1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yıldız: Zam teklifi yetersiz ve adaletsiz
Yıldız: Zam teklifi yetersiz ve adaletsiz

Yıldız: Zam teklifi yetersiz ve adaletsiz

Memur-Sen Samsun İl Temsilcisi Hamdi Yıldız, hükümetin memurlara verdiği zam teklifinin yetersiz ve adaletsiz olduğunu belirterek, “Ne makul ne de makbul bir teklif, sadece malul bir teklif var” dedi

A+A-

Sendikalarla görüşen hükümet, memur ve memur emeklisine 2020'de yüzde 3,5+3, 2021'de yüzde 3+2,5 zam ve enflasyon farkı teklif etti. Zam teklifine tepki gösteren Memur-Sen Samsun İl Temsilcisi Hamdi Yıldız, Memur-Sen’e bağlı şube başkanlarıyla il temsilciliği binasında basın açıklaması yaptı. Yıldız, hükümetin yaptığı teklifin yetersiz ve adaletsiz olduğunu söyledi. 

aw779935_02.jpg

TEKLİF GEÇİŞTİRİLDİ

5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin 1 Ağustos’ta başladığını hatırlatan Yıldız, “Kamu İşvereni, görüşmelerin 16. gününde, bizim tekliflerimizin kendisine iletilmesinden tam 22 gün sonra masaya teklif sundu. Kamu İşverenin toplu sözleşme masasına sunduğu ve kamuoyuna duyurduğu teklif; gecikmeyi unutturacak kadar vahim bir içeriğe ve eksikliklere sahip. Kamu İşvereninin teklifi; ‘teklif gecikti’ siteminin ve tepkisinin ötesinde ‘teklif geçiştirildi’,  ‘masa önemsizleştirildi’ ve 

aw779935_03.jpg

‘alın terimiz değersizleştirildi’ tespitlerini ifade etmeyi ve buna dayalı tepkileri hayata geçirmeyi hem gerekli hem de haklı hale getirmiştir. Toplu sözleşme sürecine dair sitem ve tepki cümlelerinin sayısının ve dozunun yükselmesi; Kamu İşvereninin masaya geç teklif sunma gayretinin ve sunduğu teklifin garabetinin semeresi olarak görülmelidir” diye konuştu.

REFAHLA DEĞİL CEFAYLA BULUŞTURMA TEKLİFİ

Hükümetin sunduğu teklifin ekonomik hedeflere uygun olmadığını belirten Yıldız, “Hükümetin açıkladığı oranlar,  hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklentilerine uygun değil. Hükümetin teklifi, faiz oranlarındaki düşmeyi, kurdaki aşağı yönlü hareketi, elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor. 5. Dönem Toplu Sözleşme masasına dün itibariyle sunulan Kamu İşvereni teklifi; kamu görevlilerine büyümeden pay vermeme haksızlığı sona ermesi gerekirken aksine kamu görevlilerine bütçeden pay vermeme hastalığı eklenme çabası olarak da görülebilir. Siyasi irade, toplu pazarlık masasına, kamu görevlilerini refaha kavuşturma değil cefayla buluşturma teklifi sunduğu görmeli, teklifin eksiklerini ve hatalarını da bir an önce gidermelidir” diye konuştu.

TEKLİF TAMAMLANMALI


Zam teklifinin yarım olduğunu sözlerine ekleyen Yıldız açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu teklif, ne makul ne de makbul bir teklif var. Sadece malul bir teklif var. Teklif, içerdiği oranlar boyutuyla yetersizlikle ve adaletsizlikle maluldür. Biz, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ilk toplu sözleşmesinin, imzaya çağıran bir içerikle yürütülmesini beklerken, nizaya ve sahaya çağıran bir teklifle karşılaştık. Bu teklifin tamamlanmaya, ilavelerle zenginleştirilmeye ihtiyacı var. İşveren ve emek kesimini birbirinden uzaklaştıracak bu teklifi bir kenara koyup uzlaşmayı sağlayacak yeni bir teklif için yeterli zaman, bu teklifin maliyetini karşılayacak bütçede imkan var olduğuna inanıyoruz. Biz, eski Türkiye’nin vehimlerinden beslenen değil yeni Türkiye’nin güvenine yaslanan bir teklif istiyoruz.”
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.