1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Samsun’da satış noktalarına poşet denetimi
Samsun’da satış noktalarına poşet denetimi

Samsun’da satış noktalarına poşet denetimi

Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Salih Sağır, poşetlerle ilgili denetim yapılacağını belirterek, ücrete tabi plastik poşet satışı yaptığı halde bildirim ve beyanda bulunmayanlara, 18.037 Türk Lirası idarî para cezası verileceğini kaydetti

A+A-

Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Salih Sağır, plastik poşetlerin satış noktalarında vatandaşlara ücretli olarak verilmesi ve Bakanlığın belirlemiş olduğu usul ve esaslara uyulup uyulmadığına ilişkin denetimler yapılacağını kaydetti.

BARKODLU OLARAK SUNULMASI ZORUNLU

Sağır yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Satış noktalarının plastik poşetlere yönelik uygulamaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İl Müdürlüklerimizce denetlenmekle birlikte konusuna göre Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılacak denetimlere de konu edilebilmektedir. Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar”  gereği satış noktaları plastik poşetleri 25 kuruşa satacaklardır, daha az veya daha fazla bir ücret uygulanamayacaktır. 30 Haziran 2019 tarihinden itibaren ücrete tabi plastik poşetlerin; Barkodlu olarak sunulması zorunludur. Çift kat kalınlığı 40 mikron ve üzerinde olmak zorundadır. İstisnai hükümler hariç (açık gıda hijyeni ve eczanelerde sadece ilaç için kullanılan) çift kat kalınlığı 40 mikron  altında olan plastik poşetler ücretli veya ücretsiz olarak verilemez. En az bir yüzeyinde çevreci slogan ve Sıfır Atık logosu kullanılır. Plastik poşetlerde yer alan satış noktalarının marka ve logoları poşetin tek yüzeyinin (sap hariç) alanının yüzde yirmisini geçemez. İstemesi halinde plastik poşetin her iki yüzünde de belirtilen çerçevede kullanılabilir. Sıfır atık logosu Bakanlık web sayfasından temin edilen haliyle veya poşet rengine bağlı olarak görünür olması şartıyla tek renk olarak kullanılır.”

UYMAYANLARA İDARİ PARA CEZASI

Yapılan denetlemeler sonucu poşet satışına uygun davranmayanlara idari para cezası uygulanacağını belirten Sağır,  “Bakanlığımız denetimleri ile birlikte, gerek Hazine ve Maliye Bakanlığı gerekse de Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan denetim ve incelemelerde; Ücrete tabi plastik poşet satışı yaptığı halde bildirim ve beyanda bulunmayanlara, 18.037 Türk Lirası idarî para cezası verilir. Ücrete tabi plastik poşetleri ücretsiz olarak verdiği tespit edilenlere, plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 12,37 Türk lirası idari para cezası verilir. Ücrete tabi Plastik poşetleri promosyona ve/veya kampanyaya tabi tutmak sureti ile ücretsiz olarak verdiği tespit edilenlere, Bakanlığımızca plastik poşetler ile ilgili belirlenen usul ve esaslara riayet etmediği tespit edilen satış noktaları hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında idari işlem tesis edilecektir” diye konuştu.

AMAÇ KULLANIMI KISITLAMAK

Amaçlarının poşet kullanımı yasaklamak olmadığını sözlerine ekleyen Sağır açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulaması ile amaç yasaklamak değil, kısıtlamaktır. Hedeflerimiz; 2018 yılında 440 adet/kişi olan kullanım değerini, 2019 Yılı için 90 adet/kişi, 2025 Yılı için 40 adet/kişi’ye  indirgemek ve Avrupa Birliği değerlerine ulaşmaktır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.