiz. Girişimcilik tetiklenmesi, doğru zemine taşınması gereken bir durum” şeklinde konuştu. 

HEDEF YURT DIŞI PAZARI 

Girişimciliğin bir fikir ile başladığını ifade eden Ayla, “Doğru zeminde değilseniz, doğru planlama yapamıyorsanız, bir girişimcilik faaliyeti realiteye dönüşemiyor. Sadece iyi bir fikir olarak kalıyor.  Genç girişimciler kurulunun amacı şehirdeki girişimciliği doğru bir platform üzerine oturtabilmek. Bizim tüm çalışmalarımızın tek bir amacı var. Şehrimizdeki girişimcileri harekete geçirmek, o girişimcilerin ekonomiye kazandırılmasını sağlamak ve ekonomiye kazandırıldıklarında da yurt dışı pazarının tamamına nasıl ulaşırlar kolaylaştırmak” ifadelerini kullandı. 

GİRİŞİMCİLİK YAŞI DÜŞTÜ

Samsun Genç Girişimcileri Kurulu’nun üniversite ile iş bilirliği yaptığını kaydeden Ayla, “Yaptığımız etkinliklerde ağırlıklı olarak hedef kitlemiz üniversite. Bu anlamda, Teknopark Genel Müdür Yardımcısı Osman Özkoç yönetim kurulumuzda yer alıyor. Böylece yaptığımız bütün faaliyetler üniversite ile entegre şekilde yürüyebiliyor. Girişimcilik ve yeni bir iş fikrini oluşturma ve hayata geçirmek, yaş aralığı noktasında ortaokuldan başlayan bir süreç. Biz yaptığımız çalışmalarda, ortaokul öğrencilerinin de yer almasın planlıyoruz. Yeni bir ürün üretileceği, yeni bir iş fikir doğacağı zaman, özellikle bilişim çağında, yazılım, aplikasyonlar, mobil oyunlar konuştuğumuz için yaş aralığı biraz daha aşağıda olmalı.  Samsun’da üretilen birçok mobil oyun çalması var. Bunlarla Google Play ve App Store’de yer alındığınızda uluslararası pazarda da yer alacaksınız. Bu nedenle gençlerimizin bu alanlarda yaptığı çalışmaları destekliyoruz” dedi.

30 EYLÜL’DE AMASYA’DA BULUŞUYORUZ

TOBB Genç Girişimciler Batı Karadeniz Temsilciliği’ne seçildikten sonra bakış açısının daha da genişlediğini kaydeden Ayla açıklamalarını şöyle sürdürdü: “TOBB’un bölgesel olarak başlattığı çalışmalar doğrultusunda Batı Karadeniz Temsilcisi olarak seçildim. Batı Karadeniz Temsilciliği, Samsun’un yanı sıra Amasya, Bartın, Çankırı, Çorum, Karabük, Kastamonu, Sinop, Tokat ve Zonguldak illerini kapsıyor. Amacımız bölgemizdeki tüm faaliyetli ve potansiyelleri üst kurula doğru bir şekilde aktarabilmek ve çözüm arayışında bulunmak. Bu görevlerde sorumluk aldıkça olaya bakışımız da değişmeye başlıyor. 30 Eylül de Amasya da G3 girişimcilik zirvesi yapılacak. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Genel Başkanı Ali Sabancı da bu toplantıya katılacak. Bu tarz girişimcilik forumları, Anadolu’da yapılmaya devam edecek.”
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.