van haber

a

Türkiye Kamu-Sen’den ‘promosyon’ hamlesi

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Büro Sen Bursa Şube Başkanı İbrahim Bulut; promosyon hesaplarında enflasyon farkından dolayı oluşan kaybı gündeme alarak il genelinde memurların tamamını kapsayan bir imzalı dilekçe kampanyası başlattıklarını açıkladı.

BURSA (İGFA) – Bankaların kamu kurumlarıyla yapmış oldukları maaş ödeme anlaşmalarıyla trilyonlarca lira promosyon geliri sağlanıyor. Ancak bu paralar kamu çalışanlarına değil, kurumların bütçelerine girdi olarak sağlanıyor. Harcamaların akıbeti ise belli değil. Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro-Sen, yıllardır maaşlarını ATM’lerden çeken kamu çalışanları için bankaların kurumlara yönelik promosyon çılgınlığını gün yüzüne çıkardı. Türk Büro-Sen’in yapmış olduğu araştırmaya göre bankaların kamu kurumlarıyla yapmış olduğu anlaşmalar sonucunda promosyon olarak memurların ortalama aylık maaşlarının yüzde 10 ile 15’ine kadar kurumlara nakit ve demirbaş girdisi sağlanıyor. İşin ilginç tarafı ise paraların genellikle memurların değil, kurumların bütçesine eklenmesi. Bütçe dışı gelir olarak kurum yöneticileri ile banka yöneticileri arasında özel bir protokolle imzalanan anlaşmaya göre paralar, üst düzey bürokratların makam odası tefrişi, son model makam araçları, klima gibi harcamalara gidiyor. Yani paralar, açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veren çalışanların cebine girmesi gerekirken yöneticilerin keyfiyetine göre özel amaçlar ve zevkler için kullanılıyor. Bu hizmeti sunabilmek ve kamu çalışanlarının maaşlarını kendi bankalarında toplamak amacı ile büyük bir rekabete girişen bankalar, müşteri kapmak için bütün imkanları seferber ediyor. Bankaların promosyon olarak verdiği demirbaş ve nakit paraların değeri ise korkunç boyutlara ulaşıyor. Türkiye Kamu-Sen, 2 milyon 500 bin kamu çalışanı üzerinden yaptığı hesaplamalarına göre bu paranın rakamsal olarak değeri aylık 200 milyona kadar çıkıyor.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Büro Sen Bursa Şube Başkanı İbrahim Bulut; promosyon hesaplarında enflasyon farkından dolayı oluşan kaybı gündeme alarak il genelinde memurların tamamını kapsayan bir imzalı dilekçe kampanyası başlattıklarını açıkladı. Bulut; ” 2021 Aralık ayı enflasyonu beklentilerin çok üstünde gerçekleştiğinin TÜİK tarafından açıklanmasıyla, Hükümet yetkileri tarafından kamu çalışanlarına %30.5’lik maaş artışı yapılmıştır. Bunun sonucu olarak kurum çalışanlarının bankalara yatan maaş, ek ödeme, yolluk, harcırah vb gibi para miktarı ve işlem hacmi de en az yüzde otuz oranında artmıştır. Güncel Enflasyon rakamları ve Merkez bankası tahminleri bu oranın daha da artacağını gösterirken (Ocak 11,1. Şubat 4,81, Mart ayında 5,46 toplamda 21,37) 2021 tarihinde yapılan maaş promosyon anlaşmasının yeni oluşan değerler ve kayıplar üzerinden revize edilmesinin mucbir sebeb olduğu aşikardır. Bunun gibi mücbir sebeplerin Kamu İhale Kanununda da belirtilmiş olduğu değerlendirildiğinde, öngörülemeyen enflasyon artışı ile Ocak, Şubat ve Mart ayı oranlarının da dahil edilip ek protokol ile gerçekleşen maaş zam oranları ve enflasyon rakamları da değerlendirilmeye alınarak memurlara promasyonda gerçek hakları verilmelidir.” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

MHP’den istifa etti, CHP’ye katıldı

HIZLI YORUM YAP