1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Termeli'nin Sosyal Medya İle İmtihanı
Termeli'nin Sosyal Medya İle İmtihanı

Termeli'nin Sosyal Medya İle İmtihanı

Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç'ı hedef alan bir sosyal medya (facebook) grubunda yapılan paylaşımlar seçimi kaybetmenin ne demek olduğunu ve kaybedenlerin neler yapabileceğini göstermesi açısından ibretlik örnekler sergiliyor.

A+A-

Terme, 31 Mart yerel seçimlerinin çok hızlı yaşandığı ilçelerimizden birisi. Seçimde; bir yanda Cumhur İttifakı AK Parti Adayı Ali Kılıç yarışmış; karşı tarafta ise kalan bütün siyasi partiler ve gruplar birleşmiş ancak başarılı olamamıştı. Ali Kılıç büyük bir oy farkıyla belediye başkanı seçilmiş ve mazbatasını teslim alarak göreve başlamıştı.

Ne olduysa bundan sonra oldu. Aslında seçim döneminde de aktif olan bir sosyal medya grubunda seçim sonrası ilginç bir hareketlilik yaşanmaya başladı. Ali Kılıç'ı seçim döneminde de yıpratmaya çalışan ancak başarılı olamayan ve aslında seçimi kaybedenlerin temsilciliğini yapan bir kaç kişinin yönetimindeki grupta inanılmaz bir itibarsızlaştırma kampanyası başlatıldı.

Yaşanan her gelişmeyi, klasik sosyal medya manipülasyonları şeklinde ve olumsuz gelişmeler olarak lanse etmeye çalışan grup yönetimi, bir dönem "Terme'nin Nabzı" olan grubun adını "Terme ve Türkiye'nin Gündemi" olarak değiştirerek ilginç paylaşımlarına devam ediyor.

whatsapp-image-2019-07-23-at-11.14.26-am.jpeg

Yeni seçilen Başkan'ın kendi ekibini kurarak hizmet vermeye başlamasından tutun, Terme'de yaşanan her gelişmeyi olumsuz örnekler olarak lanse etmeye çalışan grupta; 15 Temmuz'u sulandırmaya ve küçük göstermeye çalışılan paylaşımların yanı sıra, insanları kin ve düşmanlığa tahrik etmeyi amaçlayan aşağılık söylemleri de görmek mümkün.

4-002.png

15 TEMMUZ'U KÜÇÜK GÖSTERME ÇABASI

Soyadları 'Kurnaz' olan ve kardeş olabilecekleri anlaşılan iki asıl yöneticinin idare ettiği grupta, yöneticilerden birinin 15 Temmuz günü yaptığı, "Bugün 15 Temmuz'a ithafen 19 Mayıs 1919 Kurtuluş Savaşımız mübarek olsun" paylaşımı 15 Temmuz'u ve ihtiva ettiği anlamı kendince aşağılama girişimi olarak göz batıyor.

1-003.png

Bu kişinin Terme'de dahi yaşamadığı, İstanbul'dan Terme'yi manipüle etmeyi amaçlayan paylaşımlar yaptığı biliniyor. Aynı kişinin yine 15 Temmuz'la ilgili bir başka paylaşımının sonuna yazdığı 'Elbet bu devran dönecek' notu ise net bir biçimde 15 Temmuz'un rövanşının alınmak istendiğini ortaya koyuyor. Suç teşkil etmesi muhtemel bu paylaşımı henüz şikayet eden olmadığı için herhangi bir kovuşturma yapılmış değil. Paylaşım halen duruyor.

2-002.png

"YİNE TACİZ, YİNE TECAVÜZ, YİNE KURAN KURSU"

Kendi düşüncelerini insanlara empoze etmek ve taraftar toplamak adına; kabul edilmesi mümkün olmayan ifadelerin pervasızca paylaşıldığı grupta kıdemli bir grup üyesinin paylaştığı bir başka ahlaksız paylaşım da son derece dikkat çekici.

İnsanları kin ve düşmanlığa tahrik etmeyi amaçlayan söz konusu paylaşımda;'Yine Taciz, Yine Tecavüz, Yine Kuran Kursu' yazısı ile İslam'ın mukaddes kitabı Kur'an-ı Kerim'i küçük düşürmeye yönelik düşmanca bir tutum sergileniyor. Bu ifadelerin bir arada yer aldığı paylaşıma da grup yönetimi müdahale etmiyor. Bu paylaşım da halen duruyor.

Grup yönetiminin din karşıtlığı tavır ve söylemleri; sosyal medyada yer alan ve inançsızlığı hedef alan başka grupların paylaşımlarını aleni bir şekilde "Terme ve Türkiye'nin Gündemi" grubunda paylaşmaya kadar varıyor.

3-004.png

YÖNETİMİN İLGİNÇ 'ŞENOL KUL AŞKI'

Her fırsatta geçmiş dönem Terme Belediye Başkanı Şenol Kul'a övgüler yağdıran grup yöneticilerinden birinin Şenol Kul dönemi basın danışmanı Yaşar Türkmen'le samimi pozlarını içeren görüntüleri de dikkat çekici. Yine grup yöneticilerinin mevcut başkan Ali Kılıç'ı eleştirdikleri paylaşımların yorum bölümlerinde Şenol Kul'u övücü ifadeler yer alıyor.

5-001.png

Seçim döneminde aktif olarak Ali Kılıç'a destek vermediği için eleştirilen Şenol Kul'un kendi adına methiyeler düzülerek yapılan bu iğrençlik karşısında sessiz kalışı da son derece manidar. Şenol Kul, bir yandan kendisinin yere göre sığdırılamadığı ancak yeni belediye yönetiminin acımasızca eleştirildiği paylaşımlar karşısında sessiz kalırken, diğer yandan aynı grupta kendisini ilgilendiren bir eleştiriye ise satırlarca cevap yazabiliyor.

whatsapp-image-2019-07-22-at-5.41.56-pm-(1).jpeg

TERMELİ'Yİ ETKİLEMEYE ÇALIŞIYORLAR

Bütün bu iğrenç örneklerle izah edilmeye çalışılan paylaşımların yanı sıra yine bunlara benzer başka paylaşımlar da grupta olağan şekilde paylaşılabiliyor. Herhangi bir moderasyon, kısıt vs söz konusu değil. Zaman zaman küfre karşı uyarılar yapılıyor olsa da mesaj içeriklerinin küfür kadar ağır olduğunun bilincinde olmayan grupta bir moderasyon acziyeti ve komedisi yaşanıyor.

Paylaşımlar karşısında itiraz etmeye yeltenenler ise gerçekleştirilen toplu hücumlarla püskürtülüyor. Yalan yanlış onlarca bilginin oluşturduğu kirlilikten istifade ile Terme'nin ve Termeli'nin kabul dahi edemeyeceği iğrenç bir tartışma zemini inşa ediliyor. Yapılan paylaşımlar; seçimi kaybetmenin ne demek olduğunu ve kaybedenlerin neler yapabileceğini göstermesi açısından ibretlik örnekler sergiliyor.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum