1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak: Döner sermaye sistemi sağlık çalışanları için ızdıraba dönüştü
Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak: Döner sermaye sistemi sağlık çalışanları için ızdıraba dönüştü

Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak: Döner sermaye sistemi sağlık çalışanları için ızdıraba dönüştü

Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, döner sermaye sisteminin fiilen iflas edip sağlık çalışanları için bir ızdıraba dönüştüğünü belirterek, "Sıfır  döner sermaye garabeti ne bir son verilmeli" dedi

A+A-

Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, döner sermaye ile ilgili açıklama yaptı. Çakmak, döner sermaye sisteminin fiilen iflas ettiğini ve  sağlık çalışanları için bir ızdıraba dönüştürüldüğümü kaydetti.

YAPILANLARI HAK ETMİYOLAR

Salgın sürecinde sağlık çalışanları iki anlamda tarihe geçtiğini kaydeden Çakmak, "Birincisi canlarını verip şifa dağıttığı ailesinden uzak kalarak fedakarlık da bulunarak yazdıkları kahramanlık destanı ile oldu. İkincisi ise önemlerinin herkes tarafından idrak edildiği bir dönemde, temel talepleri ve kronikleşen sorunları için hiçbir adım atılmayarak mağduriyetlerinin devam ettirilmesi ile oldu. Bu dönemde 3 ay tavandan ek ödeme düzenlenmesi müjde diye sunuldu. Fakat aslında ödemeler sağlık çalışanlarının yıllar içerisinde ellerinden alınan alın terleriydi. Ayrıca tavandan ek ödeme ile ilgili düzenlemedeki eksiklikler yanlışlar ve idarenin iki dudağı arasında çalışan emeğiniz sıkılaştırılması ile adaletsiz çalışma hayatında huzuru zedeleyen bir düzenleme olarak yerini tavandan değil yavandan ek ödeme olarak aldı. Salgın bitmedi ama tavandan ek ödemeler sonlandırıldı. Sağlık çalışanları Covid- 19 ile mücadele ediyor ama sanki çalışmıyorlarmış gibi sıfır döner sermaye ile karşılaştılar. Kısacası kahramanlar kaybetmeye mahkum edildiler. Ödüllendirecekleri yerde adeta cezalandırıldılar. Bayram geliyor ama sağlık çalışanları alın terinin karşılığını alamıyor. Verdikleri kahramanca mücadelenin karşılığında yapılanlardan dolayı mutsuzlar. Aylar süren ve daha da sürecek olan fedakarlıkların karşılığını da yapılanları hak etmiyorlar."

SIFIR DÖNER SERMAYE GARABETİNE BİR SON VERİLMELİ

Çakmak açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Bugün artık döner sermaye sistemi fiilen iflas edip sağlık çalışanları için bir ızdıraba dönüşerek çalışana zarar veren bir hal almıştır. Sizin de döneriniz var deyip sanki ikinci bir maaş alıyormuş gibi bir algının da oluşturulduğu bu çarpık düzen mutlaka yenilenmelidir. Oluşturacak yeni düzende döner sermaye gibi olmayan bir gelir yerine, sağlık çalışanlarının her ay ne kadar aldıkları bildikleri bir sisteme  geçilmelidir. Ya taban aylıkları yükseltilmeli ya da döner sermaye de sabitler arttırılarak performansın etkisi sınırlı bırakılmalıdır. Bu da adalet ve hakkaniyete dikkat edilerek sağlanmalıdır. Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanlarının sorunları ile kendi arasında koyduğu sosyal mesafeyi kaldırmalıdır. Çalışanların arasına set çekmeyi bırakmalıdır. Yöneticiler teşekkür ve takdir yerine gereğini yapmalıdır. Onların üstüne düşen, sağlık çalışanlarının taleplerini karşılamaktır. Bu işi de döner sermayeden başlamalı. Sıfır döner sermaye garabeti de bir son verilmelidir."

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.