1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Samsun'da tedbirsizlik yeni vakalara yol açıyor
Samsun'da tedbirsizlik yeni vakalara yol açıyor

Samsun'da tedbirsizlik yeni vakalara yol açıyor

İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun’da hala tedbirsizlik sonucu yeni vakalar gelmeye devam ettiğini belirterek, bu tabloda vaka sayısını sıfırlamanın kısa vadede kolay olmayacağını söyledi

A+A-

Kontrollü Sosyal Hayat Dönemi’nin son dönemde yanlış algılanılarak, toplumda bir rehavet duygusuna ve tedbirlerin azaltılmasına neden olduğunu söyleyen  Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç,  koronanın rehaveti asla cezasız bırakmadığını, Samsun’da hala tedbirsizlik sonucu yeni vakalar gelmeye devam ettiğini açıkladı. Oruç, maskesiz gezip, eve her gelişimizde el yıkamaya özen göstermemiz ve sosyal mesafeye dikkat etmememiz durumunda virüsün aramızda dolaşmaya devam edeceğini vurguladı.

RİSK DEVAM EDİYOR

Tehlikenin hala devam ettiğini ifade eden Oruç, "Şu an en hatalı davranışın tehlike geçmiş gibi davranmak. Vaka sayısını sıfırlamak olduğu bir dönemde filyasyon ekipleri tarafından 8 bin kişiye ulaşılıp gerekli bilgilendirme ve takipler yapılmış olmasına rağmen; hala il dışından resmi izinle memleketine gelenler davet veriyor. Ve bu davetlere onlarca insan, yayılım riskini düşünmeden katılıyor. Bu tabloda vaka sayısını sıfırlamanın kısa vadede kolay değil" dedi. 


EV ZİYARETLERİ YAPMAYALIM

Böyle bir ortamda bayram sonrası ziyaretlerimi yaparım düşüncesinde olanların var olduğunu söyleyen Oruç, bu davranışın son derece yanlış olduğunu, ev ziyaretlerinin, özellikle il dışından gelenlerin ziyaretlerinin bir süre ertelenmesi gerektiğini, yakın zamanda hizmet vermeye başlayacak camilerde de ibadet sırasında belirtilen kurallara uyulmasının önem arz ettiğini, ne kadar bir arada olup, sosyal mesafe kurallarını ihlal edersek, herkesin o kadar çok risk altına gireceğini hatırlattı.


VAKALAR AİLE İÇİNDE YAYILIYOR

Samsun’da vakaların özellikle aile içinde yayıldığına dikkat çeken Oruç, “İlimizde aileler nedense hastalığın kendilerine aile dışındaki bir kişiden bulaşacağı düşüncesiyle hareket ediyor. Bu nedenle akraba ziyaretlerine ve sıkı aile ilişkilerine devam ediyorlar. Böyle olunca tek pozitif vakayla başlayan bulaş, aynı aileden 8-10 kişinin pozitif olmasıyla sonuçlanıyor. Herkesi bu durumu dikkate alıp, aile ziyaretlerine ara verip, kontrollü davranmaya davet ediyorum” diye konuştu. 


DİKKAT VE İHMAL CAN KAYBINA NEDEN OLUYOR

Covid-19 hastalığında her dikkatsizlik ve ihmalin can kaybıyla sonuçlanabilecek bir süreci başlattığını vurgulayan Oruç, tüm Samsunlulara seslenerek, “Lütfen, rehavet ve dikkatsizlik yüzünden, kontrol altına aldığımız bir virüsün daha fazla yayılmasına izin vermeyin. Bir süre daha tedbirli olmaya, maske kullanımına, sosyal mesafeye, el yıkamaya dikkat edin. Dikkat edin ki, ikinci bir dalga olmadan bu hastalığı yenelim” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.