1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Uzun iddia etti! ‘Deveci, işçileri başka sendikaya yönlendiriyor’
Uzun iddia etti! ‘Deveci, işçileri başka sendikaya yönlendiriyor’

Uzun iddia etti! ‘Deveci, işçileri başka sendikaya yönlendiriyor’

HAK-İŞ İl Başkanı Ziya Uzun, HİZMET-İŞ Sendikası üyesi olan Atakum Belediyesi işçilerinin, Başkan Deveci tarafından istifaya zorlandıklarını ve başka sendikalara yönlendirildiklerini iddia etti

A+A-

HAK-İŞ İl Başkanı ve HİZMET-İŞ Sendikası Şube Başkanı Ziya Uzun, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin, belediye şirketi Atakum İmar İnşaat şirketinde çalışan HAK-İŞ’e bağlı HİZMET-İŞ Sendikası’na üye işçileri istifa ettirerek, DİSK’e bağlı GENEL-İŞ Sendikası’na üye olmaları için yönlendirdiğini iddia etti.

İŞÇİLER TEDİRGİN

İşçilerin, tedirgin ve tepkili olduğunu kaydeden Uzun, “Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, belediye şirketi Atakum İmar İnşaat şirketinde çalışan HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikasına üye işçileri istifa ettirerek, DİSK/GENEL-İŞ Sendikası’na üye olmaları için yönlendiriyor. Belediye Başkanı Deveci’nin, 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarında DİSK’e bağlı Genel-İŞ Sendikası yöneticileriyle kol kola yürüyüp Genel-İŞ Sendikası şapkasını takarak, poz verip tarafını belli etmesi sonrası işçilerin istifa ederek sendika değiştirmesi, başkan Deveci’nin işçilere yönelik açık yönlendirmesinin ikrarı oldu” dedi.

DEVECİ DOĞRUDAN CEPHE ALDI

Başkan Deveci’nin, HİZMET-İŞ Sendikası ile belediyeye bağlı Atakum İmar İnşaat şirketi arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerini tıkadığını ileri süren Uzun, “Görüyoruz ki Başkan Deveci, sendikamıza ve üyemiz işçilere yönelik doğrudan cephe almıştır. Üyemiz işçileri ideolojik düşüncelerle başka sendikalara yönlendirmektedir. Türk Ceza Yasası’nda ve Sendikal mevzuatımızda işçilerin bir sendikaya üye olması ve ayrılması konusunda işveren tarafından yönlendirilmesi yasaktır. Üyelerimizin istifaya zorlanarak sendikamızın tasfiye edilmeye çalışılmasını, işyeri barışı ve işçilerin demokratik örgütlenme hakkına yönelmiş bir saldırı olarak görüyoruz” diye konuştu.

TELKİNLERE SON VERSİN

Sendika değiştirilmesi durumunda belediye işçilerinin hak kaybına uğrayacağını belirten Uzun, “Belediyenin çözülmesi gereken bir sürü sorunu dururken, seçim sürecinde söz verdiğiniz işleri projeleri hayata geçirmek dururken, belediye emekçilerinin duyarlılıklarını gözetmeden, ellerini sıkmadan, ilk iş ilk icraat olarak HİZMET-İŞ’ten koparmaya  yönelik girişimler ideolojik ön yargılı yaklaşımın ürünüdür ve düşündürücüdür. Yöneticilikle uyuşmayan davranışlar, emekçi kardeşlerimiz nezdinde karşılık bulmayacağını umut ediyorum. Başkan Deveci’den üyelerimize yönelik telkinlere son vermesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.