1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Su azalıyor, tehdit altındayız
Su azalıyor, tehdit altındayız

Su azalıyor, tehdit altındayız

OMÜ'lü Profesör  Yusuf Demir,  küresel iklimin değişimine bağlı olarak suyun azaldığını ve Türkiye'nin de çok ciddi anlamda tehdit altında olduğunu söyledi

A+A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Türkiye’nin küresel iklim değişimine bağlı su döngüsünden etkilendiğini ifade ederek, “Suyu doğru kullanıp geleceğe doğru taşıyabilmeliyiz” dedi. 

aw820353_02.jpg

Yağış rejimlerinde zaman zaman yaşanan düzensizliklerin uzun vadede değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Yusuf Demir, “2019 yılı başında yılbaşı itibarıyla değerlendirdiğimizde özellikle kış sonu ve nisan yağışlarında zaman zaman düzensizlikler gördük. Bu yağış rejiminin düzensizliği belli dönemlerde yağışın çok şiddetli ve ani düşmesi veya belli dönemlerde hiç düşmemesi gibi kendini gösterebiliyor. Tabii böyle bir düzensizlik, ister istemez özellikle tarımsal alanda, özellikle su kaynaklarının, yeraltı sularının beslenmesi anlamındaki riskleri de beraberinde getiriyor. Bizim ülkemiz açısından da bu risklerin devam ettiğini  görüyoruz” açıklamasında bulundu.


DÜNYANIN YÜZDE 40 ETKİLENİYOR

Prof. Dr. Demir, küresel iklimdeki değişimlerin su döngüsünü etkilediğini belirterek, “Önümüzdeki 20-30 yıl içerisinde dünyanın yüzde 40’ına yakın bölgelerde bu küresel iklimin etkisiyle beraber suyun da döngüsü ve belli bölgelerde suyun az olmasındaki özellikle orta kuşak dediğimiz Orta Doğu ve bizim içinde bulunduğumuz bölgelerde çok ciddi anlamda tehditlerin oluştuğunu görüyoruz. Türkiye bu bölgeler içerisinde en kritik konumda olan ülkelerden bir tanesi. Çünkü dünyanın özellikle su kaynakları açısından sınıflandırmasına baktığımızda bir ülkenin su fakiri sayılabilmesi için kişi başına düşen su miktarının bin metreküpün altında olması lazım. Türkiye’de ise bin 300 metreküp civarında. Yine bu konuda dünyanın belirlediği standart, bin 700 metreküpe su stresi yaşayan ülkeler diyor ki Türkiye su stresi yaşayan ülkeler içerisinde yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.