1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TOBB Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini belirledi
TOBB Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini belirledi

TOBB Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini belirledi

TOBB öncülüğünde ve TEPAV işbirliğinde Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi,  100. yılda Samsun’da açıklandı. Programa, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldı

A+A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini 19 Mayıs 1919’un 100. yıl dönümü dolayısıyla Samsun’da açıklandı. Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilen programa, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve çok sayıda iş adamı katıldı.

46.jpg

BİRBİRİMİZE SARILMALIYIZ

Programın açılış konuşamasın yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “100 sene önceki ruhu iyi anlamalıyız. Türk Milleti, birbirine sarıldıkça kazanmış, dağıldıkça kaybetmiş. O halde, Samsun’da başlayan bu ruhu, bu azim ve inancı tekrar kazanmalı ve birbirimize sarılmalıyız. İşte bundan hareketle, bu destansı mücadelenin anısına, ülkemizin en hızlı büyüyen şirketlerini açıklayacağımız, Türkiye 100 ödül törenini, 19 Mayıs 2019’da Samsun’da yapıyoruz” dedi.

3636.jpg

ŞİRKETLERİMİZLE İFTİHAR EDİYORUZ

Samsun’da kendilerini ağırlayan oda ve borsalara teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin dört bir yanından gelen, kadın ve genç girişimcilerimizi de ayrıca tebrik ediyorum.

Türkiye 100 listesi hazırlanırken, başvuran şirketlerin son 2 yıl, yani 2015-2017 arası ciro artış hızı, dikkate alındı. İşte bu salonu dolduran şirketler, bu alanda müthiş bir başarı kaydetti. Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin, bu dönemdeki ortalama büyümesi, yüzde 605. Bu çok çarpıcı bir rakam. Çünkü Türkiye’deki milli gelir artışının 18 kat üzerinde bir performans gösterdiler. Yine aynı süre içinde, çalışan başı üretimlerini, yani verimliliklerini ise, ortalama yüzde 332 artırdılar. 2017 yılında her bir şirket ortalama, 60 milyon TL’lik satış yaptı, yine her biri ortalama 93 kişiye istihdam sağladı. 2015-2017 döneminde Türkiye 100 şirketlerinin istihdamı yüzde 70 arttı. Türkiye 100 şirketlerinin yüzde 63’ü ihracat yapıyor. Tam 68 farklı ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Böylesine büyük başarılar gösteren ve Türkiye 100’e girmeye hak kazanan şirketlerimizle iftihar ediyor, hepsini yürekten kutluyorum” diye konuştu.

LİSTE DİKKAT ÇEKİCİ

Türkiye 100 listesinin bölgesel dağılımı da oldukça dikkat çekici olduğunu sözlerine ekleyen Hisarcıklıoğlu, “Listede 3 büyük şehir dışında, 22 şehrimizden şirketler var. Anadolu’nun yükselişi, burada da açık bir şekilde görülüyor.Sektörler açısından da yine ilginç bir dağılım var. Listede bilişimden, telekoma; inşaattan, lojistiğe; gıdadan, tekstile; plastikten, makineye kadar, çok sayıda farklı sektörden şirketler bulunuyor. Bu çeşitlilik aslında, ülkemizde her sektörde fırsatlar olduğunun; doğru iş modeliyle her sektörde başarının yakalanabileceğinin, en güzel ispatı.”

SAMSUN’DA OLMAKTAN ONUR DUYUYORUM

19 Mayıs 1919’un 100. yıl dönümünde Samsun'da olmaktan memnuniyet ve onur duyduğunu belirten Pekcan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatan için hayatını ortaya koyan tüm kahramanları rahmet ve saygıyla andığını söyledi. Pekcan, küresel ekonominin çok önemli bir dönemden, büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçtiğinin altını çizerek, 20 yıl önce dünyanın en karlı 20 şirketi arasında sadece otomobil ve enerji şirketleri olduğunu kaydetti.

BU BAŞARI İLE SINIRLI KALMAYIN

Girişimci sayısı ve buna bağlı kurulan şirket sayısı arttıkça ekonomik büyümenin de hızla yükseldiğini anlatan Pekcan, şöyle konuştu: "Ancak ben girişimciliği sadece bir işletmeyi açmak olarak değil, aynı zamanda bir yenilik geliştirmek, bir değişime öncülük etmek olarak anlıyorum. Girişimci, yeni fikirlerin ortaya çıkması, uygulanması ve yayılmasında, yeni sektörlerin oluşmasında anahtar rol oynayacak kişidir. Girişimci, hayali geniş olan, toplumun ihtiyaçlarını ve fırsatlarını sezebilen, ileriyi görebilendir. Bugün sizler de ileriyi görebildiğiniz ve vizyoner ekonomik politikalar üretebildiğiniz için buradasınız. Böyle şirketler girişimciliğin önemini kavramış, yeni fikirler hayata geçirmiş, sektörümüze öncü olmuştur. Sizlerin bu başarıyla sınırlı kalmayıp, devamı için el birliği ile çalışacağından ve ülkemizin büyümesine, gelişmesine katkı yapacağınızdan hiçbir kuşkumuz yok."

TEBRİK EDİYORUM

Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketini tebrik eden Varank ise, Samsun'da olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Varank, "100 yıl önce, kurtuluş mücadelesinin başladığı günde, istiklal meşalesinin yakıldığı şehir Samsun'da bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere tüm milli mücadele kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yad ediyorum." diye konuştu.

SİZ YETER Kİ İSTEYİN

Varank konuşmasını şöyle sürdürdü: “TOBB'un belirlediği, Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin profillerine baktığımızda; 36 farklı sektörden teknoloji odaklı ve ihracatla büyüyen firmaların ön plana çıktığını görüyoruz. Ar-Ge'ye, inovasyona, teknolojiye inanan, nitelikli insan kaynağına sahip ve çevre duyarlılığı gelişmiş bu firmalarımız; Türkiye'den 18 kat daha hızlı büyüyorlar; hem de bunu istihdamlarını artırarak yapıyorlar. Tam 68 ülkeye ihracat yapan bu 100 şirketin yapısına baktığımızda, ortalama 11-12 yıl önce kurulduklarını, yöneticilerinin yaş ortalamasının da 46 olduğunu görüyoruz.  İşte tüm bu verileri alt alta koyduğumuzda; sağlıklı büyümenin formülünün teknoloji, nitelikli insan gücü, üretim ve ihracat olduğunu görüyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak; yüksek katma değerli ve yüksek teknolojili üretimi, 2023 hedeflerimize ulaşmada vazgeçilmez bir öncelik olarak görüyoruz. Bakanlığımızın sağlamış olduğu desteklerin bugün ödüllendirilen 100 şirkete katkı sağlamış olması tabi ayrı bir övünç kaynağı.  Sevinerek görüyorum ki; kalkınma ajanslarımızın desteklemiş olduğu 7 girişimci firma bugün en hızlı büyüyen bu 100 firma listesinde yer alıyor. Yine listeye girmeye hak kazanan şirketlerimizin 56 tanesi bizlerden KOSGEB aracılığıyla 9.2 milyon liralık destek almış. En hızlı büyüyen 100 şirketimizin 27 tanesine, ilgili kuruluşumuz TÜBİTAK aracılığıyla 27 milyon lirası hibe olmak üzere 72 milyon lirayı aşkın maddi destek vermişiz. Siz yeter ki bu ülke için katma değer üretmeye, bu ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine yükseltmeye yönelik işlerinize devam edin."

BİRİNCİ AYDIN’DAN

TOBB ve TEPAV’ın Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini belirlediği yarışmada birinciliği, 2015-2017 döneminde cirosunu yüzde 5.324 oranında artıran Aydın merkezli Biomar Sagun Yem Sanayi firması aldı. Biomar Sagun’u İstanbul’dan Optimal Proje Yönetimi ve İnşaat (Yüzde 4.452), Ankara’dan Naturel Yenilenebilir Enerji (Yüzde 3.774), İzmir’den Vergo Enerji Sistemleri (Yüzde 3.030) ve yine Ankara’dan Profen Savunma ve Güvenlik Teknolojileri (Yüzde 2.320) izledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.